MAHKUMLARA PARA KAZANDIRMA PROJESİ!

Bu haber 10 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.104 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Böyle bir proje yok!
Ama bazı yayın organları, haberi bu başlıkla verdi:
“Mahkumlara Para Kazanma Projesi”
Anlayış, algılayış meselesi tabi…
 
xx           xx           xx
1984 senesinde ben de hapisteydim.
Dönemin Milli Güvenlik Konseyi Başkanı darbeci Kenan Evren’e hakaretten yargılandığım Sıkı Yönetim Mahkemesi’nin verdiği cezayı birkaç cezaevi dolaşarak tamamladım. Son durağım Köyceğiz Cezaevi olmuştu.
Bir gün Dalaman Açık Tarım Cezaevi’nden gelen mahkumlar tarafından Köyceğiz Cezaevi boyanmıştı. O zaman onlardan pek çok yerde çalıştırıldıklarını öğrenmiştim. Şimdi var mı bilmiyorum, Dalyan’da antik Kaunos Kenti kazılarına katılanlar da vardı.
“Çalıştırıldıklarını öğrenmiştim” sözüm yanlış anlaşılmasın, ortada bir “zorlama”, “angarya” durumu yok!
Bir eski mapuscu olarak, hükümlülerin dışarıda bir işte çalıştırılmak için ne denli can attıklarını çok iyi bilirim…
 
xx           xx           xx
Yerel seçimler sırasında adaylardan MHP Belediye Başkanı Adayı Saim Gürsoy, seçilmesi halinde tarihi Arasta’yı içindeki mal sahiplerini beklemeden, bir anda toplu olarak restore edebileceklerini söylemişti. “Nasıl?” diye sorduğumda şu yanıtı vermişti:
“Muğla’daki sivil mimarlık örneği yapılar taş ve ahşaptan ibarettir. Restorasyonu zor ve pahalı hale getiren ahşap malzeme ağırlığı. Ormandan tahsisli kereste alabiliriz. Cezaevindeki mahkumlardan işçilik ve ustalıkta yararlanabiliriz.”
Muğla’nın tarihi yapılarının restorasyonunda Orman’dan tahsisli ucuz kereste kullanımı hep gündemde olmuştur.
Cezaevi’ndeki mahkumlardan yararlanılmasını doğrusu geçmişte mapusçuluğum olduğu halde aklıma bile getirmemiştim. Duymamıştım da…
 
xx           xx           xx
Muğla Valiliği’nin, karayollarının temizliğini mahkumlara bırakma projesini duyduğumda çok etkilendim. Böyle bir projenin uygulanabilmesi için Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven’in de Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile aynı duygu ve düşünce içinde olması gerekiyordu.
Öyleymiş.
Ki, geçen hafta içinde Vali Dr. Altıparmak ile Cumhuriyet Başsavcısı Yurtseven projenin uygulanabilmesi için gerekli protokolü imzaladılar. Bu projeyi, basit bir yol temizliği olarak veya mahkumların para kazanması olarak görmemeliyiz.
Yolların temizliği, mahkumların hazır yiyici olmaktan çıkarılıp, para kazanmaları ve hatta sigortalı olmalı çok önemli. Ancak asıl önemli olan onların sosyalleşmeleri, toplumsallaşmaları, cezalarını çektikten sonraki yaşama hazırlanmaları…
 
xx           xx           xx
Cezaevlerini, suçluların cezalarını çektikleri ve ‘ıslah’ edildikleri yerler olarak görürüz.
Bir bakıma öyledir. Ama, bir suçlunun çektiği cezanın, işlediği suçu ne kadar karşılayıp karşılamadığı her zaman tartışılabilir, ‘ıslah olduklarını’ ise tartışmanın alemi yok! Ben herhangi bir suçtan cezaevine girenin ıslah olduğunu sanmıyorum.
Cezaevinde, belli bir süre sonra dışarıda yaşayanlara içteniçe kıskançlıkla karışık bir düşmanlık başlar. Dışarıda onu önyargılı insanlar beklemektedir. Sonuç?.. Çıkınca yine suç işlenir ve geri gelinir. Ki ben içeride iken tahliye olduğu gün geri gelenleri gördüm!
Tabi kastettiğim kız kaçırma, trafik ve benzeri durumlardan suçlanmış olanlar değil…
Bu anlamda Muğla Valiliği ile Muğla Cumhuriyet Savcılığı’nın protokolünü imzaladıkları proje çok önemli…
 
xx           xx           xx
Bu proje Türkiye’de ilk kez uygulanıyor.
Önceki gün uygulama başladı. Muğla’nın karayolları Ula Cezaevi’nin mahkumlarına emanet edildi. İlk gün başlarında bir koruma infaz memuru ile 10 hükümlü Muğla-Marmaris karayolu güzergahında temizlik yaptı. Proje kapsamında belirlenecek mahkumlar önümüzdeki günlerde Muğla’da özellikle yol kenarları ile park ve bahçelerin ve turistik tesislerin temizliğini üstlenecekler.
Doğrusu, şehirlerimizin temizliği de onlara bırakılabilir.
Dalyan’ın antik Kaunos Kenti arkeolojik kazısında olduğu gibi pek çok alanda onlardan yararlanılabilir. Orman kesiminde, ağaçlandırmada ve daha biri çok alanda çalışabilirler. Onlar için Adliye’nin çay ocağında bile çalışmak çok önemlidir!
Dışarıdaki yaşamı solumanın onlar için değeri biçilemez!
 
xx           xx           xx
Şu günlerde cezaevlerimiz dış kapılarına kadar dolu. 100 kişilik cezaevinde 150-200 kişinin kaldığını duyuyoruz. Bu devlete ve dolayısıyla millete büyük bir yük olduğu gibi, şu anda içeride çocuklar, gençler birer suç makinesi olmaya hazırlanıyorlar.
Bu uygulamada özellikle çocuklara, gençlere yer verilmeli…
Valimizi, Başsavcımızı kutluyorum.
Mahkumların yol temizliğinde şu ana kadar ‘vukuat’ yok. Dilerim olmaz…
Olmaz da, onlar sayesinde bu örnek proje bütün Türkiye’de yaygınlaşır.
Umarım, böylelikle Ula Cezaevi’ndeki mahkumlarımızı da kutlarız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.