Kültürel mirası öğrenciler yaşatıyor

Bu haber 17 Nisan 2015 - 0:49 'de eklendi ve 529 kez görüntülendi.

kulturelMuğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Kültürümle Kucaklaşıyorum Projesi” kapsamında Fethiye’deki okullar arasında düzenlenen ‘somut olmayan kültürel mirasımız sergisi’ Fethiye Halk Eğitim Merkezi bahçesinde açıldı.

Haber Merkezi

Öğrencilerin göz kamaştıran sergisine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah Şentürk, çok sayıda öğretmen, öğrenci ve veli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan etkinlikte Günlükbaşı Silkar İlk ve Orta Okulu öğrencileri yöremizin düğünlerinde gerçekleşen kına gecesini canlandırdılar. Oynanan kına gecesi oyununda yöresel çalgılar olan davul, zurna ve delbekler çalmaya başlayınca kendilerini tutamayan davetlilerde piste fırlayıp bol bol oynadılar. Liselerden Gülşen Gökçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hıdırellez, Mehmet Erdoğan Anadolu Lisesi Kaya mezarları, Melsa Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi yöremizdeki şifalı otları sergilerken, Çalıca orta okulu deve güreşi, Eldirek İsmail Sarıkaya orta okulu asker uğurlama, Esenköy Şehit Er Asım Özdemir orta okulu Dont testisi , Fethiye Merkez Atatürk orta okulu yöresel çocuk oyunları, Göcek Deniz Temiz ve İnlice orta okulları yayla göçü, Karaçulha orta okulu yağlı güreşler, Günlükbaşı Silkar Ortaokulu davul zurna delbek kültürü , Vali Recai Güreli orta okulu milli bayramlarımızı sergilerken ilk okullarda cumhuriyet yöresel türküler, Gazi eski Fethiye festivali, Karaçulha deve güreşi, Menteşeoğlu yöresel türküler, Silkar ise davul, zurna ve delbek kültürünü sergileyip sundu.
Kültürümüzün ve mirasın unutulmaması ve gelişmesi açısından bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah Şentürk, “Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce planlanan Bilge hareketi projesi kapsamın da uygulanmakta olan somut olmayan kültürel mirasımızın sergisini, geçmişten geleceğe kadar olan kültürel mirasımızın yaşatılması, gelecek kuşaklara tanıtılması hepimizin en önemli görevlerinden bir tanesidir. Bunu yaparken gençlerimizi de bu çalışmaların içerisinde bulundurmak onlarında bu geçmişi aynı zamanda canlı olarak yaşatmak zorundayız. Bu kapsamda ilk emelimde götürülen ilçeleriz de ve Fethiye ilçemizde yapılan çalışmalarda okullarımız önemli bir rol almıştır. Bu çalışmalara ilçemizde 5 ilkokulumuzda 14 ortaokulumuzda ve 3 lisemizde yapılan çalışmalar ve eserler ön plana çıkmıştır. Bu çalışmaların gerçekleşmesinde emeği geçen değerli yöneticilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve okul aile birliğine teşekkür ediyoruz. Bu eserleri hep beraber gezdik, inceledik ve tanımış olduk” diye konuştu.
Somut olmayan kültürel değerlerin kutlanmasını ilk defa duyduğunu belirten Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık da , “Bir milletin, bir toplumun geçmişini unutmaması için bu tür etkinlikler çok önemli. Bu anlamda Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü ve bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.Buraya gelince bende çok merak ettim.Soyut olmayan somut mudur. Kültürel değerlerimiz ve gerçekten var olan geçmiş yaşantımız ile bir arada yaşamanın geçmişten geleceğe toplumu kültürel değerleri yaşatmaktan geçiyor. Geçmişten gelen değerleri geleceğe taşımak güzel ve eğlenceli olmaktadır. İlçemizde Yörüklük kültürünü gerçek anlamda çoğu zaman değişik etkinlikler ile tanıtılmaya çalışılıyor. Bu serginin de bu anlamda ben başarılı olacağına inanıyorum” dedi.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.