Latmos için kanun teklifi

Bu haber 26 Ocak 2014 - 18:44 'de eklendi ve 853 kez görüntülendi.

latmos6516551CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla’nın Milas ilçesi sınırları içinde yer alan ve antik çağlardan bu yana köklü bir geçmişi ile mitolojik öykülere konu olmanın yanında 8 bin yıl öncesine ait mağara resimlerinin bulunduğu, tarihi ve doğal çevresi ile korunmayı bekleyen Latmos’un (Beşparmak Dağları) ‘Milli Park’ ilan edilmesi için kanun teklifi ve ayrıca soru önergesi verdi.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla’nın Milas ilçesi sınırları içinde yer alan ve antik çağlardan bu yana köklü bir geçmişi ile mitolojik öykülere konu olmanın yanında 8 bin yıl öncesine ait mağara resimlerinin bulunduğu, tarihi ve doğal çevresi ile korunmayı bekleyen Latmos’un (Beşparmak Dağları) ‘Milli Park’ ilan edilmesi için kanun teklifi ve ayrıca soru önergesi verdi.
Yakın Doğu arkeolojisinin son yıllarda en büyük keşfi olarak gösterilen Beşparmak Dağları’nın önemli bir kültür mirası olduğuna dikkat çeken Milletvekili Demir, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’na bir ek madde ekledi. Milletvekili Demir, “Milli Parklar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin gerekçesinde “Yakın Doğu arkeolojisinin son yıllardaki en büyük keşfi olarak gösterilen Beşparmak Dağları, taş ocaklarının tehdidi altındadır. Önemli bir kültür mirası olan Beşparmak Dağları, taş ocaklarından olumsuz etkilenmekte, tahrip edilerek, böylesi bir kültürel değer yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmaktadır.” diyerek şu görüşlere yer verdi:
“Meralar, ormanlar, akarsular sadece ülkenin bugünü için değil aynı zamanda gelecek nesillerin de yaşaması için korunması gereken doğal varlıklardır. Devlet; bu gibi doğal varlıkların korunmasını sağlamakla görevlidir. Bu bağlamda; Anayasanın 56’ıncı maddesi; ‘Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların görevidir.’ diye belirtmektedir. Beşparmak dağları (Latmos), kaya yapısı olarak bölge yapısından çok farklı olan bir dağ çizgisidir. Yunan mitolojisinde Yağmur Tanrısının evi olarak belirtilen Tekerlek Kayanın bulunduğu Beşparmak Dağları, dağ yapısı üzerinde bulunan Stalyos Manastırı, Karyalılar zamanında inşa edilen Kral Yolu, Kaya resimleri ve Yediler Manastırını da içerisinde barındırmaktadır. İçerisinde yer alan, antik çağlardan bu yana köklü bir geçmişe sahip olan Beşparmak Dağları, dünyada örneğine az rastlanacak tarihi ve kültürel bir değerdir. Aynı zamanda da bir doğa harikasıdır. İçerisinde yer alan figürleri ve resimleriyle de dünyada bir ilki oluşturmaktadır. Yazılı belgelerde kültür hazinesi olarak gösterilen Beşparmak Dağları, bunun yanında eşsiz bir kültür hazinesidir.”
İKİ BAKANLIĞA SORU ÖNERGESİ
Milletvekili Demir, bu teklif ile Beşparmak Dağları’nın “Beşparmak Dağları (Latmos) Milli Parkı” adıyla yeni bir milli park olarak belirlenmesinin amaçlandığını belirtirken, ayrıca doğa harikası olan Beşparmak Dağları’nın Milli Park ilan edilmesi için herhangi bir çalışmaları olup olmadığı konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
Demir, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’e “Beşparmak Dağlarının korunması için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Doğal, tarihi ve kültürel bir değer olan Beşparmak Dağlarının milli park ilan edilmesine dair herhangi bir çalışmanız var mıdır?” sorularını yöneltirken, Su İşleri Bakanı Eroğlu’na şu soruları yöneltti:
“Latmos’un korunması için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Doğal, tarihi ve kültürel bir değer olan Latmos’un milli park ilan edilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Muğla genelinde ve Latmos sınırları içerisinde kaç tane taş ocağı, maden işletmesi vardır? Bunların kaçı ruhsatlı, kaçı ruhsatsızdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.