Köylünün kaçak yapısı kalmayacak

Bu haber 28 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.358 kez görüntülendi.

koylukacakyapiToplamda 13 köyü kapsayan Datça-Bozburun yarımadası sit alanlarında yapı ve iskan ruhsatları işlemleri tekrar başladı. Bugüne kadar kaçak yapı statüsünde bulunan taşınmazlar yapı ve iskan planlarıyla ruhsatlarına kavuşuyor.

Hasan Telli

1998 tarihinde Mülga Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı’nca Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesine ait 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ve 2007 yılında oluşturulmuş olan Geçiş Dönemi Yapılanma Koşullarına İlişkin Plan Hükümlerinin uygulaması mülga Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 2011 Temmuz ayındaki sit irdelemesine ilişkin aldığı karar sebebiyle Datça-Bozburun Yarımadasında yapı ve iskan ruhsatı işlemleri ve plan uygulamaları durdurulmuştu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Uğur yaptığı açıklamada bakınlığın yaptığı çalışma ile Hisarönü, Orhaniye, Turgut, Bayır, Selimiye, Söğüt, Taşlıca, Osmaniye, Emecik, Kızlan, Hızırşah, Karaköy, Mesudiye, Yaka, Cumalı, Sındı ve Yazı’yı kapsayan 13 köyde 3. Derece sit alanı içinde yapı iskan planlarının yapılmaya başlandığını belirterek; “Sayın Bakanımız Erdoğan Bayraktar’ın bölgeye ve bölge halkına gösterdikleri önem ve hassasiyetleri ile vatandaşların yapı ve iskan ruhsatları yönünden mağduriyetlerine sebebiyet verilmemesi ve kaçak yapılaşmansın önlenmesine dair çözüm getirilmesi için Tabiat Varlıklarını Koruma Genel İl Müdürlüğümüze ve İl Müdürlüğümüze vermiş oldukları talimatlar neticesinde;

Doğal Sit Alanında kalmayan Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgelerinde;

Köy yerleşik alanı sınırları içinde İl Müdürlüğümüzce, dışında ise İl Özel İdaresi’nce 3194 sayılı İmar Kanunu ve Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’nin ilgili hükümlerine göre yapı ve iskan ruhsatları işlemlerine başlanmıştır ”dedi.

Doğal Sit Alanında kalan Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesinde ise çalışmalrın başlayacağını belirterek; “Köy yerleşik alanı sınırları içinde olup, III. Derece Doğal Sit Alanında kalan yerleşim yerlerinde Muğla Tabiat Varlıklarını Korumu Bölge Komisyon’unca 2013 Mart ayında alınan kararla belirlenen Geçiş Dönemi Yapılanma Koşullarına Dair Plan Hükümlerine göre İl Müdürlüğümüzce yapı ve iskan ruhsatları işlemlerine başlanmıştır.

Köy yerleşik alanı sınırları dışında olup, III.derece Doğal Sit Alanında kalan yerlerde ise; Geçiş Dönemi Yapılanma Koşullarına Dair Plan Hükümleri 31/05/2013 tarihinde görüşülmek üzere, Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu gündemine alınmış olup, alınacak kararın Bakanlığımızca da uygun bulunmasına müteakip ivedilikle İl Özel İdaresi’nce yapı ve iskan ruhsatları işlemlerine başlanacaktır ”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.