Manço Arasta’yı gezdi

Bu haber 11 Nisan 2014 - 19:43 'de eklendi ve 907 kez görüntülendi.

lalemanco651651651Merhum sanatçı Barış Manço’nun eşi Lale Manço Tarihi arasta bölgesini gezerek, arasta esnafıyla sohbet etti.

Hasan Telli

Muğla’nın eski kervan yolu güzergâhı üzerinde kuzey-güney, doğu-batı akslarının kesiştiği noktada yer alan geleneksel ticaret merkezi arasta tarihi dokusu sivil mimari özellikleri ile simgeleşen Arasta bölgesi ziyaretçileri çekmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Muğla Valiliği ve Muğla Belediyesi işbirliği ile iki etap halinde restorasyonu yapılan arasta bölgesi ziyaretçilerin uğrak mekanı oldu. Geçtiğimiz yıl Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları Şenliği için Muğla’ya gelen Lale Manço varlığını öğrendiği ama gezemediği arasta bölgesini bu yıl ziyaret etti. Metin Bilim Enstitüsü üyeleriyle Tarihi arasta bölgesini gezen Lale Manço bakırcılar arastasında esnaflarla sohbet ederek ürettikleri hakkında bilgi aldı. Arasta’nın tarihi konusunda da Metin Bilim Enstitüsü üyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Namık Açıkgöz’den bilgi alan Manço, “Biz geldiğimizde önceden burası daha otantikti şuradaki köşede ocak vardı böyle ahşaplarda yoktu. Bir parça otantiklik katıyor, daha derli toplu duruyor ama o hali daha heyecanlandırıyordu. Mesela  o demirciyi tezgahında görmek çok güzel bir şey” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Namık Açıkgöz de, “Arastanın günlük yaşamında eski mesleklerin yaşamasını umut ediyoruz. Ben Muğla’ya geldiğim yıllarda son semer ustasını görme şansım olmuştu artık bu türde meslek temsilcilerini bulamıyoruz. Tarihe tanıklık etmiş Arastada tarihle iç içe ticaretin sürmesi sevindirici” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.