Makine Mühendisleri bir araya geldi

Bu haber 16 Aralık 2015 - 22:31 'de eklendi ve 611 kez görüntülendi.

Makine Mühendisleri bir araya geldi  (3)Makine Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, Asansör kontrol merkezi A Tipi Muayene Kuruluşu olarak Menteşe ve ilçe belediyelerden gelen personellerle sorunları tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak üzere toplantı yaptılar.
Verda Kartal
Asansör Kontrol Merkezi A Tipi Muayene kuruluşu olarak, hem tanışmak amaçlı, hem sorunları dinlemek için, asansör konusunda neler yapılıp neler yapılamayacağı neler yapılabileceği, neleri yapamadıkları tartışıp fikir üretmek üzere Makine Mühendisleri Odası Muğla Şubesinde yapılan toplantıyla konuşuldu.
Makine Mühendisleri Odası Denizli Şube Saymanı aynı zamanda Denizli Büyükşehir Belediyesinde makine mühendisi görevi yapan Mehmet Sarıca, “Asansörler yapılmaya başlanmış. Tespiti biraz daha erken ama bu asansörlerle alakalı standartların belirlenmesi, bilim sanayi teknoloji bakanlığı o zaman ki adıyla Sanayi Bakanlığı sorumluluğunda. 1989 senesinde asansör yönetmeliği yayınlanıyor. Yani asansörlerin devamlı zarf altına alınması 1989’da ilk defa tescil edilmesi o günkü değimiyle ruhsatlandırılması olayına başlanmış. Ondan önce tamamı o standartlarda ki konulara ne kadar uyulup, ne kadar uyulmadığı, asansörlerin nasıl yapılıp, yapılmadığı konusunda çok fazla bir bilgi birikimimiz yok. Gelişen teknoloji bu sefer yapılan yönetmelikler de ki eksikliklerin açığa çıkması, değişikliklerin yapılması, o günkü adıyla Sanayi Bakanlığı 1995 senesinde bir yönetmelik daha çıkararak, 1989’da ki yönetmeliği genişleterek bir yönetmeliği daha yaptı. 2003 yılında bu Avrupa Birliği ile alakalı hume yasalarından kaynaklı, bugün beklide en fazla karşılaştığımız yönetmeliklerdir. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giriyor. Ondan sonrada ona uygun davranmak durumunda kalıyoruz” dedi.
Yönetmelikler hakkında bilgiler veren Sarıca şunları söyledi:
“31 Ocak 2007 tarihinde tekrar gündeme gelip, 2003 yılında yayınlanan yönetmeliklerden bazı maddeleri yürürlükten kaldırıyor. Buna ilaveten de yeni maddeler ilave edilecek bu asansörlerin periyodik kontrolleriyle ilgili biraz ucu açık tam belirgin olmayan bir kriter getiriyor. Yani asansörlerin yılda bir defa periyodik kontrolün yapılacağı bunları belediyelerin yaptıracakları, mesela o dönemde biz odalarla alakalı faaliyetlerde bulunur. Geliş, geçiş bir şeyler yapmaya çalıştık. En son 2012 de bu biraz daha böyle zarf altına alınıp zorunlu hale getirildi. Yani 2010 tarihinden itibaren dediler ki asansörler yılda bir defa mutlaka kontrolden geçirilecek. Periyodik kontrolden geçirilmeyen asansörlerle ilgili her hangi bir durum olduğunda bir problem olduğunda onun tek sorumlusunun veya apartman yöneticisinin olduğu ilgili idarelerin a tipi muayene kuruluşlarıyla protokoller imzalayıp ve bunun gereğini yerine getirmesi gerektiği konusunda yeni bir yönetmelikle yapıldı yolumuza devam ettik. Denizli’de 2012 senesinde ilk protokolü yaptık ve o tarihten bu yana da hakikaten mesafe kat edildi. Ama sorunlar tamamen çözüldü dersek yalan olur, fakat iyi mesafe kat ettiğimizi en azından düşünüyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.