Kültür ve Sanat Şenliği başladı

Bu haber 27 Eylül 2014 - 0:25 'de eklendi ve 603 kez görüntülendi.

senlikbaşladıMuğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından yeni kurulan Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Menteşe 1. Kültür ve Sanat Şenliği’ baca yakma töreni ile başladı. Törende CHP İstanbul Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve beraberindekiler beyaz güvercin uçurarak barış mesajı verdiler.

İlkay Yıldız

Muğla’nın Menteşe Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Menteşe 1. Kültür ve Sanat Şenliği’ Muğla bacasının tüttürülmesi ile başladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası önünde gerçekleşen açılış törenine Kahramanmaraş Valiliğine atanan Vali Mustafa Hakan Güvençer, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP İstanbul Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, 22. Dönem Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Fevzi Topuz, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. Törende halk oyunları ekibinin gösterileri katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 22 yıldır Muğla Belediyesi tarafından düzenlenen şenliğin Büyükşehir statüsü kapsamında kurulan Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlendiğini söyledi. Bahattin Gümüş, “Kültür ve Sanat Şenlikleri 22 yıldır Muğla Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyordu. Büyükşehir olmamızın ardından yeni kurulan Menteşe Belediyesi olarak bu görevi biz devraldık. 22 yıldır devam eden şenliğimizi bugün Menteşe Belediyesi olarak ilkini gerçekleştiriyoruz. Menteşe tarihler boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Kültürler insanları birleştiren, birbirine bağlayan, yaklaştıran en önemli unsurların başında geliyor. İnsanı, misafirperverliği, evleri, bacaları, doğası, coğrafyası ile eşsiz ilçemizin kültürünü şenliklerimiz ile yaşatmaya gelecek kuşaklara aktarmaya ve onlara öğretmeye devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Kültür ve Sanat şenliklerinin birleştirici özelliği bulunduğunu belirterek, “Bu şenliğin katılım ile yapılması çok önemli. Çünkü bu şenlikler bizi buluşturuyor. Toplum olarak ayrışmaya değil buluşmaya ihtiyacımız var. Bu şenlikler bunu sağlıyor ve Muğla her zaman bunu yapıyor” dedi.

Konuşmaların ardından Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP İstanbul Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin birlikte temsili olarak hazırlanan Muğla Bacasını tüttürerek şenlik etkinliklerini başlattılar.

Menteşe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan Menteşe 1. Kültür ve Sanat Şenliği etkinlikleri çerçevesinde konserler, tiyatro, resim, ebru, fotoğraf sergisi, çocuk etkinlikleri, kitap tanıtımı, şiir ve türkü dinletisi, Rahvan At yarışı, trap, gösterileri gibi birçok etkinlik gerçekleştirilecek.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.