Kuvay-ı Milliye karargâhı mimarlık fakültesi oluyor

Bu haber 30 Kasım 2013 - 10:32 'de eklendi ve 1.184 kez görüntülendi.

kagemfakultesi1231651612Ula ilçesinde Kurtuluş Savaşı öncesi Kuvay-ı Milliye hareketinin önemli kararlarının alındığı ve karargâh olarak kullanılan Hamza Bey Konağı Mimarlık Fakültesi yapılması için Ula Belediyesi tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne süresiz tahsis edildi.
Haber Merkezi
Ula Belediyesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında imzalanan protokolle tarihi Hamza Bey ve Bekir ağa konakları Mimarlık Fakültesi yapılması için Üniversiteye devredildi.
Protokol Üniversite Rektörlük hizmet binasında Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal arasında imzalandı.
İmza törenine, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işılğolu ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hukuk Müşaviri Ümit Metin katıldı. İmzalanan protokol ile Ula Belediyesi tarafından Ula İlçesi Alparslan Mahallesi’nde yer alan tarihi Hamza Bey Konağı ve bitişiğindeki Bekir ağa Konağı, restore edilerek Üniversite Mimarlık Fakültesi yapılacak. Konaklar Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne süresiz olarak tahsis edildi.
Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal, iki konağın restore edilmesi için kamulaştırıldığını belirterek, “Aslında bu evleri müze yapmayı planlıyorduk. Fakat Üniversitemiz tarafından tarafımıza böyle bir teklif gelince hem binaların verilecek eğitim ile pekiştiğini, hem de en azından burada okuyacak öğrencilerin Ula ekonomisine ve tarihi Ula evlerinin restorasyonuna katkısının olacağını düşündük. Binaları Üniversitemize süresiz olarak tahsis ettik. İki konağın da restorasyonu Belediyemiz tarafından yapılacak. KUDEB kanalıyla restorasyonu iki yıl içinde tamamlayarak bilim ve eğitimin hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.
HAMZA BEY VE BEKİR AĞA KONAĞI
Hamza Bey Konağı 1904 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Kurtuluş Savaşı’nda Kuvay-ı Milliyecilerin toplandığı ve komuta karargâhı Hamza Bey Konağıdır. Muğla’daki Kuvva-i Milliye hareketinin başladığı ve önemli kararların alındığı bir yer olma özelliğine sahip olan Hamza Bey Konağı, Rodos mimarisinin özelliklerini taşır ve 1904 yılında yapılmıştır. Konakta Türk hamamı, hizmetçi binası, dinlenme yeri ve ahır bulunuyor. Hamza Bey Konağı’nın hemen bitişiğindeki Bekir Ağa Konağı da Hamza Bey’in kardeşi Bekir Bey’e aittir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
BURAK ZEYBEK 30 Kasım 2013 / 22:37

Rektörün akp büyükşehir adayı olacağı aylar önce belliydi sırf aday olacağı için meslek yüksek okulları yerine fakülteleri ilçelere dağıtmaya başlayıp Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine ve Muğla ya ihanet emiştir.Ama rektör bilsin ki bırakın kendisinin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesini Başbakan aday olsa Muğla da akp kazanamaz.Bu arada Üniversite Öğretim Üyeleri inşallah rektör hakkında gerekeni yaparlar ve koltuktan indirirler(tabi cumhurbaşkanı son sırada olsa dahi harmandarı tekrar atamassa)

baydost 01 Aralık 2013 / 11:15

yorum eklerken, taklit isimler ve saçma sapan bilgiler veren burakzeybek, okurları yanlış yönlendirme yerine, kendin bu memleket için neler yaptın bence onları sıkıyorsa anlat… senin gibilere kimse inanmaz…

Mustafa ENGİN 01 Aralık 2013 / 17:49

HANİ MİMARLIK FAKÜLTESİ AKYAKA YA YAPILACAKTI,BÖYLELİKLE AKYAKA DA TURİZİM 12 AYA ÇIKACAKTI.ULA DA AK PARTİLİ BELEDİYE VAR DİYE ,KIYAKÇILIK MI ÇEKİLİYOR.AKYAKA BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇALCA ,MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇİN UYGUN ARAZİ TAHSİS ETMİŞ VE PROJELERİNİ HAZIRLATMIŞTI. ÜNİVESİTE ÖĞRENCİLERİNE SORUN, ULA DAMI OKUMAK İSTERLER AKYAKA DAMI BURADA ULA YI KALKINDIRMAK ADINA ,AKYAKA GİBİ BİR BELDE HEBA EDİLİYOR.ÇOK YAZIK,ÇOK…

Mustafa Öztürk 23 Ocak 2017 / 00:44

Ulaya mimarlık fakültesinin açılmasını halk talep ediyor. Ula ilçemiz ve tarihi
konaklamız mimarlık fakültesi için en uygun bölgedir. Merkeze en yakın ve gelişmiş bir ilçedir. En uygun yer uladır ve protokoller imzalanmıştır.