Mantarın Envanteri Yapılıyor « Hamle Gazetesi

Mantarın Envanteri Yapılıyor

Bu haber 11 Kasım 2013 - 23:20 'de eklendi ve 887 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ve International Society for Fungal Conversation tarafından ortaklaşa düzenlenen 3. “Third International Congress on Fungal Conservation” Uluslararası Mantar Koruma Kongresi, Muğla’nın sakin kenti Akyaka’da başladı. 38 ülkeden 70 uzman ve akademisyenin katıldığı kongrede konuşan Doğa Koruma ve Millî Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak “Beş yıl içinde endemik bitkilerle birlikte mantarların envanterini kayıt altına alacağız” dedi.

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ve International Society for Fungal Conversation tarafından ortaklaşa düzenlenen 3. “Third International Congress on Fungal Conservation” Uluslararası Mantar Koruma Kongresi, Muğla’nın sakin kenti Akyaka’da başladı. 38 ülkeden 70 uzman ve akademisyenin katıldığı kongrede konuşan Doğa Koruma ve Millî Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak “Beş yıl içinde endemik bitkilerle birlikte mantarların envanterini kayıt altına alacağız” dedi.

International Society for Fungal Conversation Başkanı David Minter ise bu kongrenin Türkiye’de yapılmasının çok önemli olduğunu dile getirerek, mantarların korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını çok önemsediklerini kaydetti.

Son zamanlarda ardı ardına sempozyum ve kongreler düzenlemenin yanında uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bu hafta Dünya’nın mantar konusundaki uzmanlarını ağırlıyor. İlki İspanya’da, ikincisi İngiltere’de yapılan “Third International Congress on Fungal Conservation” kongresi için bu sene Türkiye tercih edildi. 38 ülkeden 70 uzmanın katıldığı ve Akyaka’da beş gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ve International Society for Fungal Conversation Başkanı David Minter’in yanı sıra, Doğa Koruma ve Millî Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tançur Baygar hazır bulundu.

International Society for Fungal Conversation Başkanı David Minter kongrenin Türkiye’de yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Dünya’daki mantar dağılımı ve mantarın geleceği ile ilgili bilgi veren Minter,

mantarların korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını çok önemsediklerini belirtirken, böyle bir konuyu Muğla’da, özellikle Akyaka’da tartışmaktan büyük keyif aldıklarını kaydetti

Rektör Prof. Dr. Harmandar, Muğla’nın, sahip olduğu iklim ve diğer ekolojik özellikleriyle çok zengin bir il olduğunun altını çizerken, kongrenin Muğla’da yapılmasının isabetli bir karar olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Üniversitemizin akademisyenleri tarafından gerçekleştirilen projeler, türlerimizin korunmasına önemli katkı sağlamaktadır. Her yıl yöremizin kültür ve biyolojik mirasıyla ilgili çok sayıda bilimsel toplantıya ev sahipliği yapmaktayız. Bu nedenle mantarların korunması başlıklı kongre için Muğla’nın seçilmiş olmasının bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. İnsanlığın ortak değeri olan dünya biyolojik mirasının korunmasına ve zarar görmeden gelecek nesillere ulaştırılmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Organizasyon Komitesi Başkanı MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, açılış konuşmasında altı kıtanın 38 ülkesinden 70 bilim insanın kongreye katıldığını belirtirken, şunları söyledi:

“Muğla dünyanın önemli mantar bölgelerinden birisi. Bu uluslararası etkinliğin ilk ikisi Avrupa’da yapıldı. Üçüncüsü için Muğla’nın tercih edilmesi bizim için çok önemli ve anlamlı. Burada beş gün boyunca mantarların korunması konusunda farkındalık oluşturacağız. Mantarlarımıza zarar gelmeden gelecek nesillere nasıl ulaştırabiliriz, bunun yollarını arayacağız. Etkinlik çerçevesinde Çarşamba günü yöremizde arazide mantar araştırması yapacağız. Konuklarımıza hem mantar, hem de doğadan mantar toplama keyfi tattıracağız.”

Doğa Koruma ve Millî Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak ise ülkedeki biyolojik çeşitlilik envanterinin oluşturulması amacıyla çalışmaya başladıklarını belirterek, “Beş yıl sürecek bu proje, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini belirleme konusunda çok ciddi bir başlangıç olacaktır. Uygulama sırasında ülkemizin mantar envanteri de bakanlık kaydına geçmiş olacak. Benzer projelerle ülkemizin biyolojik çeşitlilik envanter çalışması beş yılda tamamlanacaktır. Genel müdürlük olarak ülkemizin canlı türlerinin, bu bağlamda mantar türlerinin korunmasına her türlü katkıyı vermeye hazırız.” dedi.

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca da, Ula bölgesinde bulunan endemik türlerin tespiti konusunda üniversitenin yaptığı çalışmalara destek olduklarını belirterek, “Muğla’nın ön bahçesi konumunda olan Gökova Havzası ekosisteminde yaşayan 34 deniz altı ve 12 karasal tür tespit edilmiştir. Ayrıca Ula’nın bir köyünde de bu güne kadar görülmemiş bir mantar türü bulundu. O mantar Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu ile Dr. Hakan Allı, ‘Anatolia’ adını verdiler. Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuruldu” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.