Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri başladı « Hamle Gazetesi

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri başladı

Bu haber 14 Nisan 2015 - 19:09 'de eklendi ve 759 kez görüntülendi.

kutludogum651616516Muğla Kurşunlu Camii Meydanı’nda Muğla Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası nedeniyle anma etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlikte konuşan Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, İslam’ın kelime anlamın barış olduğunu ancak son dönemlerde yanlış bir algının yaratılmaya çalışıldığını ifade etti. Etkinlikler çerçevesinde Muğla’ya gelen mehter takımının gösterisi büyük ilgi gördü.

Mert Can Kaymak

Muğla Kurşunlu Camii Meydanı’nda Muğla Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası nedeniyle anma etkinliği düzenledi. Etkinliğe Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda Muğla Müftülüğü tarafından davetlilere gül, hadis kartelası, tavuk, pilav ve lokma ikram edildi.

Kurşunlu Camii Meydanı’nda “Hz. Peygamber ve birlikte yaşama” temasıyla gerçekleştirilen etkinlik Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda Fethiye Mehter Bandosu, ilahi ve kaside okundu. Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak yaptığı konuşmada, İslam’ın kelime anlamın barış olduğunu ancak son dönemlerde yanlış bir algının yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Koçak, konuşmasına şöyle devam etti.” Bizleri yaratan ve yaşatan, hayat veren ilahiyat veren sayısız nimetler bahşeden, Yüce dininin müntesibini kılan ve bizleri rahmet elçisine ümmet eden ve kutlu doğumuna kavuşturan, bu meydanda buluşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun. Ümmeti olmakla şeref duyduğumuz ve şefaatini umduğumuz kutlu doğumunda huzur bulduğumuz Yüce Peygamberimize onun ağır ve ashabına, ehli beytine sonsuz Salat’ u ve Selam olsun. Cenabı Allah bizleri dini üzerine daim Sırat-ı Müstakim’inde kaim eylesin. Bu cennet vatanımızda huzur ve mutluluk içerisinde birlik ve beraberlik ruhuyla yaşamayı nefsimize, neslimize, cümlemize nasip eylesin” dedi.

Koçar, 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası’nın resmi açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Koçar, “1989 yılından bu yana Yüce Peygamberimizin doğum günü olan 20 Nisan tarihini içerisine alan haftayı Diyanet İşleri Başkanlığı’mız Kutlu Doğum Haftası olarak kutlamaktadır. Ama biz biliyoruz ki bu necip millet tarih boyunca Hz. Peygamber Aleyhisselam’ın doğum gününü, mevlit kandilini bir bayram neşesiyle kutlamıştı. 89 yılından bu yana hafta olarak kutluyoruz Bir farkındalık oluşturabilir miyiz, o Yüce Peygamberin evrensel mesajından bir tanesini öne çıkarmak suretiyle sosyal yaşantımıza, aile hayatımıza, komşuluk ilişkilerimize ve bir gemide yolculuk yapan insanlar gibi aynı ülkede yaşayan insanlar olarak hepimiz birbirimize karşı o rahmet elçisinin muştularından istifade edebilir miyiz diye düşünüyoruz. Bunun içinde 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası’nın ana teması Hz. Peygamber Aleyhisselam ve birlikte yaşama ahlakı, birlikte yaşama hukuku olarak belirlenmiştir” dedi.

Etkinlikler çerçevesinde Muğla’ya gelen mehter takımının gösterisi büyük ilgi gördü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.