Kültürlerini tanıttılar

Bu haber 17 Aralık 2016 - 0:21 'de eklendi ve 693 kez görüntülendi.

img_9578Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde ‘3. Uluslararası Öğrenci Buluşması’ programında, üniversitede öğrenim gören 60 ülkeden yaklaşık bin 18 öğrenci Atatürk Kültür Merkezi’nde ülkelerinin kültürlerini tanıttı. Ülkelerinin yöresel kıyafetlerini giyen öğrencilerin sergilediği halk oyunları gösterisi ile hazırlanan yöresel yemekler büyük ilgi gördü.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde üniversitede öğrenim gören yabancı öğrenciler, ülkelerinin kültürlerini ‘3. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nda tanıttılar. Yöresel kıyafet, halk oyunları ve yöresel yemeklerin tanıtıldığı etkinlik renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda ‘3.Uluslararası Öğrenci Buluşması’ programının koordinatörü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Doç. Dr. Füsun Özerdem açılış konuşmasını yaparak, Suriye, Mısır, Kazakistan, Azerbaycan, İran gibi 60 farklı ülkeden bin 18 öğrencinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde eğitim gördüğünü söyledi. Özerdem’in konuşmasının ardından, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin duydu ve düşüncelerinin anlatıldığı tanıtım filmi seyredildi.

Onlar bizim evlatlarımız

Etkinlikte konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, bu yıl üçüncüsü gerçekleşen etkinlikte üniversitede okuyan öğrencilerin farklı ülkeden, farklı renklerden, farklı öğrencilerle bir arya geldiklerini ve tanıştıklarını söyledi. Harmandar, “Bin 18 uluslararası öğrencimiz var. Üniversitelerin temelinde uluslararası olmak vardır. Eğer böyle öğrencileriniz olmazsa uluslararası da olamazsınız. Niçin uluslararası öğrenciye ihtiyaç var? Dünya küçüldü, her alanda uluslararası olunmalı. Bir üniversitede ne kadar öğrenci çekebilirse o kadar iyi olur. Şu an bulunduğumuz yer çok iyi değil. Bizim 2-3 bin öğrencimiz olmalı. Topraklarımız herkesi bağrına basabilir. Onların bizim öğrencilerimizden farkı yok, onlar bizim evlatlarımız gibi. Arık dünyada Türkiye’nin değişmesi, güçlenmesi için uluslararası öğrenciler artmalı. Bu proje için başta koordinatörümüz Füsun Özerdem ve emeği geçenlere çok teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından, farklı ülkelerden gelen öğrenciler kendi kültürlerine ait kıyafetleriyle yöresel yemeklerinin bulunduğu stantlarda gelen konuklara ülkelerini ve kültürlerini tanıttılar.

Yabancı öğrencilerin açtığı stantlara, etkinliğe katılan çok sayıda öğrenci yoğun ilgi gösterdi.

Bir grup öğrenci Halep’te yaşanan bombalı saldırılara tepki göstermek için ellerin Halep yazan dövizlerle slogan attılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.