Kurumlar Hesap Vermesini Bilmeli « Hamle Gazetesi

Kurumlar Hesap Vermesini Bilmeli

Bu haber 06 Ocak 2018 - 2:46 'de eklendi ve 1.451 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür
Bu yazı ertelene ertelene geldi, dünün yazısı olacaktı, olamadı…

Yazı, Yusuf Kayacık’ın 6 yıl önce yaptığı paylaşımı “tazelemesinin” kurbanı oldu.

Dünkü yazımı okumayanlar için belirteyim, Kayacık 6 yıl önce dönemin İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer yeni “Teşkilat Yasası” nedeniyle ülke genelinde İl Müdürleri görevden alınınca O da alınmış ve geri döndürülmeyince de kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştı.

İşte o zaman Kayacık sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmış:

– Ve Sağlık İl Müdürümüz ( Muğlalı ) İskender Gencer görevden alındı …. Yerine Bingöllü bir müdür atandı ….

– Ve Sağlık İl Müdürümüz ( Muğlalı ) İskender Gencer görevden alındı …. Yerine Bingöllü bir müdür atandı ….

– Merak ediyorum Türkiye’de kaç tane Muğlalı müdür vardır acaba??? Ya da Bingöl’de görev yapan Muğlalı bir müdür var mıdır????

– İl olarak lobimiz çok zayıf maalesef, her platformda biz Muğlalıları E-Zİ-YOR-LAR!!!

Ben de sandım ki, geçtiğimiz günlerde Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’ne getirilen Dr. İskender Gencer’in yine alındığını sandım… Dün konumuz bu oldu…

 

xx           xx           xx

Dün de belirttim, Kayacık’ın 6 yıl önce yaptığı paylaşım, bu hafta içinde kendisinin yaptığı yorumla güncellenmiş. Önceki gün o 6 yıl öncesinin paylaşımına yine baktım. Paylaşıma benim gibi atlayanlar olmuş!

Kayacık’ın buna neden gerek duydu ise “Bak İskender Gencer müdürüm, tam 6 yıl önce bugün ne olmuş ve kardeşin bu konu ile ilgili neler düşündüğünü o gün nasıl paylaşmış…” şeklindeki yorumu ile güncellenen 6 yıllık paylaşımına önceki gün Salih Uyanıkİl Başkanımız olda sahip çık bari kardeşim. Ne yapalım Muğlalı olmak zordur.” yorumunda bulunmuş.

Akyakalı Datça Esnaf Odası Başkanı Uyanık’a Kayacık da şöyle yanıt vermiş:

Herkes ucundan tutarsa el birliği ile başaracağız inşallah Salih abi… 😉

Anlaşılan geçtiğimiz günlerde AK Parti Menteşe İlçe Başkanlığı’na aday olan Yusuf Kayacık, o kongrenin yapılamaması sonucu şimdi de gelecek ay yapılacak olan AK Parti Muğla İl Kongresi’nde İl Başkanlığı’na aday… (!)

Yargılandığı FETÖ davasında 7.5 yıl hapis cezası alan Mestan Yayman’ın son yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı kabul edilmeyince Menteşe Belediye Başkanı Adayı olduğu gibi…

 

xx           xx           xx

Bu kadar hırsa ne gerek var değil mi?

Çalışma ve İş Kurumu Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli de çok hırslı… Ama Saryerli’nin hırsı güzel. O’nun hırsının Muğla çalışma yaşamına çok önemli katkıları oluyor. O hırs sayesinde Muğla’nın bir Mehter Takımı bile oldu…

O hırs sayesinde, ilimiz işveren başına +3,5 istihdam ile Türkiye 1.’si ve istihdam artışı sıralamasında da ilk 5 il arasına girmiş ve Vali Esengül Civelek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından taltif edildi.

Hırsın böylesi güzel…

İlyas Sarıyerli artık benim gözümde en az İl Sağlık Müdürümüz Dr. İskender Gencer kadar “Muğlalı”…

Dün Muğla Milletvekili Nihat Öztürk basın toplantısı yaptı. Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ile birlikte yanına İl Müdürü Dr. Gencer’i de almıştı. “Sevgili müdürümüz görevinin başında. O’nu oraya biz getirdik. Siyaset olarak arkasındayız” mesajı verdi…

Gerek Milletvekili Öztürk, gerekse İl Müdürü Gencer önemli açıklamalarda bulundu. Menteşe Devlet Hastanesi’nin kesinlik kazandığı müjdesini verdiler… Pazartesi günü paylaşırız…

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk bir bakıma 2017’nin hesabını verdi.

Bu bir ilk… Ben meslek yaşamımda geçen bir yılın hesabını veren bir milletvekilini ilk defa görüyorum. Ki Muğla’da senelerdir “devlet memuru” gibi o görevde olduğu halde hesap vermeyen belediye başkanlarını tanıyorum…

2017’nin hesabını veren ilk kurum müdürü de bu sene Çalışma ve İş Kurumu Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli oldu. Sarıyerli hesabını 2017’nin son günlerinde verdi. Henüz başka hesap veren de yok…

Bakarsınız bir gün MUSKİ, Ulaştırma Daire Başkanlığı ile birlikte 2017’nin hesabını da verir.

Aslında Muğla kamuoyu, Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesi ile birlikte İl Özel İdaresi’nin kapanması sırasında yaşanan “tasfiye” gibi “devir” işlemleri sırasında Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçen ve devam etmekte olan FETÖ Muğla Çatı Davası’nda adı geçen MELSA’yı da merak ediyor… Bakarsınız Büyükşehir Belediyesi hepsini birden anlatır, diyeceğim, ama Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün o hesabı çoktan vermiş…

Başka gazetelerde görmedim, ama Mustafa İnci arkadaşımıza “özel” olmalı. 2017’nin hesabı arkadaşımızın 3 Ocak tarihli gazetesinde “Gürün, 2018 yılı projelerini değerlendirdi” başlık ve “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı hizmetlerini, 2018 yılı projelerini değerlendirdi.” spotu ile yer aldı.

 

xx           xx           xx

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatlarıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik‘ kapsamında Muğla işveren başına 3,5 kişilik ek istihdam ile Türkiye birincisi olmuş. Emeği geçenler ile birlikte işverenlerimizi kutluyoruz.

Doğrusu Muğla “Türkiye birincisi” olarak, istidam yaratıcı bir devlet yatırımını; Dalaman Çukuru’na bir OSB’yi hak ediyor!

İŞKUR geçen yıl Muğla’da “İşbaşı Eğitim Programlarına15 milyon TL ödeme yapmış. Bu para ile bir OSB kurulabilir mi bilmiyorum…

Çalışma ve İş Kurumu Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli, kurumun 2017 yılı çalışmalarını Menteşe Öğretmenevi‘nde kahvaltıda anlattı.  Sarıyerli, “Bir mesleki eğitim programı olması yanında aynı zamanda özel sektöre istihdam teşviki de olan İşbaşı Eğitim Programında Muğla 2016 yılında Türkiye 3’üncüsü iken 2017 yılı hedefi 3 bin olmasına rağmen 4 bin 700 kişilik işbaşı eğitim programı düzenlendi. Programdan faydalananların 2 bin 948’i kalıcı istihdama dönüştü” dedi.

Bu arada İŞKUR tarafından düzenlenen “Girişimcilik Eğitimi”ne katılan 313 kişi de kendi iş yerini açmış…

 

xx           xx           xx

İş-Kur Muğla İl Müdürü Sarıyerli, Mesleki Eğitim Kurslarına değinirken de şu bilgileri verdi:

Çocuk giysileri dikim elemanı, bakır işleme ve süslemecisi, çini süsleme, budamacı, el nakışı, aşçı yardımcılığı, doğalgaz tesisatçılığı ve daha birçok farklı meslekte bin 6 kişi mesleki eğitimden yararlandı. Katılımcılara eğitim sırasında toplam 1 milyon 500 bin TL harçlık verildi. 2017 yılında girişimcilik eğitimlerimizden faydalanan bin 852 kişi olmakla birlikte son 5 yılda eğitim alan 2 bin 925 kişiden 313’ü kendi iş yerlerini açarak istihdam sağlamaya başlamıştır

İşte bu güzel… İŞKUR eğittiği insanları iş yeri sahibi yapıyor, onlarda istihdam yaratıyor…

Ben bunu alkışlarım…

En önemlisi Marmaris Bozburun‘da balıkçılık yapan “engelli vatandaşa” kendi işini kurması için 28 bin 165 TL; Yatağan‘da da eski hükümlü bir vatandaşa Sakız Koyunu sürüsü oluşturmak üzere 26 bin 600 TL hibe destek verilmiş.

Engelli işini kurmuş, eski hükümlü sürüsünü oluşturmuş…

Ben bunu da ayakta alkışlarım…

 

xx           xx           xx

Bilindiği gibi turizmimiz iflasın eşiğine gidip geldi.

Muğla Turizmi bir bakıma sınav verdi ve galiba kendi başlarına kalmalarının bir yararını da görüp “bağışlık” kazandılar… (!)

Hala her şey yolunda olmasa da sektör toparlandı ve kaksızlık etmeyelim; İŞKUR kriz günlerinde sektörün yanında oldu. İş-Kur Müdürü Sarıyerli toplantıda 2017 yılında gerçekleşen 73 bin kişilik istihdamın yaklaşık 50 bininin turizm alanında istihdam edildiğini açıkladı.

İstihdamın turizm alanında yoğunlaşmasının nedeninin ise turizmcilere verilen teşvikten yararlanmalarından kaynaklandığı ifade etti.

Sarıyerli, “Bu desteğimiz bu yılda devam edecek” dedi.

Muğlalı Müdür” nasıl olunurun örneğini de verdikleri için İŞKUR Müdürü İlyas Saryerli ve takım çalışması yaptıkları ekibinin başarılarının devamını diliyoruz.

Onların başarısı Muğla’nın başarısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.