Maden işçileri 22 Haziran’da Soma’da « Hamle Gazetesi

Maden işçileri 22 Haziran’da Soma’da

Bu haber 18 Haziran 2014 - 0:55 'de eklendi ve 701 kez görüntülendi.

madenisssEnerji ve maden işçilerinin özelleştirmeye ve Yatağan Termik Santrali’nin ihalesine karşı önceki gün bir gün iş bırakmasının ardından dün bütün Türkiye’de Türk İş’in yetkili olduğu tüm iş yerlerinde 2 saat iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. İşçinin Yatağan’da patlama noktasında olduğuna dikkat çeken sendika başkanları, Başbakan Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Biz artık işçilerimizi barışçıl eylemler konusunda ikna edemiyoruz.  Halkımızdan bundan sonraki eylemler için anlayış bekliyoruz. Bundan sonra yaşanacaklardan iktidar sorumludur” dedi.

Özcan Özgür

Enerji ve maden işçilerinin özelleştirmeye ve Yatağan Termik Santrali’nin ihalesine karşı önceki gün bir gün iş bırakmasının ardından dün bütün Türkiye’de Türk İş’in yetkili olduğu tüm iş yerlerinde 2 saat iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Yatağan işçileri 2 saatlik iş bırakmanın ardından eyleme kurdukları barikatlarda devam ederken, Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Biz burada filim çevirmiyoruz. Dizi çekmiyoruz. Bu eylemler son uyarılar.” dedi.

Çatalağzı, (ÇATES) Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile Ege Linyit İşletmeleri’ne bağlı kömür ocaklarının ihalesinin ardından, enerji ve maden işçileri önceki gün iş bıraktı. Türkiye’nin önemli bir kısmına elektrik üretimi yapan 3 santralin tamamında iş bırakıldı. Birtek elektrik iletimini sağlayan ana pano durdurulmadı. Böylece santralin elektrik sağladığı bölge halkı elektriksiz bırakılmadı. Ancak işçiler satışın onaylanması halinde elektrik iletimini de keseceklerini söylediler.

Dün de bütün Türkiye’de iki saat iş bırakma eylemi yaşandı. Başbakan Erdoğan’ın başkanı olduğu Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan çıkacak kararı bekleyen Yatağan işçileri iş bırakma eyleminin ardından Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralları ile GELİ (Güney Ege Linyitleri) iş yerlerinin girişlerindeki barikatları kaldırmadı.

Muğla’da Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ile maden ocaklarında barikatlardaki işçiler “Birleşe Birleşe kazanacağız”, “Ölmek var, dönmek yok”, “Şartel inecek, hükümet gidecek” sloganları ile orada oldukları mesajı verdiler.

Eylemlerin değişik şekillerde devam edeceğini belirtirken “22 Haziran’da Soma’dayız. Bütün emekçileri orada buluşmaya davet ediyoruz.” diyen TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve T. Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi:

“Dün 3 santralde iş bıraktık. Enerji iş kolunda kanun gereği grev yapma yetkimiz yok. Sadece işletmenin ana noktasındaki arkadaşlarımız çalıştı. Türk-İş’in almış olduğu kararlara harfiyen uyuyoruz. Bu gün de iki saat iş bırakma eylemini gerçekleştirdik. Yarın da (ÇARŞAMBA) hep beraber AKP il binalarına gideceğiz. AKP önünde basın açıklaması yapacağız. Perşembe günü Ankara’ya döneceğiz. İleriye dönük eylem kararları alacağız. Eylem şeklimiz giderek sertleşecek, şalter inmesi gerekirse o şalter inecek.”

İşçinin patlama noktasında olduğuna dikkat çeken başkanlar, Başbakan Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Biz artık işçilerimizi barışçıl eylemler konusunda ikna edemiyoruz.  Halkımızdan bundan sonraki eylemler için anlayış bekliyoruz. Bundan sonra yaşanacaklardan iktidar sorumludur. Demokratik haklı eylemlerin hiçbirisine cevap vermedi. Şu zamana kadar bütün eylemlerimiz demokratik ve barışçıldı. Ama kolluk kuvvetlerince engellendik. Hükümet artık kolluk kuvvetleriyle üretim yapar. Başbakan acilen ihalelerin onaylanmayacağını açıklamalı.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.