Limon hasadını erken yapmayın uyarısı

Bu haber 06 Eylül 2014 - 0:29 'de eklendi ve 560 kez görüntülendi.

limonhasadınıerkenOrtaca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Bilgiç, limon hasadının erken yapılmaması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu.

Haber Merkezi

Ortaca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Bilgiç, limon hasadının erken yapılmaması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu.
Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Bilgiç, limon hasadı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bilindiği üzere ilçemizde geniş bir alanda narenciye tarımı yapılmaktadır. En önemli kısmını da enterdonat limonlar oluşturmaktadır. Üretilen limonlar ilçemizden başta rusya olmak üzere, avrupa ülkelerine gönderilmektedir. Geçen yıl ilçemizden 30.000 ton civarında limon ihracatı yapılmıştır. Yaptığımız ihracattan fazla limonda toplanarak başka illerde işlenerek tüketilmekte ve ihracatı yapılmaktadır. Bundan dolayı bölgemiz limon üretiminde ülkemiz için çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle son yıllarda yaz aylarında, limon fiyatlarında oluşan yükselme nedeniyle limonlar erken hasat edilmektedir. Olgunlaşmadan hasat edilen limonlarda meyve tam sulanmadığı için tüketime uygun değildir. Bu nedenle yurt dışından ürünler geri dönmekte, bunun sonrasında limon fiyatları aşırı miktarda düşmektedir. Çiftçilerimiz ve firmalar zarara uğramakta, hatta limonlar dalında kalmaktadır. Bölgemizde ağırlıklı olarak enterdonat limon çeşidi yetiştirilmektedir. Geçmiş yıllara baktığımızda enterdonat limonun, kesim ve ihraç tarihlerine eylül ayının ortalarından sonra izin verilmektedir. Bu nedenle hasat için bu tarihi beklemek gerekmektedir. İlçe müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından limon bahçeleri kontrol edilmiş olup, ürünlerimizin henüz hasat olgunluğuna gelmediği görülmüştür. Ürünlerimizde fiyat istikrarını yakalamak ve sürdürmek için, ürünlerimizin kalitesi için, ürünlerimizin dalında kalmaması için, zamanında hasat edelim’’ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.