Libyalı çevre uzmanları Türkiye’de eğitildi

Bu haber 18 Şubat 2013 - 0:00 'de eklendi ve 821 kez görüntülendi.

libyalicevreciler13256“Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Libya’dan gelen kamu kurum temsilcilerine yönelik Deniz Koruma Alanları Paydaş Katılımı Eğitimi ve Arazi Gezisi Akyaka’da gerçekleştirdi.
Haber Merkezi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, Libya’dan gelen Korunan Alanlar Kamu Kurumu ile Sahil Güvenlik Komutanlığı temsilcilerine yönelik olarak Deniz Koruma Alanları Paydaş Katılımı Eğitimi ve Arazi Gezisi Akya’da düzenlendi.
Dünya çapındaki başarılar paylaşıldı
Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde gerçekleştirilen eğitimde Libya’dan 16, Amerika’dan 1, İtalya’dan 2 ve Türkiye’den 15 katılımcı yer aldı. Proje ile elde edilen ve tüm dünyadaki konuyla ilgili çevrelerce takdir edilen başarılı sonuçların da paylaşıldığı eğitimde, katılımcıların geldikleri ülkelerde deniz koruma alanlarında yaşanan benzer sorunlar ve aşamalar ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunuldu. Eğitimde katılımcılar proje paydaşları ile iki ülkedeki alan yönetiminde paydaş katılımı pratik uygulamaları kapsamında değerlendirme yapma fırsatı buldu.
Libya kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin eğitim aldığı programa, ABD’den NOAA, WWF Akdeniz ve BM Çevre Programı RAC/SPA gibi dünyanın önde gelen çevre kuruluşlarının da temsilci göndermesi, projenin uluslararası çapta taşıdığı önemin bir işareti olarak dikkat çekti. Eğitim, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi Koordinatörü Harun Güçlüsoy tarafından verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.