Laleler ve Muğla Laleleri

Bu haber 13 Nisan 2015 - 23:21 'de eklendi ve 1.092 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Seçim sath-ı mailine girdik ama Muğla’da lale mevsimi de başladı. Siyaseti daha çoook yazarız. Sevgili gençler Bilal Selçuk (Ak Parti), Arif Burak Yılmaz ve Hasan Alökmen (BBP-SP ittifakı) meclise giremeyecek olduktan sonra, niye siyaset yazalım?

Gelin mevsimi geçmeden sizlerle Muğla lalelerini konuşalım.

Nisan ayının ilk haftası, şehirlerdeki kültür lalelerinin açtığı bir zamandır.

Tabii “lale” derken neyi kasd ediyoruz?

Halkımız “lale” dendiği zaman bir kaç çiçeği kasd eder. En yaygın bilineni, soğanlı laledir. Bilimsel adı “tulipa” olan lale yani. Önceleri tabiatta bulunan bu lale, Osmanlılar zamanında kültür formu ile zenginleştirilip çeşitlenerek şehir çiçeği haline getirilmiştir. Şimdi şehirlerimizde yeniden dikilmeye başlanan lale, bu laledir.

Bir de bilimsel adı “anemon” olan lale vardır ki, ılıman yörelerde Aralık ayının ortasında açmaya başlar; tüksek yerlerde Mart ayında açar ve Nisan ayına da biraz sarkar. Bugünlerde kırlarda bu lalelerden bol miktarda var. Saçak köklü bir lale türüdür ve benim bütün çocukluğum demektir bu lale.

Gelincik lalesi, herkes tarafından bilinir. Yeşil kökleri salata olarak yenen bu çiçek, divan şiirine lale olarak girmiştir. Bağrı karalı laleyi tasvir eden divan şairinin anlattığı lale bu laledir işte. Çünkü, gelincikten başka, diğer lalelerin yapraklarında siyahlık yoktur. Mart sonunda açmaya başlayıp Haziran’a kadar açan gelincik, aftongillerdendir ve tohumu tütün veya afyon gibidir.

Çiçek açma ömrü en uzun olan lale, şakayık lalesidir. Saçak köklü ve tüp tohumluklu bu lalenin dalları ve yaprakları nispeten kalındır ve tüylüdür. Daha çok kırmızı ve turuncu renkte açan bu lale, Mayıs ayında açmaya başlar ve ilk soğuklara kadar; yani Kasım ayına kadar açar, taşlık yerlerde bile yetişen bu lale, aslında en uzun ömürlü süs bitkisi olarak kullanılabilir. Fakat ne bilim dünyası ve ne de seracılar bu çiçeğin farkında. Kampüse yeni taşındığımız yıl, otları temizleme gayretine düşen işçiler, güzelim şakayık lalelerini de biçmişlerdi de, son anda haberim olup olaya müdahale edip birazını kurtarabilmiştim.

Muğla’da Nisan ayının 20’sinden sonra tulipa cinsi yabani laleler açmaya başlayacak fakat o günlere kadar Menteşe’de sokakları caddeleri kaplayan laleler, şehre bir yaşama sevinci vermeye devam edecek. Nisan başında açmaya başlayan bu laleler, genellikle kavşaklardaki kompozisyonlarla gerçekten göz doldurup insanlara yaşama sevinci veriyor. Mazimizle ilişki kurmamıza da bir vesile olan bu rengarenk dünya, doğa-insan kaynaşmasının en güzel örmeklerindendir. Kırmızı, beyaz, sarı, mor, sarı-kırmızı, ebruli, bordo, pembe renkleriyle cıvıl cıvıl laleler, şehrimizi ve gönlümüzü şenlendiriyor.

Tarihi dönemden sonra, 2005 yılında ilk defa İskender Pala tarafından İstanbul’da başlatılan lale dikme geleneği, kısa zamanda diğer şehirlere de sıçradı. Lalelerden, Osmanlı lale devrini hatırlayıp güya solculuk uğruna, şehirlerine lale sokmamaya çalışan belediyeler de olmuş ama bizim şehrimiz böyle bir komplekse sahip olmadığından bir kaç yıldır bu mevsimde şehrimize lale güzelliğini de eklediler.

Hasılı kelam, Menteşe, lalelerle daha güzel. Zevk için sokaklarında caddelerinde dolaşabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Fatih PEHLİVAN 17 Nisan 2015 / 10:24

Hocam, Belediyenin böylesine güzel çiçekleri şehrimize kazandırması güzel bir gelişme. bu laleleri Muğla halkı yetiştirse ve Muğla ekonomisine katma değer olarak geri dönse nasıl olur? Bana göre Karabağlar yaylası bunun için biçilmiş kaftan!