Manipülasyon Mu?

Bu haber 08 Temmuz 2016 - 23:32 'de eklendi ve 1.821 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti’den Dr. İskender Gencer’in CHP’den İl Başkanı Mürsel Alban’ın isimlerinin öne çıktığı veya çıkarıldığı; CHP Milletvekili Av. Akın Üstündağ ile AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün Muğla’nın en başarılı milletvekilleri ilan edildiği ORC araştırmasını dün paylaştık.

ORC Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında yaptığı araştırmayı “erken seçim” habercisi olarak yorumlamıştım. O anlamda bugün paylaşacağım araştırmada pek farklı sayılmaz.

Rusya ve İsrail ile arayı düzelttik. Kadrolar açılıyor. Teşvikler geldi. Suriyeliler vatandaşlığa alınıyor. ORC başta araştırma şirketleri araştırma üstüne araştırma yapıyor. Gel de erken seçime yorma…

ORC dünkü paylaştığım araştırmasından önce de Mayıs ayında sadece Ege Bölgesi’nde bir başka araştırma yapmış.

 

xx           xx           xx

Ege Bölgesi’nde 20 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında 8 ilde 8 bin 470 kişi görüşülerek yapılan araştırmada “Büyükşehir Belediye Başkanları performansı” belirlenmiş.

ORC daha öncede 30 Büyükşehir’de yaptığı “En başarılı belediye başkanları” anketinin sonuçlarını açıklamıştı. Ben de o sonuçları “ORC’de Osman Gürün” başlıklı ve 10.06.2016 tarihli yazımda paylaşmıştım. O yazımda şu ifadelere yer vermiştim:

(…) ‘En başarılı belediye başkanları’ anketinde CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ilk 5 de AK Partili Ankara, akpendik.com Antalya, Konya ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanları ile birlikte yer almış.

Şöyle bir ilk 10’a baktım.

İlk10’da da komşumuz AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i gördüm, ama Muğla yoktu!

(…) Osman Gürün % 45,1 ile 22. olmuş.

 

xx           xx           xx

Mayıs ayında sonuçları açıklanan çalışma Ege’deki Büyükşehirlerle sınırlı kalmış. “En başarılı büyükşehir belediye başkanları” başlığını taşıyan çizelgede, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bu defa 4. olmuş.

Otuzda 22’nci, beşte 4’ncü… Hiç de fena değil… Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçi ise bu defa liste başı olmuş.

Sıralama şöyle gerçekleşmiş:

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu %53.9; AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan %53.9; MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün %47.0; CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün %45.1 ve CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu %42,8.

 

xx           xx           xx

En Başarılı Büyükşehir İlçe Belediye Başkanlarında ise Yunus Emre, Buca, Selçuk, Merkezefendi ilçe belediye başkanları ile sıralamada Muğla’dan sadece CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon yer almış.

Başkan Kocadon %53.0 başarı ile 5’nci sırada yer almış.

ORC’nin Haziran’da Ege illerinde yaptığı araştırmada Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 2. sırada başarılı ilan edilirken, 1. sırada başarılı ilan edilen Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un Haziran’da yapılan araştırmada da öne çıkması tesadüf veya manipülasyon olmasa gerek.

Dünkü yazımda “Ne dersiniz, geleceğin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ya Kocadon ya Tokat olur denebilir mi?” diye bir soru sormuştum. Şimdi o soruyu şöyle değiştirebiliriz:

“Ne dersiniz, geleceğin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı yoksa Kocadon olur denebilir mi?”

 

xx           xx           xx

ORC’nin Nisan ayında başlayıp Mayıs ayında tamamlanıp, sonuçları açıklanmış olan araştırmasında Ege Bölgesi BüyükşehirlerindeEn Başarılı Milletvekilleri” de belirlenmiş. Bu çalışma yapılırken “bakanlar” sorgulama dışı bırakılmış. O nedenle Başbakan Binali Yıldırım o günlerde “bakan” olduğu için sıralamada yok. Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi’de o günlerde “bakan” olmadığı için sıralamada yer almış. Sıralama ise şöyle:

1-Hamza Dağ AK Parti İzmir %47,9

2-Kamil Okyay Sındır CHP İzmir %46,5

3-Selçuk Özdağ AK Parti Manisa %45,8

4-Nihat Zeybekçi AK Parti Denizli %44,2

5-Vural Kavuncu AK Parti Kütahya %42,5

6-Akın Üstündağ CHP Muğla %41,4

 

xx           xx           xx

Dün paylaştığımız Haziran ayı araştırma sonucunda Muğla’da belediye başkanlarında en başarılı olarak Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon öne çıkarken, milletvekillerinde CHP’li Akın Üstündağ öne çıkmıştı.

Milletvekili Üstündağ’ı AK Partili Nihat Öztürk izlemişti.

Ege Bölgesi’nin Büyükşehir statüsündeki 6 ilinde CHP’li Üstündağ 6. sırada yer alırken, AK Partili Öztürk sıralamaya girememiş. Demek ki biraz daha çalışması lazın…

Öğretmen Evi bahçesinde yapılan bayramlaşmaya gitmedim. Giden arkadaşlardan öğrendim. CHP’nin üç milletvekili “Nurettin Demir, Akın Üstündağ ve Ömer Süha Aldan” birden gelmiş… Eskisi gibi milletvekillerine nutuk ta attırmıyorlar, ama… Bu ilk kez oluyor! Acaba bu araştırmadan haberler var da yarış mı başladı…

 

xx           xx           xx

Tabi bu yarışta Ömer Süha Aldan’ın olup olmamasının da bir anlamı yok. Nede olsa o “atama”…

Yine atanır mı?

Bu sorunun yanıtı ben de yok. Hem atansa ne olacak ki? İki defa atanmış, üçüncüsü mü kusur olacak? Şöyle bir düşünün… CHP’nin Muğla’da 1 milletvekili değil de 3 milletvekili birden atama olsa ne olur?

AK Parti, MHP “Ön seçim yapıyoruz” deyip, araya bir Ömer Süha Aldan sıkıştırmıyor. Hepsini atayıp geçiyorlar!

CHP’de öyle yapsın… (!)

 

xx           xx           xx

Tabi seçmen de bir garip…

ORC’nin Mayıs ayında açıklanan araştırmasında da Haziran da olduğu gibi “Halkın parlamentoda görmek istediği isimler” belirlenmiş.

ORC Araştırma Şirketi Egelilere, Muğlalılara “Parlamentoda kimi görmek istiyorsunuz?” diye soruyor, ama partiler bırakın “seçmeni”, “delegesine” sormuyor!

Seçmen de ORC’nin sorusuna “İstediğimi söylersem sanki seçilecek mi” diye tepki göstermiyor…

Haziran ayı araştırmasında Muğla’da 1. sırada Dr. İskender Gencer’i, 2. sırada Mürsel Alban’ı isteyen Muğlalı seçmen Gencer’i Ege’nin Büyükşehirleri sıralamasında 2. sıraya yerleştirmiş. Mürsel Alban ise yok… Sıralama şöyle:

İzmir Mehmet Ali Susam %12,0; Muğla İskender Gencer %10,5; İzmir Şebnem Bursalı İzmir %9,4; Manisa Hasan Geriter %8; Aydın Ali Uzunırmak %7,7; Denizli Halil Pekdemir %7,4…

 

xx           xx           xx

Muğlalı seçmen Dr. İskender Gencer’i istiyor diye hangi parti çağırıp kendisini liste başından milletvekili adayı gösterir?

Bence hiç biri göstermez…

Üstelik Dr. İskender Gencer AK Parti üyesi… Tabi AK Parti kurmaylarının “Seçmen Ankara da görmek istiyorsa, Büyükşehir de görünce de sevinir.” diye düşünebileceklerini düşünenler çıkabilir mi? Bence düşündükleri filan da yok.

Düşünseler Dr. İskender Gencer’i il başkanlığına, en azından “Yerel Yönetimlerden Sorumlu” İl Başkanı Yardımcılığına getirirlerdi… Yerel yönetimler konusunda ne yapıp ne yapamayacağının kamuoyunda anlaşılmasını sağlarlardı…

Öyle bir şey yok. Belki böyle bir ankette yok!

———————————————

Günün Sözü:

Yanlışı cahille, yalanı yalancı ile tartışma! Çünkü, cahile doğruyu, yalancıya gerçeği anlatamazsın… 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 09 Temmuz 2016 / 09:48

Dünkü yazınıza yorum eklemiştim. Ama size ulaşmadı herhalde ki, yazı çıkmadı. Hamle ailesinin (okurlarıyla birlikte) bayramlarını kutlarım. Dünkü yorumu tekrar yazmak istemiyorum. CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan iki kez değil üç kez atanmıştır. Mecliste 24. 25. ve 26 dönem Milletvekilidir. 2011 seçimleri, 7 haziran 2015 ve kasım 2015 seçimlerinde atamayla CHP milletvekili olmuştur. Tekrar seçim olsa yine atanabilir. Onun yerine kimi koyacaklar. Ortada dolaşanların hiç biri onun yerini dolduramaz.

Tuna Han 09 Temmuz 2016 / 16:29

Üstad o anketlerde belirtilen İskender Gencer ve Mürsel Alban Muğla’ya ne vermiştir, eğer ORC Araştırma Şirketi onu açıklarsa biz de öğrenmiş oluruz. Bu bir manipulasyondur. Kolay gelsin.

Ramazan Vedat ÖZGÜN 12 Temmuz 2016 / 14:16

Değerli okurlara Özcan beye saygılar sunarak kısa iletime başlamak istiyorum. Konu Muğlanın yetiştirdiği eski İl Sağlık Müdürü Dr İskender GENCER dir. Kişiliğne münhasır olan büyüğümüzü 1979 yılından beri futbol sahalarından tanırım.Zatıali fenomen derecede bölgesel Muğla milliyetçisidir. Bu yazıyı kendisine övmek ya da yüceltmek anlamında yazmıyorum ancak kamuoyununda bazı gerçekleri bilmesi gerekmektedir.Kendisi 12 yıl İl Sağlık Müdür Yardımcılığı 9 yıl İl Sağlık Müdürlüğü 11 yıl çeşitli köy sağlık ocaklarında bu Muğlal halkına hizmet etmiştir.Kapısına gekip el açana yardımsız bırakmamıştır. Şehirlisiyle köylüsüyle herkesin duasını almıştır. İl sağlık Müdürlüğü zamanında sayısını unuttuğumuz demirbaşlar , hizmet araçları yeni ek binalar ilçelerde çeşitli kamu ve vatandaş yararına yatırımlar gibi sayısız hizmetler yapmıştır. 2022 sayılı kanundan faydalandırdığı kişi sayısı Muğla genelinde o günkü tarihlerde 45.000 kişiydi. Peki sayın arkadaşlar bu adam devlet ve millet için daha ne yapsın….. Siyasi tercihi ne olursa olsun bu hizmetleri yapmıştır. Kendisinden Allah razı olsun…Ve de son olarak kamuoyu vicdanına şunu sorarım : Şu an mevcutta makam sahibi olanlar Muğla için neler yapmıştır saygılarımla…

Kadir Süzek 13 Temmuz 2016 / 16:26

Muglasporun Vedat Kaptanına katılıyorum. Kim Muglamıza ne vermiş hangi partiden olursa olsun tek ölçümü var o da resmi hakim huzurunda önseçim sandığı. Ak da kara da ortaya çıkar herkes boy olcusunu haddini bilir. tum siyasi partiler partililerine tercihleri için sandığı cok görmeyerek koymalı, havalarda kendini uçarak görenler haddini yerini bilmeli yada dar bölge seçim sistemi acil gelmelidir.