Mansur Hoca Kazandı

Bu haber 17 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.962 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlük seçimi önceki gün yapıldı.

Gazeteler seçim sonucu dün veremediler. Çünkü basın seçimi izleyemedi!

Muğla giderek daha bir garip hale geliyor.

Geçtiğimiz Salı günü Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ikinci olağan toplantısı yapılmış. “Yapılmış” diyorum, çünkü haberimiz olmadı. Sadece bizim değil, kimsenin haberi olmamış.

Muğla Büyükşehir Belediyesi yönetiminin kapalı kapılar arkasında toplantı yapmak istediğini sanmıyorum. Neden istensin ki… Bu durum olsa olsa ya Meclis İdaresi’nin veya Büyükşehir Basın Halkla İlişkiler Dairesi’nin ihmali veya işgüzarlığı olabilir.

xx        xx        xx

Hadi Muğla Büyükşehir Belediyesi yeni “kurumlaşıyor” diyelim.

Neredeyse 20 yıldan fazla bir süredir gerçek anlamda kurumsallaşmış olan üniversitemizde kim ya da kimler işgüzarlık yapıyor?

Arkadaşlarımız önceki gün saat 10.00’da Atatürk Kültür Merkezi’ne gittiklerinde görevlilerin “giremezsiniz” uyarısı ile karşılaştılar.

Neden?

Neden yok. Giremezsiniz işte… Sonra rektörlüğe ulaşıldı. “Seçimden önce Soma şehitleri için saygı duruşu yapılacak. Oradan görüntü alır, çıkarsınız.” yanıtı alındı.

Saygı duruşu ayrı haber, seçim ayrı haber… Gazetecinin muradı hiç değilse adayları oy kullanırken fotoğraflamak.

Bari Üniversite’nin Basın Bürosu çalışanları hocaları oy kullanırlarken fotoğraflayıp gazetelere servis etselerdi…

Neyse… Kurum başka, kurumsallaşmak başka… (!)

xx        xx        xx

AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı gösterildiği için rektörlükten istifa etmek durumunda kalan Prof. Dr. Mansur Harmandar ikinci dönem için aday oldu. Önceki gün yapılan seçim Mansur hoca için bir bakıma güven oylaması idi.

Önceki gün 556 oy kullanılmış. Prof. Dr. Harmandar 284 oy almış. Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Okay Nazlı 126 oyla ikinci olurken, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bedrettin Mercimek 109 oyla üçüncü ve Tıp’tan Başhekim Prof. Dr. Gürsoy Doğan 13 oyla dördüncü olmuş.

Görüldüğü gibi Mansur hoca oyların yarısını alabilmiş. Ancak kalan yarısını da adaylardan biri almamış! Bu durumda Mansur hoca’nın “güvenoyu” aldığı söylenebilir.

xx        xx        xx

Prof. Dr. Mansur Harmandar AK Parti’den belediye başkanı adayı olmuş bir isimse, öteki adaylar hangi partiden? CHP’li mi? MHP’li mi? Sosyalist mi? Liberal mi?

Tıpçı Prof. Dr. Gürsoy Doğan üniversitede çok tanınmıyor. Aldığı oyda bunu gösteriyor. O nedenle kendisinin siyasi eğilimi ile ilgili bir bilgi yok. Tıpçı Prof. Dr. Okay Nazlı’nın 126 oyunun da tıpçıların oylarından değil, protest ve sol oylardan oluştuğu söyleniyor.

Prof. Dr. Bedrettin Mercimek’in de “Harmandar yönetimine” muhaliflerin oylarını aldığı belirtiliyor.

Yani hem Harmandar, hem Mercimek başta AK Parti olmak üzere MHP, Cemaat ve Milli Görüş ile ortada olanların desteğini arkalarına almış bulunuyorlar.

xx        xx        xx

Prof. Dr. Harmandar 2010’da yapılan rektörlük seçiminde oyların 200’ünü almıştı. O zaman adaylardan Prof. Dr. Nurettin Demir 57 oy alırken, Prof. Dr. İbrahim Yokaş 27 oyda kalmıştı.

İlginçtir o seçimde Mansur hoca sadece AK Partililerin değil, MHP’lilerin, Milli Görüşçülerin, Cemaatin ve ilginçtir sosyalistler ağırlıklı olarak sol oyların yarıdan fazlasını da almıştı!

Prof. Dr. Yokaş eski Rektörlerden Prof. Dr. Şener Oktik’in yakınlarının oylarını alırken, Prof. Dr. Demir de sol oyların kalanı ile ortadakilerin oylarını alabilmişti.

Görünen o ki önceki gün yapılan 2014 seçiminde Mansur hoca sosyalistlerin, solun oylarını alamamış. O oyların neredeyse tamamı Prof. Dr. Okay Nazlı’ya gitmiş.

Seçimde 17 oyda boş kullanılmış. Bu oyların da solda protest oylar olduğu söyleniyor.

Mansur hoca oyların 400’ünü hedeflemişti. 2010’da olduğu gibi sol oyları alabilseydi 400’ü neredeyse tutturabilecekmiş.

xx        xx        xx

Şimdi rakamlara bakılarak “Prof. Dr. Mansur Harmandar oy kullananların yarısının güvenini tazeleyememiş, YÖK ve Cumhurbaşkanı atamasını yapmaz” denilebilir. Ancak kalan yüzde 50’yi toplayan bir isim de yok.

Tabi 556 oyun kullanıldığı bir seçimde 100 oyun da bir ağırlığı vardır.

Bu pencereden bir irdeleme yaparsak, hem Prof. Dr. Nazlı hem de Prof. Dr. Mercimekatama eşiğini” geçmiştir.

YÖK önüne gelen 6 isimden üçünü Cumhurbaşkanına sunmak durumunda. Bu isimler muhtemelen Harmandar, Nazlı ve Mercimek olacaktır.

Sol, sosyalist oyların sahipleri bu seçimde “ilkeli” bir duruş sergilemiş, sol bir adaya oy vermiştir. Yani Prof. Dr. Nazlı’nın aldığı oy bu anlamda bir başarı sayılmaz. Bir sonraki seçimde Nazlı aday olursa bu oyları alamayabilir.

Buna karşılık bir sonraki seçimde aday olması halinde Mercimek önceki gün aldığı oyları aldığı gibi seçimi de alabilir. Ancak önceki günkü seçim Mansur hocanın yeniden rektörlük yolunu açmıştır. Çünkü Bedrettin hocanın neredeyse iki katı oy almıştır.

xx        xx        xx

Tabi bu seçimde merak edilen rektörlük seçimin en az 6 adayla yapılması gerektiği halde 4 adayla nasıl yapıldı?

Jokerler kullanılmış. Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil ve Prof. Dr. Bayram Akça’yı, Prof. Dr. Bedrettin Mercimek’in de Prof. Dr. Ercan Baldemir ile Prof. Dr. Murat Barlas’ı aday gösterdiği söyleniyor. Böylece seçim prosedürü yerine getirilmiş.

Erdil 3, Akça 2 oy alırken, Ercan ve Barlas birer oy almış.

Kim olduğunu öğrenemedim, bir de bir okutmana “Ordinaryüs Profesör” sıfatı ile oy verilmiş. Tabi o oy iptal edilmiş.

Sonuç olarak şimdi Ankara’ya YÖK’e aldıkları oy sıralamasına göre ilk 6 isim Prof. Dr. Mansur Harmandar, Prof. Dr. Okay Nazlı, Prof. Dr. Bedrettin Mercimek, Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil ve Prof. Dr. Bayram Akça gidecek. YÖK’de 6 isimden üçünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunacak. Gül de üç isimden birini rektör olarak atayacak.

xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Gül kimi atar? Oyların yarısını almış birinci dururken, dördüncüyü atamaz herhalde. Tabi beklenen Prof. Dr. Mansur Harmandar, ama Cumhurbaşkanı Gül kimi atar bilmiyoruz. Bildiğimiz ise bir dahaki seçimde Prof. Dr. Bayram Akça’yı da aday görebiliriz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.