Kuzugöbeği ihraç ürünü oldu

Bu haber 01 Mayıs 2014 - 21:11 'de eklendi ve 1.086 kez görüntülendi.

kuzugobegi65165165165Seydikemer’den Avrupa’ya kuzugöbeği mantarı ihraç ediliyor.

Haber Merkezi
Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nden başta İngiltere olmak üzere Almanya, İsveç ve İsviçre’ye kuzugöbeği ihraç ediliyor. Seydikemer’de Karabulut ailesi tarafından kurulan şirket Avrupa’nın 4 ülkesine kendi imkanlarıyla 2 bin kilo Kuzugöbeği ihracatı gerçekleştirdi.
Seydikemer ve Fethiye İlçelerinde dağların yüksek kesimlerinde yetişen kuzugöbeği mantarını orman köylüsüne toplatan Hasan Karabulut bu mantarları soğuk hava zincirini aksatmadan artı 5 derece de İngiltere, Almanya, İsveç ve İsviçre’ye kadar uçakla ulaştırıyor. İngiltere ve Almanya’da en lüks restoran ve otellere satılan kuzugöbeği mantarı 30 ile 45 Euro arasında satılıyor. 2013 yılında amatör şekilde birkaç kilo mantar ihraç ederek işe başlayan Hasan Karabulut yoğun taleple birlikte son 1 yıl içinde tam 2 bin kilo kuzugöbeği mantarı ihracatı gerçekleştirdi.
Talebi karşılayabilmek için Fethiye ve Seydikemer’in yanı sıra Muğla, Burdur ve Denizli’nin orman köylerinden kuzugöbeği mantarı sağlayan Hasan Karabulut, ülkemize daha fazla katma değer sağlayabilmek için bu yıl daha da fazla ihracat planladığını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.