Maden işçileri meydanda « Hamle Gazetesi

Maden işçileri meydanda

Bu haber 19 Haziran 2014 - 0:16 'de eklendi ve 707 kez görüntülendi.

maddencilerrrMuğla’nın Kemerköy ve Yeniköy Termik Santrallerinin ardından Yatağan Termik Santrali ihalesinin de yapılması Türk İş Sendikası’nı harekete geçerdi. Türk İş Başkanlar Kurulu kararları doğrultusunda 81 ilde yapılan eylemler Muğla’da da gerçekleşti. Akşam saatlerinde Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde toplanan işçiler Ak Parti Muğla İl Başkanlığı binası önüne kadar yürüdüler. İşçiler basın açıklamasının ardından oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Kadir Tamer

Muğla’nın Kemerköy ve Yeniköy Termik Santrallerinin ardından Yatağan Termik Santrali ihalesinin de yapılması Türk İş Sendikası’nı harekete geçerdi. Türk İş Başkanlar Kurulu kararları doğrultusunda 81 ilde yapılan eylemler Muğla’da da gerçekleşti. Muğla’da Kemerköy (Gökova), Yeniköy ve Yatağan Termik Santralı ile GELİ kömür ocaklarında çalışan işçiler dün saat 16.00 vardiyasından sonra otobüslerle Muğla eski garaj alanına geldiler. Yatağan ev Muğla halkının da katımıyla işçiler yürüyüşe geçerken AKP İl Merkezi önünde polis tomaların desteğinde geniş güvenlik önlemleri aldı. AKP çevresindeki caddeler trafiğe kapatıldı. Saat 18.00’de başlayan yürüyüş yaklaşık bir saat sürdü. İşçiler yürüyüş sırasında “Direne direne kazanacağız”, “Ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Şartel inecek hükümet gidecek” sloganları attılar. Cumhuriyet Meydanı’ndan Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’na doğru yürüyen işçiler parti binasına yaklaşık 50 metre kala polis barikatı ile karşılaştılar. Maden-İş ve Tes-İŞ Sendikaları ile polis arasında yapılan pazarlıkta işçilerin Ak Parti Muğla İl Başkanlığı önüne kadar yürüyüşlerine izin verildi. Parti binası önüne gelen işçiler slogan atarak özelleştirme kararını protesto ettiler. Daha sonra işçiler adına Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik bir açıklama yaptı.

Ortak açıklamayı okuyan Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Soma’da 301 arkadaşlarının iş cinayetine kurban gittiğini anımsatarak, “Yeni canların yitirilmemesi için bu özelleştirmeler derhal durdurulmalıdır” dedi.

Ortak bildiriyi okuyan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Biz bu mücadeleyi 20 yıldır veriyoruz. 20 yıldır derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Özelleştirmeye karşı mücadele, Türkiye İşçi sınıfının onur savaşıdır. Varlık savaşıdır. Çok direndik, çok mücadele ettik. Ne yazık ki bu yağma, bu talan devam ediyor. Bu özelleştirmeler doğru değildir, kamu kurumlarını yok pahasına satmayın dedik, bizi dinlemediler. Bu kurumlar yağmalanmak isteniyor, yok edilmek isteniyor dedik, dinlemediler. Bu kurumlar peşkeş çekiliyor, birileri bundan rant elde ediyor dedik, dinlemediler” dedi.

Sözleri sık sık sloganlarla kesilen Erçelik“Özelleştirmeye karşı direnen sendikalar topluma hedef gösterildi. Sendikalar, sendikacılar yıpratılmak istendi. Sendikal hareketi etkisizleştirdiler, kamu kuruluşlarını yerli ve yabancı sermayeye, yandaşlara peşkeş çektiler. Özelleştirme aynı zamanda işsizlik demektir. Binlerce işçimiz, bu özelleştirme belasıyla işsiz kaldı. Emeklilik haklarını dahi elde edemeden kapının önüne kondu. Kalanlar, sendikasızlaştırıldı, hakları ellerinden alındı. İşten atılanlar 4-C adı verilen bir kölelik düzenine, yokluğa, yoksulluğa mahkum edildi.” ifadesinde bulundu

Soma’da 301 arkadaşlarının iş cinayetine kurban gittiğini anımsatan Erçelik cinayetlerden ders alınmasını isterken, “Yeni canların yitirilmemesi için bu özelleştirmeler derhal durdurulmalıdır. Soma örneği, özel sektörün denetimsiz kar hırsının başta İşçi sağlığı ve İş güvenliği olmak üzere, çalışma ve yaşama koşullarında yol açtığı faciayı gözler önüne sermiştir. Soma’nın birinci dereceden sorumlusu, özelleştirmelerdir.” diyerek şöyle devam etti:

“Buradan bir kez daha haykırıyoruz; dünyada gelişmiş ülkeler geri dönüp kamulaştırma yaparken, ülkemizde yağmaya ve talana dönüşen bu özelleştirme uygulamalarına derhal son verilmelidir. Özelleştirme ve taşeron uygulamaları konusunda alınan yargı kararları titizlikle yerine getirilmelidir. Stratejik özellikleri nedeniyle, özellikle enerji temininde sürdürülebilirliği sağlamak için yerel kaynaklarımıza dayalı kömür ve enerji üretimi gibi önemli alanlar, kamunun mülkiyetinde kalmalıdır.” Basın açıklamasının ardından Ak Parti İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren işçiler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.