Maden Şehitleri Sahnede Anılacak

Bu haber 21 Mayıs 2014 - 0:40 'de eklendi ve 802 kez görüntülendi.

madensehitleriMuğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan “Hayalhane 2 Oyuncuları” tiyatro ekibi, Soma’da yaşamını yitiren Maden Şehitleri için 22 Mayıs’ta “K(Ömür) Karası” adlı anma gösterimi düzenleyecek.

Cem Durna

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin şehit olması sonrası ülke genelinde 3 günlük yas ilan edilmişti. Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan “Hayalhane 2 Oyuncuları” tiyatro ekibi, 22 Mayıs’ta gerçekleştirecek olan “Tımarhane” adlı tiyatro oyununu ileri bir tarihe erteleyerek aynı günde Maden Şehitleri için anma töreni düzenlenecek.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinin iptal edilmesinden dolayı tiyatro oyununun da iptal olduğunu belirten Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker, “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında “Tımarhane” adlı tiyatro oyunu düzenlemiştik. Soma’da yaşanan facia sonrası 301 maden işçisi kardeşimizin anısına bu tiyatro oyununu iptal ederek, aynı günde onlar için kısa sürede hazırladığımız “K(Ömür) Karası” adlı kısa bir gösterimi sunacağız. Tüm Muğlalıları anma gösterimize davet ediyoruz” dedi.

22 Mayıs’ta gerçekleşecek tiyatroya tüm Muğlalıları davet eden Hayalhane 2 Oyuncuları Yönetmeni Mehmet Topbaş, tiyatroda Türkiye’yi gözyaşına boğan maden işçisinin ambulans içindeki “Çizmelerimi çıkarayım mı?” sahneleneceğini söyledi. Oyunda 7 ayrı şekilde maden işçisinin hikayesinin anlatılacağını belirten Topbaş, “ Hayalhane 2 Oyuncuları olarak maden şehitlerimizi anma gösterimi düzenledik. Gösterimde 7 ayrı maden işçisinin hikayesi anlatılacak. Ayrıca gösterimde madencilerimiz adına yazılan şiirlerde ekip arkadaşlarım okuyacaklar. Ömür karasıyken yürekler, Tüm Türkiye kan ağlarken Soma’da yüzlerce ev karalar bağlarken bizler gülemezdik güldüremezdik bu yüzden böyle bir anma gösterisi düzenledik” diye konuştu.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.