Mansur Harmandar rektörlük görevine başladı

Bu haber 27 Mayıs 2014 - 0:23 'de eklendi ve 1.404 kez görüntülendi.

mansurharmandarMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü görevinden Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için istifa eden, seçimlerin ardından 15 Mayıs tarihinde üniversitede rektörlük için yeniden aday olan ve seçimlerden birinci çıktıktan sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yeniden rektörlük görevine getirilen Prof. Dr. Mansur Harmandar, görevine başladı. Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Üniversitemizin nicel büyümesi mümkün olduğunca gelişti. Bundan sonra nicel büyümeyi daha nitelikli büyümeye dönüştürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Kadir Tamer

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından geçtiğimiz gün yeniden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlük görevine atanan Prof. Dr. Mansur Harmandar görevine başladı.

Mansur Harmandar üniversitenin rektörlük görevini yürütürken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Mart yerel seçimlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aday gösterilmişti. Aday gösterilmesinin ardından rektörlük görevinden istifa eden Mansur Harmandar’ıun yerine Muğla Sıtkı Koşman Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil vekaleten atanmıştı. 15 Mayıs tarihinde üniversite yapılan rektörlük seçimlerinde yeniden aday olan Prof. Dr. Mansur Harmandar, 284 oy, diğer adaylardan Prof. Dr. Okay Nazlı 126, Prof. Dr. Bedrettin Mercimek 109, Prof. Dr. Gürsoy Doğan 13 oy almıştı. Seçim sonuçları daha sonra YÖK’e gönderildi. YÖK ilk üç sırada yer alan Prof. Dr. Mansur Harmandar, Prof. Dr. Okay Nazlı, Bedrettin Mercimek’in ismini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderilmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise geçtiğimiz Cuma gecesi aldığı karar ile listede yer alan üç isimden birinci sırada olan Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın yeniden rektör olarak atadı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Vekil Rektör Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil’den görevini devralan Prof. Dr. Mansur Harmandar, üniversitede bundan sonra nicel büyümeyi daha nitelikli büyümeye dönüştürmeyi hedeflediğini kaydetti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü görevinde üçüncü yılını doldurmadan 30 Mart tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için ayrıldığını hatırlatan Harmandar, “Büyüklerimiz tarafından, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmam teklif edildi ve bende bu görevi kabul ettim. Amacımız Muğla’mıza ve üniversitemize hizmet etmekti. Bence üniversitemiz ile şehrimiz bütünleşmiştir. İkisini birbirinden ayırt etmek mümkün değildir. Eylül ayında 33 bin öğrenciye ulaştık. Ayrıca yaklaşık iki bin çalışanımız var. Böylece yaklaşık 35 bin nüfuslu bir aileyiz. O neden ile artık Muğla’mız da üniversitemizin payı gittikçe artmıştır” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanlık Adaylığının ansızın gerçekleştiğini kaydeden Harmandar konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu seçimin sonucu belli değildi, ucu açık olan bir şeydi. Her türlü risk vardı. Güzel bir seçim dönemi geçirdik. Ben kaybettim Osman Gürün başkanımız kazandı. Tabi biz üniversitemize dönmek zorundaydık. Üniversitemizi çok seviyorum. Ve özellikle dört yıllık sürecim yarım kalmıştı, bir yılım daha vardı. Yaptığım pek çok hizmet tamamlanmıştı ama tamamlanmayan çok hizmetim vardı. Özellikle sağlık kampüsü bir rüyamızdı. Bunu gerçekleştirmek için büyük gayret sarf ettik. Artık hastanemizin de temeli yakında atılacak. 18 Nisan tarihinde hastaneyi yapacak müteahhitte yer teslimi yapıldı. Üniversitemizi daha nitelikli bir eğitim öğretim ortamına kavuşturmak bizim en büyük görevimizdi. Bunun için özellikle nicel büyümemiz mümkün olduğunca geliştirdik. Bundan sonra nicel büyümeyi daha nitelikli büyümeye dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Mezunlarımızı daha nitelikli insan kaynağına dönüştürmeyi hedefliyoruz. Üniversitemizin araştırma bakımından, yayın bakımından ve halka hizmet bakımından üniversitemizi Türkiye’de ve dünya da öne çıkarmayı amaçlıyoruz. Ben öğretim üyelerimize, öğrencilerimize, idari personelimize ve Muğla’mıza güveniyorum. Bundan sonrada edinmiş olduğum tecrübeyi de dikkate alarak üniversitemizi daha güzel günlere Muğla’mız ile daha iyi bütünleşmeyi sağlayacağız.”

Yerel seçimlerde edindiği tecrübenin üniversite için kullanacağını kaydeden Harmandar, “Bütün bu çalışmalarımızda bizim rehberimiz bilim olacaktır. Bilimin rehberliğinde Muğla’mızı Türkiye’de ve dünyada markalaşma yolunda adımlar atacağız. Muğla’mızı da halka hizmet noktasında üniversitemizin bilimsel gücünü daha yararlı hale getirerek Muğla’mızı daha iyi tanınan ve marka şehir olması için çalışacağız” dedi.

Halk ile iç içe bir yönetim anlayışını benimseyeceklerini kaydeden Harmandar konuşmasına şöyle devam etti:

“Üniversite mensupları olarak bizler daha çok kitapları okuruz, yazar, çizeriz, teorik düşünürüz. Ama mutfakta ve halkın içine inme konusunda tecrübemiz yoktu. Bunu da iyice öğrenmiş oldum. Halk ile bir olmak, halka kendinizi anlatmak ve bu konuda tecrübe kazanmak ayrı bir şey. Üç aylık Belediye Başkanlığı seçimi süreci bana pek çok deneyim kazandırdı. Bunun farkında olan birisi olarak halka daha yakın olmayı ve halk ile daha çok iç içe olmayı ve halka hizmetin ne anlama geldiğini daha iyi anlamış oldum. Seçim süreci benim için büyük bir tecrübe oldu. Seçim sürecinde bana en büyük desteği Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan verdi. Bundan sonra artık daha değişik bir Üniversite yönetimi ve hizmet anlayışı olacak. Seçim sürecinde bir proje kitapçığımız vardı. Eğer seçilseydik, bu projelerimiz ile Muğla’yı çok daha üst tabakalara çıkaracaktık. Projelerimiz arasında özellikle Yeşil Kampus, yeşil enerji konusunda üniversitemizin öncülük yapması inancındayım. Üniversitemiz bütün ihtiyacını yeşil enerjiden sağlamak zorunda. Üniversitemizi diğer kamu kurumları arasında örnek kurum haline getirmek için projemizdir. Üniversitemizi direk ilgilendirmeyen projelerimizi de Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile planlamayı ve başarmayı düşüneceğiz. Akyaka Su Sporları Merkezi projemiz hala devam ediyor. Bu konuda yerel yönetimler ile işbirliği yapmaya hazırız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.