Liderin Sözü Kanun Gibi Olmalı

Bu haber 26 Ekim 2017 - 0:01 'de eklendi ve 1.202 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Çok partili hayata geçtiğimiz 1945 yılından beri seçmenler hep liderlere oy vermişlerdir. Devlet adamı, halk içinde konuşurken söylediği söz sanki kanun, halk bunu kesin olmuş gibi inanır. Bizler 1950 tarihinden evvel, güçlü şekilde gelişen Demokrat Parti lider kadrosunun vaatlerini hep inanırdık. Hatipler; iktidar olursak diye başladıkları konuşmalarını, köy ile şehir ayrımını ortadan kaldıracağız, köylü vatandaşları kasketliler, cahiller diye aşağılatmayacağız. Köylü için motorlu ve gübreli dönem gelecek derlerdi. Köylü için tarım kredi kooperatifleri vasıtası ile traktör ve tohum temin edilecek. Sulu tarım gelecek. Önce sulama göletleri ve devamla barajlar yapılacaktır. Gibi vaatlerin ancak kendilerinin iktidar olması halinde gerçekleşebileceğini de ilave ederlerdi. Nitekim 1950, 14 Mayıs günü yapılan seçimde Demokrat Parti 450 alırken, CHP 50 civarında milletvekili ile meclise gelmişlerdir. Her gittikleri vilayetlerde karşılayanların taşıdıkları levhalarda istekleri yazılırdı. Bir gün Celal Bayar Cumhurbaşkanı sıfatı ile Konya’ya gitmişti. Sanki bütün şehir yollara dökülmüştü. Bu heyecan arasında her zaman olduğu gibi, bazı pankartlar arasında birisi ayni anda kabul görmüştü. İstek şöyle idi; el emeği ile çalışan küçük esnaf için götürü vergi kaldırılsın diyordu. Aynı meydanda büyük devlet adamı şöyle diyordu; Pankartınızı okuyorum ve diyorum ki, BU VERGİ KALKACAKTIR. Ve o acayip vergi kaldırıldı. Biz sevdiğimiz siyasi liderleri bunun için severiz.

226’yı BULURSAM BU HÜKÜMETİ YIKARIM

Bu söz Demirel’e aittir. 27 Mayıs ihtilalinden sonra yapılan ilk seçimde Demokrat Parti’nin oyları 4 partiye bölünmüştü. Asker ihtilalcilerin isteği ile CHP önde seçim kazandı. İnönü Başbakan oldu. İhtilalde CHP ile aynı görüşte olan ABD’ye giden başbakanı Kemal Satır temsil ediyordu. Kemal Satır ihtilal havasına girerek hükümet ortaklarına aşağılayıcı bir laf etti. Süleyman Demirel’de Adalet Partisi’ne yeni genel başkan seçilmişti. Kemal Satırın sözünü duyunca meclis 450 olduğuna göre, 226 kişi beni dinlerse bu hükümeti yıkarım dedi ve ertesi gün hükümet ortakları toptan istifa ettiler. Suat Hayri Ürgüplü Başbakan oldu, Demirel’de milletvekili olmadan yardımcısı olarak yeni hükümeti kurdular. Süleyman Demirel’e cesur lider dedirten bu hareket 1965’den itibaren 1980 yılına kadar sağ cenahın lideri yaptı.

TURGUT ÖZAL İŞ ADAMI KARAKTERİ OLAN BİR LİDERDİ

Seçimi kazanınca henüz hükümeti kurmadan, döviz taşımak serbesttir dedi. Türk parasının dünyanın her yerinde geçer hale getirdi. Dış ülkelere geziler tertip eder ve yanında 500 kişilik iş adamı ve gazeteci götürürdü. Ülke onu çok sevmişti. Askerlerde o sağ iken hiçbir kıpırdama olmadı. Pijama ile kışlada görünen tek liderdir. 1991’den itibaren bazı yüksek rütbeli subayların CHP ile birlikte hareket etmeye başlaması, Cumhurbaşkanı Demirel’in onlarla birlik hareket etmesi kötü günlerin habercisi olmuştu. Bu arada geçen beş yıl sonra 1999’da yapılan seçim ile iktidar olanlar, batağı daha da batırıp kaçtılar.

DSP lideri Ecevit, ANAVATAN lideri Mesut Yılmaz ve MHP lideri Devlet Bahçeli olarak üçlü hükümet oldular. Bu hükümet tamamen sonunda Ergenekon İhtilal Örgütü’nün idaresinde kala kaldı. Çıkmaza girdiler ve kaçtılar. 2002, 3 Kasım seçiminde sandıktan çıkamadılar. Dönemlerinde Cumhurbaşkanı seçimi yapıldı. Günün Genelkurmay başkanı teklif etti ve o kişiyi seçtiler. O kişi Başbakan Ecevit’in felç olmasına sebep oldu.

ÜNLÜ ORTAK HÜKÜMETTEN PARTİ LİDERİ OLARAK KALAN TEK BAHÇELİ

Millete verdikleri hiçbir sözü tutmayan liderlerin başlangıcı da emirle oldu yıkılırken de emir verenler ortada kaldı. 7 Haziran sonrası koalisyon mecburiyeti ortaya çıkınca bizler ve ülkücü taban AKP ile MHP birlikte hükümet olsunlar istedik. En az 8 bakanlık alacaklardı. Şikayet ettikleri ne varsa ait olan bakanlıkları almak yerine inatla hayır dedi Duymayan sağır kalmadı! Gezi olayı büyük bir organize idi. İlk önce Bahçeli biz böyle adi oyunların içinde yokuz dediği halde, sonradan olayın göbeğine girdi. Gezi olayında CHP lideri (BİZ BU HÜKÜMET YIKILMADAN BURADAN GİTMİYORUZ) dedi. Bu sözü Almanların adına söylüyordu, Çünkü Deniz Baykal’ı istifa ettirenler emirlerinde olan birini CHP’nin lideri yaptılar.

17 ve 25 Aralık olayı da Humeyni’den kopya edilen oyunun aynısıydı. Ancak, bu kadar savcı, hakim ve polisin beynini nasıl yıkanabilmiş? Artık kimin ne olduğu tam olarak ortadadır.

YALAN SÖYLEMEYEN, MİLLETİNİ HİÇ ALDATMAYAN LİDER

Bundan 15 yıl evvel iktidar olan AK Parti lideri milletini aldatmadı. Ergenekon örgütünün baskılarına rağmen, enflasyonu düşüreceğim dedi, DÜŞÜRDÜ, faizleri düşüreceğim dedi DÜŞÜRDÜ. Paramızdan 6 sıfır sileceğim dedi, SİLDİ. IMF’deki borcu bitireceğim dedi ve BİTİRDİ. IMF’ye olan borcun bir günlük faizi ile ülkede ne kadar ilk ve orta öğretim talebesi varsa hepsinin kitaplarını vereceğim dedi ve VERDİ. Denizin altından tren geçirdi. Hızlı tren yolları ağı yaptı, İstanbul Boğazı’na kardeş ikinci kanal ve dünyaya hitap edecek hava meydanı, Boğaza Demirel köprüsüne ve Özal köprüsüne ilaveten Tayyip köprüsünü yaptı. İzmir İstanbul arası İzmir Ankara arası Ankara İstanbul arası yolları kısalmış genişlemiş hale geldi. İpek yolu Londra Pekin arası başladı başlayacak. Gençler tahsil sonu ilk işe girince bir yıl ücretlerini devlet verecek.

Daha pek çok da saymaya gerek yok. Kim söylemiş bunları yaparım diye? AK Parti lideri. Peki yalan var mı? YOK. Söz vermişse yapar mı? Vallahi YAPAR… Bu vaziyette bu parayı nerden bulacak diyebilir misiniz? Cevabı zaten hazır; HORTUMLARI KESTİ İLGİLİLER ONUN İÇİN HIRÇINLAR… Her halde ülkede dürüst olanlar daha çoktur. Onlar için hatırlatma yaptık. 3 Kasım günü görüşmek üzere…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.