LİDER KİMDİR?

Bu haber 11 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 2.744 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Rekabet, değişim, teknoloji, küreselleşme, politik ve ekonomik çalkantılar, derinleşen kriz ve insanların morallerinin sıfırlandığı anlar. Toplumları nasıl liderler ileriye götürüyorsa, kötü liderler de toplumların sonunu getirebiliyor.
Günümüzde tüm organizasyonlar,karşılarına çıkan sorunlarla başa çıkmak için her zamankinden daha çok liderlere ihtiyaç duymaktadırlar.
Liderlik nedir dersek, Liderlik etkidir. Yani moda deyimiyle karizma… Vücut duruşu ve tavrı ile etki edendir.
İnsanları çekebilme yeteneğidir… Şöyle etrafınıza bir bakın; ülkeyi, kenti yöneten, yönlendiren liderler ne kadar etkileyici,ya da karizmatik…
İnsanları sevmeden lider olamazsınız. Sevmek onları anlamayı beraberinde getirir…
Liderliğin temelinde insanların ruhuna dokunmak vardır, onları önemsemek…
Bir insanın lider olabilmesi için onu izleyenlerin bulunması gerekir. Bunun için de liderlerin onların güvenini kazanması lazım. Açık olmak, dürüst olmak aslında sadece liderin değil, insan olmanın gereğidir.
Düşünüyorum da lider; beden dilini iyi kullanan, espri yeteneği yüksek, insanlarla hep iç içe olan ve insanlığa sabır gösterendir,..
Lider zihninde, sağlam ve özgün bir dünya görüşüne dayanan geleceğe ait bir resim yatandır. Yaptığı ya da yönettiği işi iyi bilir ve konusunda uzmandır. Alçak gönüllüdür ve öğrenmeye kendini geliştirmeye her zaman açıktır.
Lider, sorumluluk taşıp, riski göze alandır. Yaptıklarının bedelini yüklenir… Bizdeki örnekler ise tam tersidir. Hatta en güçsüz memurunu bile anında satar, bedel ödemekten ödü kopar. Lider sineye çeker, zorlukları gögüsler. 
Liderin en önemli görevlerinden biri de personel arasındaki işbirliğini sağlamaktır. İyi bir lider bencilliği ortadan kaldırarak, çalışanların uyum içinde olmalarını sağlar. Hedeflere ulaşmanın ve bir bütün olarak işletme amaçlarını gerçekleştirmek için çalışmanın tek yolu beraberce ve işbirliği içinde çalışmaktan geçtiğini bilir ve dengeleri sağlayarak personel uyumunu sağlar.
İşletmede motivasyonun sürekliliğinin sağlanması için alınabilecek diğer önlemler ve çalışanların kararlara katılımını sağlamak, çalışanlara değer verildiğinin hissettirilmesi için çalışma ortamını geliştirmek, olarak sayılabiliriz.
Gerçek liderler, başarmak için birleşmeyi severler, ekip ruhuna inanırlar. Egoizmleri en alt düzeydedir. Bireysellik yerine toplumsallığı ön plana alırlar. Çok sık biz ya da bizim kelimesi kullanılır… Amaç uzaklaşmak değil; uzlaşmak, birleştirmektir çünkü…
Umudu hep canlı tutanlar doğal liderlerdir aslında… Bu umut beraberinde coşkuyu getirir, motivasyonu arttırır. Duygusal zekası yüksek insanlar, emretmeden yönlendirenlerdir.
Şimdi bu özelliklere bakıp etrafımızdaki lider tipleri ile karşılaştırmakta yarar var gibi geliyor bana… Kimler etrafımızda lider acaba?
Hızla değişen dünyaya; doğru liderlerle ayak uydurabileceğimizi çok iyi biliyoruz aslında. Ve kalabalıkları arkasından sürükleyen, olumlu, vizyonu geniş, yönlendirici liderlere özlem duyuyoruz.
İlimizde liderlik ve onun yarattığı olumlu etkilere çok atasehirmeb.com ihtiyaç duymaktayız. Ama çok ümitsiz değilim. Vizyonu açık ve lider olmaya ve koordine etmede çok güzel orkestra şefliği yapma gayreti içinde olan liderlerimizde var diye düşünüyorum.
Kısaca lider, özgür iradeli, yaratma ve hizmet etme ideali ve sorumluluk ahlakına sahip kişidir. Tüm bunları yapabilmek için hayatta yüksek bir amacınız ve büyük bir hayaliniz olmalı, en önemlisi bunları yapabilecek özgüven (cesaretiniz) güçlü bir tutkunuz ve bitmek bilmeyen bir enerjiye sahip olmanız gerekir. Ayrıca da lider vatanını ve milletini sevendir ve vatanının gelişmesi için çaba gösterendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.