Kozağaçlılar Boykota Hazırlanıyor!

Bu haber 20 Ekim 2015 - 0:04 'de eklendi ve 1.045 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kime sorsanız, seçim havası yok diyor.

Peki, ne havası var?

Oyun havası var desek yakışık almaz!

Politikada bu tür sessizlikler pek hayra alamet değildir. Hayırlı olur inşallah…

Elbette birine hayırlı olacaktır… Bu sessizlik ve tepkisizlikte kime hayırlı olacağını söylemek ise zor… Her ne olursa olsun inşallah bu topraklar üzerinde yaşayan herkese hayırlı olur.

 

xx           xx           xx

Hiç Allah’ın sevgili kulu olduğunuz duygusuna kapılır mısınız?

Ben kapılırım…

Hamle de yağmur yağarken eve gitmeye kalkıştığımda arkadaşlar “Yağmur yağıyor” diye uyarırlardı. Bende “Yola çıkınca kesilir. Allah beni sever.” derdim. Gülerlerdi…

Ama yağmurun kesildiği de olurdu.

 

xx           xx           xx

Biliyorum şimdi siz de gülüyorsunuz. “Olur mu öyle şey?” diyorsunuz.

İnanıyorsan neden olmasın?

Farkındayım… “Düştün, kolunu bacağını kırdın. Allah’ın sevgili kulu olsan böyle mi olurdu?” diye içinizden geçiriyorsunuz.

Olmasam belki felç olurdum, çok daha kötüsü de olabilirdi.

Allah’ın sevgili kuluyum. Hala düşünebiliyorum, bu köşeyi yazısız bırakmıyorum…

Bana sekreterlik eden kızıma ve eşime teşekkür, Allah’ıma da şükrediyorum.

 

xx           xx           xx

Pastırma yazı başladı mı bilmiyorum. Yazdan kalma günler devam ediyor. Tam da benim havam…

Hastane sıcak. Dışarıyı bilmiyorum. Telefonla arayan arkadaşlarım oluyor. Hemen hepsi hala kaloriferlerin yanmamasından şikayetçi. Benim keyfim yerinde, ama haksız da değiller.

İklimi el birliği ile hallettik. Dışarıda sabah serin, öğlen sıcak, akşam soğukmuş. “Kaloriferlerin yanmasına hiç değilse akşamları izin verilse” diyorlar.

Bildiğim kadarıyla kaloriferin yanması ile ilgili düzenleme Muğla’da hava kalitesinin korunması ile ilintili. Yine bildiğim kadarıyla kaloriferlerin 1 Kasım’da yakılabileceğine dair Muğla Valiliği Mahalli Çevre Kurulu’nda alınmış karar var. Elbette bu karar kanun değil. Esneklik getirilebilir.

Ki bence kaloriferlerin ne zaman yakılıp yakılmayacağından çok, kazanlarda yakılan kömürlerin kaliteli olup olmaması; bu yönde denetimlerin olması gerektiği gibi yapılıp yapılmaması daha önemli…

 

xx           xx           xx

Başka nedenlerle arayanlar da oluyor. Telefonla arayanların önemli bir bölümü de “doğalgazı” soruyor.

Yılan hikayesine dönen doğalgazın Muğla’ya ulaştırılmasını Akmercan Şirketi üstlenmiş bulunuyor. Şirketin yeri yurdu nerededir? Sahipleri, yöneticileri kimlerdendir, kimlerdir? Ne gören, ne bilen var…

Bugüne kadar bir basın toplantısı da düzenlemiş değiller. Olsaydı tanışır, merakımızı giderir; okurlarımızı, Muğlalıları aydınlatırdık.

Doğalgaz tevzi hattı, şehir merkezine kadar geldi. Sanıyorum Menteşe Mahallesi’ni de tamamladılar ve Muslihittin Mahallesi’nin bir kısmındalar. İl Merkezinde dağıtım şebekesi ne zaman tamamlanacak bilmiyoruz.

Bildiğimiz sokağına hat gelen vatandaşların hemen doğalgaza bağlanmayıp, kömürle ısınmaya devam etmeleri halinde “hava kirliliğine neden oldukları” için cezalandırılacakları…

 

xx           xx           xx

Doğalgaz denilince Muğlalıların merak ettikleri sorular şöyle sıralanıyor:

Menteşe şehir merkezinde doğalgaz şebekesi döşenmesi ne zaman tamamlanacak?

Ula ilçemize doğalgaz hattı ne zaman gidecek? Yatağan ne zaman tamamlanacak?

Bu soruların yanında bir önemli soru da, “Hava kirliliğinden en az il merkezi kadar muzdarip olan Milas doğalgazdan neden yararlanmıyor?” şeklinde…

Bunun yanında turizm merkezi ilçelerimizin de programa dahil edilip edilmeyeceği merak edilenler arasında.

Bir diğer soru ise, “Apartmanlarda her dairenin kendisinin şebekeye bağlanması mı, yoksa toplu kullanım mı daha iyi olur?” şeklinde. Mesela bir apartmanda doğalgazla toplu ısınma tercih edilirse her dairenin ayrı ayrı ısınmadan ne kadar yararlandığı tespit edilebilir mi?

Soru çok… Doğalgaz Muslihittin Mahallesine kadar geldi, hala bu sorular ve başka sorular yanıtını arıyor!

 

xx           xx           xx

Asıl soruyu unutmayalım. Doğalgazın Muğla’ya gelmesinin gecikmesinde ilk başlarda dönemin Muğla Belediyesi’nin karşı çıkışları oldu. Hatta dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, doğalgaza karşı alternatif enerji kaynaklarını sıralayarak “Muğla’da güneş enerjisinden yararlanacağız.” bile demişti.

Sakın şimdi bunu anımsatırken alternatif enerji kaynaklarına karşı olduğumuz da sanılmasın. Keşke Muğla gibi yerde güneş şehirlerine de sahip olabilsek…

Elbette alternatif enerji kaynakları devreye sokulmalı. Ancak onları beklerken kükürtdioksit ile zehirlenmeye devam etmenin de alemi yok!

Öyle ya da böyle doğalgaz şehrimize geldi. Ama hala bir gecikme yaşanıyor ve bu gecikmenin sebebi olarak belediye gösteriliyor. Doğrusu ben bunu da belediyeye yapılmış haksızlık görüyorum.

Şu anda belediyenin herhangi bir engellemesinin olmadığını biliyoruz.

Eğer varsa böyle bir şey Akmercan Şirketi mi olur, her kim olursa ilgilisi bu konuda da bir açıklama yapmalıdır.

 

xx           xx           xx

Bilenler biliyordur, ben merkez Kozağaç köyündenim. Şimdi artık mahalle oldu.

Muğla ili Büyükşehir statüsüne geçtikten sonra artık mahalleye dönüşmüş olan köylerin bir kısmı rahata ererken, bir kısmından da feryatlar gelmeye devam ediyor.

Feryat eden yerleşimlerden biri de benim köyüm Kozağaç Mahallesi. Köyün sevgili Muhtarı Kadir Gümüş AK Partili. Buna karşılık köyden her seçimde CHP birinci parti çıkıyor.

Muhtarın yüzünden diyemeyeceğim ama diyenler var… Köylüler, “Muhtar AK Partili diye Büyükşehir Belediyesi bizi yayan bıraktı.” diye şikayet ediyorlar.

Haksız da değiller. Sen kalk köyde CHP’yi birinci parti yap, sonra da seni CHP’li belediye şehre taşımasın?

 

xx           xx           xx

1 Kasım Tekrar Genel Seçimine giderken, siz öyle pek seçim havası olmadığını sanmayın. Kozağaçlıların beklediği belediyenin Yaraş’a koyduğu ulaşım hattının Kozağaç’a da konulması.

Yoksa Kozağaçlılar bu seçimde “Yayan oy kullanmaya gidemeyeceğim” diyebilirler…

İstedikleri bir sabah, bir de akşam köye minibüs gelmesi.

Bizden söylemesi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.