Kurban Bayramında Neler Yapılır?  

Bu haber 28 Eylül 2014 - 22:42 'de eklendi ve 1.001 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Kurban bayramının yaklaşması ile ilimiz genelinde bir hareketlenme görülmeye başlandı. Son birkaç aydan bu yana yapılan yerel seçimlerden mi bilinmez Muğla esnafında bir durgunluk vardı. Tabi bu vesile ile de para alışverişi olmuyordu. Muğla ve mahallelerinde bulunan esnaflarda o dönemlerde zorluk çektiklerini hatta işyerlerini kapattıklarını söylüyorlardı. Ama Kurban Bayramı’nın gelişinden mi yoksa okulların açılmasından mı bilinmez büyük hareketlilik olduğu alenen görülebiliyordu.

İnşallah güzellikler olurda esnafımızın da vatandaşlarımızın da yüzü güler ve gülmeye başladı da.  Kırtasiye dükkânları da öğrenci ve velileri tarafından dolup taşmaktadır. Kurbanlık satışı yapmak için şehir merkezine gelen köylülerde güzel satış yaptıkları için onlarında yüzü gülmekte. Tabi bu vesile ile de ortada para dönüyor.

Sevgili okurlarım bilindiği üzere önümüzdeki Cumartesi günü Kurban Bayramı. Ondan bir gün önce de Arife günü, o gün de mezarlıklara gidilip aile esnafımız için dualar okunur. Mezarlıklar temizlenir. Ertesi gün yani Cumartesi günü ise bizlere büyük görevler düşmekte. Bayram namazı kılındıktan sonra insanlar el verdiğinde kurban kesilebiliyorsa öncelikle fakir fukaraya eşit seviyede Kurban payları verilmelidir. Kurban kesmeyip de hayır kurumlarına da yardımda bulunabilir kesilecek olan kurbanlar mutlaka dualar okunarak kesilmelidir.

Sevgili okurlarım Kurban Bayramı süresince öncelikle yapılması gereken husus eş ve dostlarına bilhassa aile büyüklerine mutlaka gidip bayramlaşma yapmaları kendileri açısından büyük bir sevaptır. Hele aile büyüklerinden olsun eş ve küs olduğunuz insanlar varsa mutlaka bayramlaşmalısınız. Böylelikle hayır dualarını almış olursunuz.

Değişik partilerin liderlerine bakıp da aynen onlar gibi zıtlaşma da fayda olmadığını kırgınlıkların iyi olmadığını belirtmek isterim. Biliyorsunuz ki Türkiye’de o kadar zıtlaşma var ki sormayın. Her gün yurdun değişik yerlerinde olaylar oluyor. Bu tür olayların olmaması gerektiği kanısındayım. Türkiye’miz dünya da ender olan bir ülkedir. Komşu ülkelerimiz kendi aralarında iç harp yapıyorlar. Ne olur Türk ulusu olarak temkinli olalım ki ülkemiz bir toprak üstünde olsun der ulusumuzun Kurban Bayramını içtenlikle kutlarım sevgili okurlarım.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.