Lider « Hamle Gazetesi

Lider

Bu haber 02 Kasım 2015 - 22:47 'de eklendi ve 1.494 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür…

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür…

Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür…

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür…

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür…

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…

Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…”

Mahatma GANDHİ

 

Eğitim hayatımızda öyle eğitimciler vardır ki; size istikamet olarak ufkun ötesini gösterirler. Bir de bakmışsınız ki siz, kendinize bile inanmadığınız anlarda hayâl bile edemeyeceğiniz o yerdesinizdir. Eğitimci ki ona atfedilecek en güzel isim yeri gelir “rehber” olur; yeri gelir “öğretmen” olur; yeri gelir “lider” olur. Bu ünvanların hepsinde arkadaşlık, ağabeylik, babalık, ustalık hatta yarenlik iç içedir. İster yedisinde olun, isterse yetmişinde gördüğü an sizi sahiplenir. Sizinle hemhâl olur. Bir anda en yakınınızda bitiverir; sizin aradığınız ses oluverir.

Bir kişiye “bu insan sarrafıdır” dediklerinde merak ederdim; nasıl olunuyor diye. Böyle insanlar; çocukla çocuk, büyükle büyük olmayı başarıyor diye hemen dikkatimizi çeker. İnsan sarrafı olmanın özünde hayatın içinde olmak, hayatı çok iyi tanımak, hayattan sana düşen hisseden kazandığın tecrübeye vakıf olmak, hayatın en önemli parçası insanı tanımak, insan öznesindeki tüm vasıflara “insan” gözüyle bakmak ve “insan” irfanıyla yaklaşmak… Uzun söze ne hacet!. İnsan sarrafı, ilim ve irfanın kendinde tamamlandığı zenginlikle bir bakıştan, bir duruştan seni tanıma, anlama hikmetindedir.

Vasfettiğimiz bütün bu özellikleri bünyesinde barındıran insan, her meslekte kendini farklılığı ve farkındalığıyla hissettirir. İçinde bulunduğu ortamı yeniliklere ve değişimlere taşır. O, bir liderdir. Planları, stratejileri hiç bitmez. Enerjisini üretimden, yeniliklerden alır. Yunusça “Her dem yeni doğarız; bizden kim usanası.” mısralarındaki mana, hükmünü bu lider insanlarda bulur.

Gerçekten de bu lider insanlara hayatımızda o kadar büyük ihtiyaç duyarız ki. Bu sözün hikmetince dostluğunda, samimiyetinde, sıcaklığında, kavrayışında, sahiplenişinde, yönlendirişinde, duruşunda var olan tutarlılık, inanç, dürüstlük, akıl, irfan, saygınlık ve de edeple tamamlanmış bir karakterde yatmaktadır. Biz insanlar şu evrende karanlığımıza ışık olacak, derdimize çare olacak, hayal kırıklıklarımıza umut olacak insanları hasretle, hasletle, özlemle ararız. Bulduğumuz anda da varlığımız manasınca aradıklarımız da yanı başımızdadır.

Bunca sözün ardı sıra liderin varlığını biraz canlandırmak istiyorum. Benim liderim bir eğitimci, bir rehber, bir dost, bir ağabey her şeyden önce bir can!. Mesleğimi seçmemdeki en önemli paya sahip insanlardan. Benim eğitimciliğim, rehberliğim öğrencilerimle sınırlı. Onun eğitimciliği, rehberliği yediden yetmişe tüm insanlarla çepeçevre sarmalanmış. Yaşlısından gencine hatta küçücük bir çocuğun gönlüne girmeyi çabucak beceriyor. Tabi tüm hareket noktası O’nun bir gönül adamı olmasından kaynaklanmakta. Muğla’da otuz beş yıldır yetiştirdiği öğrencilerin hepsinin gönlünde bir şekilde yer etmiş, geleceğe ait kanat çırpmalarında bir şekilde yön vermiş bir eğitimci o. Şehirde şöyle bir yürüsem herhangi birine ismini versem onu ismi ve “Hocalık” ünvanıyla birlikte yad ederler.

Hayatımda “ağabey” sıfatını ailemize girdiği ilk andan itibaren bir damat olarak değil de evlat olduğunu gösterdiği an kazanmıştı. Babamın aslında iki oğlu olmadı hiçbir zaman; hep üç oğlu vardı. Hem de en hakikatlisi, hastalığında sağlığında evlatlığını sonuna kadar yad edendi. Onu tanıdığımda ortaokul sondaydım. Yaptığımız sohbetlerle yaşamımın her anında çok önemli izler bırakmıştır. Devletteki mesaini çok erken zamanda bıraktı dediğimiz, emekli oldu dediğimiz anda; hayatta emeklilik diye bir kavramı tanımadığını özel kurumlardaki çalışmalarında da gösterdi. Aynı şevkle, aynı heyecanla.

Onu sadece branşında yetkinliğiyle değil; içinde barındırdığı çok yönlü kişiliğiyle de tanıdım. Mutlu olduğum bir tarafı benim dalımda zevki olmasına rağmen edebiyata ilgisi yoktu. Diğer yanda sporcu kişiliği dinamizmi, hayatın tüm alanında kendine yer bulması bilgisi, irfanı, uzak görüşlülüğü liderlik vasfını güncellemesine, yenilemesine neden olmuştur. Bu yazımla inşaallah hem kendi adıma, hem öğrencileri ve hayatına girdiği insanlar adına kendisine teşekkür edebilmişimdir. “Refik İlhan Hoca”m iyi ki Muğla’dasınız, Muğla’nın bir zenginliğisiniz.

“Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi SİZ olun.”

Mahatma GANDHİ

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.