LYS öncesi ‘Final’den altın öneriler

Bu haber 11 Haziran 2014 - 2:06 'de eklendi ve 660 kez görüntülendi.

lysssÖğrenciler, Cumartesi ve Pazar günü yapılacak olan LYS sınavına hazırlanırken Final Dergisi Dershanesi öğrencilere sınav öncesi ve sınav zamanında ne yapması gerektiği konusunda bilgiler verdi. Açıklamalarda öğrencilerin sınavdan bir gün önce sınavla ilgili konuşmamaları, ağır yemeklerden kaçınmaları, erken yatılması gerektiği geç yatanlar içinde erken saate yatmaların tavsiye edildi.

Cem Durna

Muğla Final Dergisi Dershanesi Cumartesi ve Pazar günü yapılacak olan LYS öncesi öğrencileri bazı konularda uyarılarda bulundu. Dershane Yönetim Temsilcisi Ali Coşkun, dershanede öğrencilere deneme sınavına tabi tuttuklarını ve bu sınavda gerçek sınavda ne yapılması gerekiyorsa onu yaptıklarını belirtti. Sınav öncesi ve zamanında ne yapılması gerektiği konusunda bilgi veren Coşkun, öğrencilerden sınavdan birkaç gün önce geçmiş yılların sınav sorularını çözmelerini, hatırlatma kağıtları ve notları gözden geçirmelerini ve son çalışmalarını tamamen pratiğe yönelik yapmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Dershanede, dersleri 15 gün önce eksiksiz tamamladıklarını belirten Coşkun, “Bire bir çalışmalar, tekrar dersleri ve deneme sınavlarıyla da artık büyük finale hazırız. İlk LYS 14 Haziran Cumartesi saat 10.00 da. Şimdiden tüm LYS adaylarına başarılar dilerim” dedi.

Lisans Yerleştirme Sınavlarını, LYS-4 (Sosyal Bilimler) 14 Haziran 2014 (Cumartesi) 10.00 135 dakika, LYS-1 (Matematik) 15 Haziran 2014(Pazar) 10.00 135 dakika, LYS-5 (Yabancı Dil) 15 Haziran 2014 (Pazar) 14.30 120 dakika, LYS-2 (Fen Bilimleri) 21 Haziran 2014 (Cumartesi) 10.00 135 dakika, LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) 22 Haziran 2014 (Pazar) 10.00 120 dakika olarak hatırlatan Coşkun, şöyle konuştu,

“Sınav gecesi, sınavla ilgili konuşmayın, ağır yemeklerden kaçının, erken yatmaya çalışın, eğer çok geç yatıyorsanız erken saate çekmeye çalışın, sınava götüreceklerinizi hazırlayın, çay, kahve gibi içecekler sizi etkiliyorsa almamaya çalışın. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın. Sınav sabahında ise sınavın başlayış saatini ve sabah hazırlığını dikkate alarak biraz erken uyanın. Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapmaya çalışın, kahvaltı alışkanlığınız olmayabilir ama ortalama 4 saat aç kalacağınızı unutmayın. Yola erken çıkmaya çalışın (trafik yoğun olacaktır), sınava götüreceğiniz belgeleri kontrol edin, bunlar sınav giriş belgeniz ve nüfus cüzdanı. Sınavda kullanacağınız kalem, silgi, kalem açacağı, peçete ve şekerden oluşan sınav seti ÖSYM tarafından size verilecek, ancak pet şişe içinde su alabilirsiniz. Sınav anında kitapçığı hızlıca gözden geçirin, kitapçığı kontrol ederken sorulara bakmayın ve sınav başlamadan önce başkalarının ne yaptığıyla ilgilenmeyin, çevrenizde gördüğünüz kişiler heyecanınızı arttırabilir. Sadece kitapçığınıza ve optiğinize odaklanın. Çünkü sınavın en çok yanlış yapıldığı dilim ilk 15 dakikasıdır. Bu yüzden motivasyonunuz çok önemlidir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.