Kutlu Doğum Haftası başladı

Bu haber 14 Nisan 2014 - 20:21 'de eklendi ve 730 kez görüntülendi.

kutludogum516516161615Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak düzenlediği kahvaltılı basın toplantısı ile Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

İlkay Yıldız

Muğla Öğretmen Evinde düzenlenen toplantıya Muğla İl Müftüsü  Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Şube Müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, “14-20 Nisan tarihleri arası Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)’in (Miladi Takvime göre) doğumu münasebetiyle Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanmaktadır. Milletimiz, İslâm’ı kendine din olarak seçtikten sonra beşer olarak kendine rehber ve önderlikte değişmez yegâne örnek olarak sadece ve sadece Hz. Peygamberi (sav) kabul etmiş ve O’na olan ihtiram ve saygısını kendi üslubunca bu topraklarda yaşata gelmiştir” dedi.

Kutlu Doğum Haftasının 1989 yılından beri kutladığını ve bu yıl ki temasının ‘Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet’ olduğunu belirten Koçak sözlerine şöyle devam etti:

“İhlas ve samimiyet, dinin özü, dindarlığın hülasasıdır. İhlas ve samimiyet, inancın, kulluğun ve itaatin sadece ve sadece âlemlerin Rabbi olan Allah’a özgü kılınmasıdır. İhlas ve samimiyet, bütün ibadetlerin, her türlü riya, gösteriş ve çıkar kaygılarından arındırılıp sadece Allah rızası için yapılmasıdır. İhlas ve samimiyet, sadece inanç ve ibadetlerimizde değil, insanlarla ilişkilerimizde de son derece önemlidir. Müslüman’ın Müslüman’a karşı samimi, içten ve gönülden davranması da dinin önemli bir ilkesidir. Zira müminin en önemli vasfı olan güvenilirlik ancak içten ve samimi davranışlarla sağlanabilir. Aile ve akraba ortamında, komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerinde, iş ve ticaret hayatında, kısacası hayatın her alanında insanlara karşı içten ve samimi davranmak en büyük ahlaki erdemlerdendir. Bu erdemi kazanmanın en kısa yolu da her işimizde Allah rızasını ön planda tutmak ve O’nun her an bizi görüp gözettiğini aklımızdan çıkarmamaktır.”

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri ise şu şekilde:

“17 Nisan Perşembe günü saat 12.00 – 14.00 arası Kurşunlu Camii yanında Kutsal emanetler sergisi,  dört bin kişilik Kutlu Doğum Etli pilav aşı, 17 Nisan Cuma, Cuma akşamı ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde(Düğerek yolu) saat 20.30’da Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kadir ÖZKÖSE’nin sunacağı “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konulu konferans.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.