Maden sahasında feci kaza

Bu haber 19 Şubat 2019 - 1:28 'de eklendi ve 896 kez görüntülendi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Sarıkaya Mahallesi Yumurtaş mevkiinde bulunan açık maden sahasında iş makinaların çalıştığı sırada meydana gelen heyelan sonucu oluşan göçük altında 3 işçi mahsur kaldı. Meydana gelen olayda bir işçi yaralı olarak kurtarılırken göçük altında bulunan 3 işçiden birinin cansız bedenine ulaşıldı.

Haber Merkezi

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Sarıkaya Mahallesi Yumurtaş mevkiinde bulunan açık maden sahasında iş makinaların çalıştığı sırada meydana gelen heyelan sonucu oluşan göçük altında 3 işçi mahsur kaldı. Meydana gelen olayda bir işçi yaralı olarak kurtarılırken göçük altında bulunan 3 işçiden birinin cansız bedenine ulaşıldı.

Edinilen bilgiye göre, Milas Sarıkaya Mahallesi Yumrutaş mevkiinde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait Albit Maden sahasında taşeron firma olarak çalışma yapan şirket çalışanları kaya bloklarını kaldırıldığı sırada göçük oluştu. Meydana gelen göçük nedeniyle 2 adet ekskavatör ve 1 adet kamyon operatörleri ile birlikte göçük altında kaldı.
Maden ocağında patlatma olmadığı belirtilirken, önceden yapılan patlatma alanındaki Albit madenlerinin (kaya bloklarının) sahadan kaldırılması esnasında kaya bloklarının yerinden oynaması sonucu sahada çalışmakta olan ekskavator operatörleri Engin Tutuk, Servet Çapacıoğlu ve kamyon şoförleri Şükrü Otalak ile Tayfun Akıncı göçük altında kaldı.

Ekipler sevk edildi

Olayın hemen ardından maden alanında bulunan diğer işçiler Tayfun Akıncı isimli işçiyi göçük altından çıkartıldı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi.

Ayakta tedavi edildiği belirtilen Tayfun Akıncı’nın hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilirken göçük altında kalan 3 işçiye ulaşılması için kurtarma ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

3 savcı görevlendirildi

Olayın hemen ardından Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe koordinesinde olmak üzere 3 Cumhuriyet Savcısı olayla ilgili inceleme yapması için görevlendirildi. Olay yerinde Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe de görevlendirdiği diğer savcılarla birlikte çalışmalara başladığı öğrenildi.

Bir işçinin cesedine ulaşıldı

Maden alanında meydana gelen kazanın ardından başlatılan kurtarma çalışmalarının öğleden sonraki bölümünde bir işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Göçük altından cansız bedenine ulaşılan işçinin kimliğinin tespit edilmesi amacıyla başlatılan çalışmanın devam ettiği öğrenildi.

Vali olay yerinde

Yaşanılan kaza ile ilgili olarak Muğla Valisi Esengül Civelek, olay yerine giderek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Olay yerinde açıklamalarda bulunan Vali Civelek, göçük ihbarının ulaşması ile birlikte tüm arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin bölgeye hızlı bir şekilde sevk edildiğini söyledi.

Vali Civelek şunları söyledi:

Maden kazasındaki iki iş makinesi ve iki kamyonun çalışması sırasında, 3 işçi dağdan kopan kaya parçalarının altında kaldı. Olayda 1 işçi yaralı olarak kurtarıldı ve Milas Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Kaya parçaları altında kalan işçilerin kurtarılması için AFAD, UMKE, İtfaiye ekipleri tarafından çalışmaların devam etmektedir.”

Sabah saatlerinde meydana gelen kazanın hemen ardından göçük altına kalan 2 işçiye ulaşmak için başlatılan çalışmalar akşam saatlerine kadar devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.