Kütlü pamuk alımına başlandı

Bu haber 30 Eylül 2013 - 9:38 'de eklendi ve 733 kez görüntülendi.

kutlupamuk12321351613216541312Muğla’nın Ortaca ilçesinde bağlı Güzelyurt köyü pamuk üretimi yapan Menderes Külahlı, sezonun ilk kütlü pamuğunu TARİŞ’e teslim etti.
Haber Merkezi
Ortaca İlçesi’ne bağlı Güzelyurt, Tepearası, Mergenli köyleri ile Dalyan Beldesi’ndeki çiftçilerin getirdiği kütlü pamuklar, eksperler tarafından yapılan kontrollerden sonra ambarlarda depolanmaya başladı.
TARİŞ Ortaca Pamuk Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Metin, sezonun ilk pamuğunun geldiğini belirterek, “Yaklaşık 10 senedir pamuk tarımıyla uğraşan çiftçilerimiz zarar etmekteydi. Bu sebepten sadece Ortaca ve çevresinde değil, Türkiye genelinde pamuk üretimi azaldı. Son iki sezondur yeterli olmamakla birlikte devlet desteklerinin artması, İzmir Ticaret Borsası’nda işlem gören pamuğun fiyatlarının yükselmesi; pamuğun tekrar ekilebilir hale gelmesini sağlayabilir. Bölgemiz çiftçisinin nar ve narenciyeden özellikle son 3 yıldır istediği fiyatı bulamaması, çoğu çiftçinin bir yıllık uğraşının karşılığını alamadan ürününü tüccarlara vermek zorunda kalmaktadır. Ortaca ve çevre yerlerimizdeki çiftçilerimiz için yıkım olmaktadır. Ortaca Tariş olarak faal olmayan ortaklarımıza da pamuk ektirmek için uğraş vermekteyiz” dedi.
TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Metin, kütlü pamuğun kilosunu 50 kuruşluk devlet desteğiyle 2.50 liradan aldıklarına dikkati çekip, “Bu fiyatlar şu an pamuk eken çiftçilerimize kar ettirmektedir. Pamuk ekim alanlarının çoğalması halinde pamuk toplama makinesi gibi ekipmanların bölgemize gelmesi sağlanacaktır. Bu makineler sayesinde maliyetler daha da düşecek ve pamuk eken çiftçilerimizin kar oranları daha da yükselecektir. Özellikle slaj, buğday eken veya arazisini boş bırakan çiftçilerimizin pamuk tarımına yönelmesini bekliyoruz” diye konuştu.
İlk pamuğu TARİŞ’e teslim eden Menderes Külahlı da, “Ortaca’ya bağlı Güzelyurt köyünde 80 dönüm pamuk ektim. Daha önceleri ekim alanı daha fazlaydı. Geçen yıl ekmiş olduğum pamuktan zarar etmiştim. Bu yıl pamuk ekmeyi düşünmüyordum, ama kooperatifimizi ayakta tutmak için yine ektim. Bu yılki fiyat gayet iyi emeğimizi kurtaracak. Bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıl birçok ortağımız tekrardan pamuğa dönebilir. Bu yıl ilk olarak topladığım bin 750 kilogram pamuğu TARİŞ’e getirip kontrolleri yapıldıktan sonra teslim ettim” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.