Kuran’ı Braille alfabesiyle öğreniyor

Bu haber 05 Mart 2015 - 20:25 'de eklendi ve 518 kez görüntülendi.

kuarniogrenmeFethiye’de yaşayan görme engelli 47 yaşındaki Sevim Cangara, Braille alfabesiyle Kuran-ı Kerim öğreniyor.
Haber Merkezi
Fethiye’de yaşayan görme engelli 47 yaşındaki Sevim Cangara, Braille alfabesiyle Kuran-ı Kerim öğreniyor.
Cangara kendisi gibi tüm görme engellilerin kuran-ı kerim öğrenebileceğini söyledi. Fethiye Müftülüğü tarafından görme engellilere yönelik Merkez Yeni Mahalle Camisi’nde açılan kursa katılan Cangara, haftanın 3 günü 2 saat aldığı eğitimle Kuran-ı Kerim okumayı öğreniyor. Fethiye Müftülüğü Kuran Kursu öğretmeni Zehra Kula’nın verdiği kursta görme engellilerin kullandığı Braille alfabesindeki kabartmalı işaretler sayesinde harfleri öğrenen Cangara, tüm görme engellileri kursa katılmaya davet etti.
Sevim Cangara, doğuştan görme engelli olduğunu ve Braille alfabesiyle Kuran-ı Kerim öğrendiğini söyledi. Fethiye Müftülüğüne kurs için başvurduğunu anlatan Cangara, “Kuran-ı Kerimi öğrenmek çok güzel bir duygu ve bugüne kadar hiç hayal etmemiştim. Müftülüğümüze çok teşekkür ediyorum. Benim gibi olan arkadaşlar başvursunlar öğrenmesi çok kolay ve hocamız da çok güzel öğretiyor” dedi. Cangara, öğrenmekte ilk başlarda biraz zorlandığını ancak kısa bir süre sonra öğrenmenin eğlenceli boyuta geldiğini ifade etti. Kitaptaki kabartmalara dokunup hissederek öğrendiğini dile getiren Cangara, kendisine destek olanlara teşekkür etti.
Fethiye Müftülüğü Kuran Kursu öğretmeni Zehra Kula ise, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nın izniyle Fethiye Müftülüğü tarafında Braille ile Kuran-ı Kerim öğrenme kursu açıldığını anlattı. Kursa tek öğrenciyle başladıklarına işaret eden Kula, “Umduğumdan çok daha fazla ilerledik. Alfabedeki noktalar küçük olduğu için birkaç gün zorluk çektik. Eğer Braille alfabesini bilmiş olsaydı çok daha rahat olacaktı. Çok az bir kuralımız kaldı. Kuran-ı Kerim’i hece hece okuyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.