Kültürümüz, turizmimiz Allah’a emanet mi?!!

Bu haber 05 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 764 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Valiliği internet sitesini arada tıklamakta yarar var. Basında yer almayan haber ve duyuruları görmek mümkün. Bunlardan biri de “Muğla’da 210 Yılı Muğla Yerel Etkinlikleri” başlığı ile verilmiş. Duyuruda 51 etkinlik yer almış.
O 51 etkinlikten ikisi Deve Güreşleri ile ilgili. Duyuruya göre, 17 Ocak’ta Yatağan’da, 14 Şubat’ta Milas’ta deve güreşi olduğu belirtiliyor.
Oysa Bodrum’da da deve güreşleri var!
Yatağan ve Milas’ta yapılan deve güreşlerinin yanında Bodrum’da Milas ve Yatağan’da olduğu gibi Belediye’nin düzenlediği Deve Güreşi 31 Ocak’ta yapıldı. Bu güreşi İstanköy’den gelen Yunanlılar da izledi. Yine Bodrum’da 10 Ocak’ta Yalıkavak Belediyesi’nin 6. güreşleri gerçekleştirildi. Yine Yarımada’da 3 Ocak’ta Ortaken-Yahşi Belediyesi’nin 16’ncı, 28 Şubat’ta Turgutreis Belediyesi’nin 3’ncü geleneksel güreşleri vardı.
Böylece 2010 yılı etkinlikleri sayısı 55’e çıkmış bulunuyor!
xx xx xx
Muğla’da 2010 yılında Valilik duyurusuna göre, Bodrum’da bazıları Turgutreis, Ortakent-Yahşi, Konacık, Yalıkavak ve Gümüşlük’te olmak üzere 14, Fethiye’de ikisi Göcek’te ve 2’si Ölüdeniz’de olmak üzere 10, Marmaris’te 4, Milas’ta biri Güllük ve biri Ören’de olmak üzere 5, Dalaman’da 1, Ortaca’da biri Dalyan’da olmak üzere 2, Kavaklıdere’de biri Menteşe’de 3, Yatağan’da 2, Ula’da 1, Köyceğiz’de biri Yayla Köyü’nde 4, Datça’da 3 olmak üzere deve güreşi, pehlivan güreşi, boğa güreşi sinema, bale, doğa ve su sporları, yerel kültür, müzik, edebiyat şeklinde 51 etkinlik görülüyor.
Nedense bu etkinlikler arasında Muğla Kültür Şenliği yer almamış!
Muğla Kültür Şenliği çerçevesinde yapılan rahvan at yarışları, trap atışları da yok…
Boğa güreşi sadece Ula’da görünüyor. Oysa Muğla’da boğa güreşi Yerkesik ve Bayır başta daha pek çok belde de yapılır.
Ula’nın ünlü boğa güreşlerinin yer aldığı duyuruda Akyaka’da yapılan etkinlikleri de göremiyoruz!
Ben ayrıca Marmaris’te yıl boyu 4, Bodrum’da 14, Fethiye’de 10 etkinlik olduğunu sanmıyorum. Datça’da 3 etkinlik yapılmadığını biliyorum. Örneğin daha yakın zamanda Datça’da çok anlamlı bir etkinlik yapıldı. Datça’nın daha geçtiğimiz günlerde yapılan “Kış Yüzme Maratonu”na Yunanlı yüzücüler de katılmıştı. Ama liste de bu anlamlı etkinlikte yok!
xx xx xx
Valiliğin sitesindeki duyuruyu hazırlayanlar verileri Muğla Kültür Turizm Müdürlüğü’nden almış olabilirler. Onlarda verileri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sitesine girip vermiş olabilirler. Veya Valilikte bu işi yapanlar Bakanlık sitesine girdiler.
Bu yazıyı kaleme alırken ben de Bakanlık sitesine girmeye gerek duydum. Bakanlık sitesi verileri ile Muğla Valiliği duyurusu aynı…
Demek ki Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bu işi yapanlar da uyuyor! Sitedeki kültür etkinlikleri programı hiç güncellenmemiş…
Örneğin Köyceğiz’in Yayla Köyü’nde seneler önce bir “Mahya Festivali” yapılmış. Hala o festival yapılıyor görünüyor!
xx xx xx
Hadi birileri uyuyor…
Türkiye Turizmi’nin üç armadasından biri olan Muğla’nın uyumaya hakkı var mı?
Böyle bir duyuru hazırlanırken, ilçe kaymakamlıklarını arayıp, “Sizin ilçe de bu anlamda yıl boyu neler yapılıyor?” diye sormak çok mu zor?
Yoksa kaymakamlıklarımız ve o ilçelerdeki enformasyon bürolarımızda mı uyuyor?!!
xx xx xx
Bu etkinlikler çok mu önemli?
Çok, hem de çok önemli…
İspanya’da yaklaşık 70 yıldır devam eden ve La Tomatina olarak bilinen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce kişiyi Valencia bölgesindeki Bunol Köyü’nde buluşturuyor. Bunol Köyü’nde bir araya gelen katılımcılar, başlama topunun patlatılmasıyla bir saat boyunca birbirlerine domates fırlatarak eğleniyorlar.
Türkiye’nin domates diyarı Fethiye’de böyle bir şey yapmak kimsenin aklına gelmiyor!
Turizm sadece deniz, kum, güneş demek değil. Yunanistan’ın arkeolojik kalıntılarının tamamından daha fazla arkeolojik değere sahibiz ama, bu da yetmiyor.
Turizmde satacak hikayeleriniz, etkinlikleriniz olmalı.
Türkiye’de Muğla bu bakımdan da en zengin illerden biri ama…
Her konuda olduğu gibi bu konuda da bir “envanterimiz” yok.
Uyuyoruz…
xx xx xx
Envanter de yetmiyor. Koordinasyon da gerekli…
Benim boğa güreşlerim, deve güreşlerim İspanyol’un boğa güreşlerinden daha “insancıl”…
Yayın bakalım, boğa ve deve güreşleri ile pehlivan güreşlerini yıl 12 aya, neler oluyor…
Ama biz turizmin hala a,b,c’sindeyiz!
Gelin şu işi artık “bürokrasi” işi olmaktan çıkarıp, başta işin bürokratları olmak üzere hep birlikte profesyonelleşelim…
Dünya da bir başka yer de var mı bilmiyorum ama, Datça’da “Oyuncak Festivali” var.
Kimin haberi var?!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.