Kuzugöbeğinin kilosu 100 TL

Bu haber 13 Nisan 2019 - 0:21 'de eklendi ve 296 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde sağanak yağışların da etkisiyle nadir bulunan ve kuzugöbeği adı verilen mantar bulunmaya başladı. Muğla Ormanlarından mantarı toplayan köylüler, pazarlarda kilosunu 100 TL’den satıyor.

Muhittin Direk

Özellikle Ege, kıyılarında yetişen kuzugöbeği mantarı Muğla´nın kırsal mahallelerinde yaşayan vatandaşlar için Mart -Haziran ayları arasında önemli bir gelir kaynağı. Mantar, 200 gramlık poşetlerde 20 liradan satışa sunuluyor.

Kuzugöbeği mantarına talebin yüksek olduğunu söyleyen köylülerden Dilber Ay, mantarı alanların genellikle yörede yumurta ile birlikte kavurarak pişirdiğini söyledi ve sözlerine şunları ekledi: “Mart ayında başlayan yağmurlardan sonra nadir olarak çıkan kuzugöbeği mantarı toplanmaya başladı. Muğla Ormanlarında genellikle yağışlara göre Mart ayından itibaren çıkıyor. Çam ağaçlarının altından yetişiyor. İlaç yapımında da kullanıldığı söyleniyor ama zaten nadir olarak çıktığı için biz o tür bir araştırmada bulunmadık. Toplayabildiğimiz bir kaç kilo mantarı 200 gramlık poşetlerde satıyoruz. Özellikle yumurtalı kavrulunca çok güzel bir tadı oluyor” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Esref yali 14 Nisan 2019 / 12:40

Bana göre yumurtasız kahrolmalı. Nadir çok leziz ilan bu mantarın tadını daha iyi almali ve yumurta ile o tadı boğmamalı.