Kurtuluş Savaşı’nı karalamak istiyorlar « Hamle Gazetesi

Kurtuluş Savaşı’nı karalamak istiyorlar

Bu haber 11 Ocak 2014 - 12:31 'de eklendi ve 2.434 kez görüntülendi.

manset61561652Muğla Barosu tarafından düzenlenen ‘Ermeni Sorunu ve AİHM’ konulu panelde konuşan Avukat Mehmet Cengiz, bazı Avrupa ülkelerinde çıkarılmak istenilen ‘Ermeni Soykırım Yasası’nın Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nı karalamaya yönelik bir çalışma olduğunu söyledi.
İlkay Yıldız
Muğla Barosu tarafından düzenlenen ‘Ermeni Sorunu ve AİHM’ konulu panel Konak Altı Kültür Merkezi Nail Çakırhan toplantı salonunda gerçekleşti. Konak Altı Kültür Merkezi Nail Çakırhan toplantı salonunda gerçekleşen panele CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, İşçi Partisi Muğla il Başkanı Ertan Yıldırım, Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Cüneyt Akalın, Avukat Mehmet Cengiz ve Onur Öymen konuşmacı olarak katıldı.
Panelin açılış Konuşmasını yapan Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan Ermeni Soykırımı’nın bir emperyalist yalan olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bayrağı olan Sayın Doğu Perinçek’i ve çalışma arkadaşlarını minnet ve saygı ile burada selamlıyorum. Çok önemli bir hukuk kuralı olan Direnme Yasası’nın, direnme hakkının çok önemli bir kuralını uyguladılar. Haklı olmak yetmez, haklı kalmak gerekir, kural bu. Bu topraklarda 1 Milyon 200 bin Ermeni yaşıyormuş, şimdi yoklar. Acı bir trajedi yaşanmış bu topraklarda. Bunu inkâr etmediler. Lozan’da bunun emperyalistlerin kışkırtması ile gerçekleşmiş bir olay olduğunu ortaya koydular ve yine bu ifadenin gerçeğin peşinde koşmanın hakikati ortaya koymanın özgürlük demek olduğunu ispat ettiler” dedi.
Baro Başkanı Gürkan, Perinçek ve arkadaşlarının AİHM önünde ‘Ermeni soykırımının’ emperyalist bir yalan olduğunu ortaya koyup, kanıtladıkların belirtirken “Kazanılan bu başarı devam ettirilmeli. Türkiye bu başarıdan kalkınarak Dünya ülkeleri arasında, dünya halkları gözünde, dünya kamuoyu gözünde neyi söylediğini neyi savunduğunu anlatmaya devam etmelidir” diye konuştu.
Paneli yöneten Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Cüneyt Akalın yaptığı konuşmada 2005 yılında İsviçre’nin ‘Ermeni soykırımı yoktur’ denmesini yasakladığını anımsatarak, “Bir grup aydın ile birlik İsviçre’ye Lozan’a gittik burada basın açıklamaları yaptık Doğu Perinçek orada efsanevi bir konuşma yaptı. Konuşma sonunda gözaltına alındı, ama zaten kendisi bu şekilde hesaplamış. Bu şekilde görülen davada alınan kararla serbest bırakıldı. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum, Avrupa da Ermeni sorunu ile ilgili yapılanları yutan bir millet, millet olamaz.” diye konuştu. Daha sonra konuşan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Cüneyt Akalın, yaptığı konuşmada 2005 yılında İsviçre’nin ‘Ermeni soykırımı yoktur’ demenin yasaklandığı zaman verilen mücadeleden bahsederek, “Bir grup aydın ile birlik İsviçre’ye Lozan’a gittik burada basın açıklamaları yaptık. Doğu Perinçek orada efsanevi bir konuşma yaptı. Konuşma sonunda gözaltına alında ama davada alınan kararla serbest bırakıldı. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum, Avrupa da Ermeni sorunu ile ilgili yapılanları yutan bir millet, millet olamaz” dedi.
Panelist avukat Mehmet Cengiz ise, “ 2005’de İsviçre’de yaşananlar ve sonucu 47 Avrupa ülkesini bağlamaktadır. Bu karar uluslararası bir içtihattır. 1915 olaylarının soykırım olduğunu söylemek aksini söylemenin yasaklaması insan haklarına aykırıdır. Amerika’da çıkarılmaya çalışılan Ermeni Soykırım yasası 1915-1923 yılların arasını yani Türkiye’nin Kurtuluş Savaşını karalamaya yönelik bir çalışmadır. Biz buna izin veremeyiz. Ayrıca Talat Paşa ve arkadaşları eğer bu tehcir kararını almasalardı 1919’da Mustafa Kemal kongre yapacak bir Erzurum bulamazdı” dedi.
Son olarak konuşan panelist Onur Öymen ise şunları söyledi:
“Ermeniler saldırıları 1800’yılların sonuna kadar dayanmaktadır Ama neden Ermenilerin bütün tezlerini dayandırdıkları ‘Mavi Kitap’ta yer alıyor. Mavi Kitap, 1. Dünya Savaşı sırasında Almalara ve Türklere karşı kara propaganda yapmak amaçlı olarak yazılmış bir kitaptır. Bu kitaptaki kanıtların, tanıklarını bulunduğu Wellington House’ u nedense savaş sonrası yakılmıştır. Yani kitapta yazanların hiç birinin belgesi yok. İngilizler zaten bu kitabın Almanlara karşı savaş dönemin kara propaganda yapılması için yazıldığını itiraf etti. Ancak diğer kitap için de böyle bir açıklama yapılması gerektiğini söylediğimizde bizim böyle bir açıklama yapmamız mümkün değil dediler. Tam bir İngiliz oyunu olduğunu görüyoruz. Bizim öncelik ile şunu anlamamız lazım sadece savunma yaparak bu tezi kazanamayız. Öncelikle bu konuda dik durmamız lazım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.