MADEN İŞÇİSİ, ENERJİ İŞÇİSİ AYAKLANDI

Bu haber 09 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.412 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Milas, Yatağan, YEAŞ, GELİ işçisi huzursuz. Resmi gazetede çıkan son yazıda YEAŞ ve GELİ 2016 yılsonu itibarı ile özelleşeceğine dair yazının yayınlanması üzerine Maden İş sendikası işçileri, TES-İŞ sendikası işçileri yine sokağa döküldü. Her iki kurumun önceden özelleşeceğini tahmin eden Maden İş sendikası şube başkanı Süleyman GİRGİN ile TES-İŞ sendikası başkanı Fatih ERÇELİK bir yıldan bu yana işçi arkadaşları ile birlikte sık sık yürüyüşler yapıp bugünün Ak parti iktidarını protesto etmişlerdi ve protestolar devam etmekte.
Yine de aynı günler içinde Ankara’dan GELİ binasına gelen özelleştirme yetkililerine işçiler binanın içinden çıkararak Ak parti iktidarı aleyhine protesto girişiminde bulunmuşlardı.2016 yılsonunda özelleştirme kapsamına alınan YEAŞ ve GELİ’nin özelleştirme kapsamı dışına alınması için her iki kurumun sendika başkanları Süleyman GİRGİN, Fatih ERÇELİK işçi arkadaşları ile birlikte Milas ve Yatağan işçileri ile daha büyük eylem yapacaklarını, işçilerin haklarını sonuna kadar devam ettireceklerini, özelleşmenin durması için birlik ve beraberliğin son safhada olduğunu açıkladılar.
Yatağan ve Milas’ta bulunan YEAŞ ve GELİ işçileri önümüzdeki günler içinde de her türlü eylem içinde bulunacaklarını dile getiriyorlar. Maden İş sendikası Yatağan şube başkanı Süleyman GİRGİN: Yapacağımız eylem planımız hazır. Halkımızın da duyarlılığı ile Muğla Yatağan ve Milas’ta seferberlik ilan ettik. Özelleştirmenin önüne burada set çekmeye kararlıyız. Devletin bu kurumlarını Uluslar arası firmalara peşkeş çektirmeyeceğiz. Yatağan emeğin başkentidir. İnanıyorum ki İlçe halkının desteği ile süreç sona erdirilecektir. Bu tesisleri almaya çalışan ve düşünen şöyle bir aklını başına almalı? Çünkü Yatağan ve Milas işçisi her şeyi ile dim dik ayakta olacak sattırmayacağız dedi.
Hakikaten Yatağan ve Milas’ta bulunan işçiler çok huzursuz. Ellerinden ekmeklerinin gideceği için her yola başvuracaklarını dile getiriyorlar. Bu konuda bir hayli zor durumda olan Maden ve Enerji işçilerine çok sayıda CHP’li milletvekilleri, belediye başkanları, MHP milletvekili ve partinin üst düzey yetkilileri yine çok sayıda kuruluşların yetkilileri işçilerin yanında olduklarını söylüyorlar.
TES-İş sendikası başkanı Fatih ERÇELİK enerji işçileri ile birlikte Ankara’dan gelen sendika üst düzey yetkilileri ile hafta sonunda Termik santral önünde yine özelleştirmeye hayır deyip protestolarını sürdürdüler. Yatağan Ak parti İlçe başkanı Makine mühendisi Mustafa TOKSÖZ’de geçtiğimiz günler içinde Sendika binalarına gidip orta bir yolun bulunması için uğraş verdiği de söylendi. Bakalım her iki kurumun işçilerinin durumu ne olacak. Her halde bu gidişle sonuç işçinin lehine sonuçlanacağa benzer. Bizde bekleyelim görelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.