Köylerin sorunları tespit ediliyor

Bu haber 28 Nisan 2014 - 19:52 'de eklendi ve 677 kez görüntülendi.

koylerinsorunlari165156165165Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, turizm sezonu öncesi köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim birimlerinin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla bir gezi düzenledi.

Haber Merkezi

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, turizm sezonu öncesi köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim birimlerinin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla bir gezi düzenledi.

Belediye Meclis üyeleri, birim amirleri ve konuyla ilgili personelin katıldığı ziyaretler Selimiye Mahallesi’nde başladı.  Selimiye’de vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Ali Acar, seçimde mahalle halkının kendisine gösterdiği ilgiye teşekkür ederek, “Seçim süreci bitti ve her şey geride kaldı. Hangi siyasi parti temsilcisi olursa olsun belediye başkanı ve ekibi,  bölgenin tüm yaşayanlarına eşit mesafede bulunmak zorundadır.  Bizim anlayışımız 10 yıl süreyle böyle olmuştur ve bundan sonra da böyle olacaktır.  Selimiye’nin de içinde bulunduğu Bozburun Yarımadası’nın imar planının olmaması en büyük problemimiz.  Seçim öncesi de bunu ifade etmiştik. Bölgenin Özel Çevre Koruma Bölgesi olması, yerleşim yeri olarak belirlenmiş bölgede imarın olmaması anlamına gelmez. Coğrafyasına özel durumuna göre devletin yapması gereken buraya doğayı da tahrip etmeden imar planlarının zamanında gelmesi ve insanlarında ona göre yapılanma şansını elde etmesiydi.  Böyle bir imkan vatandaşın önüne konmayınca hele hele seçim döneminde herkes kaçak yapı ya yönelince bu kez de kontrolden çıkan bir manzarayla karşılaşıyoruz. Vatandaşın ev ihtiyacı için yapmış olduğu barınak farklı, bir de ticari amaçla denizin kenarında büyük bir cesaretle yapılan dev kaçak yapılar var. Bu yapılar,  bölgenin coğrafyasına kimliğine gerçekten zarar veriyor. İşte tercih edilen günübirlik tatil bölgesi Selimiye yavaş yavaş bu şekilde cazibesini yitiriyor, kaçak bir beton yığını haline geliyor” dedi.

30 Mart itibariyle bu bölgelerin belediyeye bağlanmış olmasına rağmen Başbakanlık İletişim Merkezi’ne  ‘Belediye kaçak yapılara göz yumuyor’ diye şikayetlerin gittiğini ifade eden Başkan Acar konuşmasına şöyle devam etti:

“Halkımız 30 Mart öncesi bazı siyasilerin vaatlerine kanarak  kaçak inşaatlara başladılar ama beni bağışlayın ama vatandaşımız da tamahkar, olabildiğince yapayım diyor. 1/25000’likler geldi, sanıyorum bir kaç gün içinde itiraz süresi bitecek ve hızlı bir şekilde bizler 5000’lik ve 1000’lik planların çalışmalarına başlayacağız ki ortaya bir plan koyacağız. Bu plan geldiğinde kamusal alanlar ayrılacak, yollar, okullar, sağlık alanı, spor alanı, park ve bahçeler ayrılacak ve parsellerde küçülmeler olacak yani 18 imar planı uygulanacak. Yapmış olduğunuz bu kaçak yapıların bu kamusal alan içinde olduğunu düşünecek olursanız yasallaştırılması da mümkün değil. Dolayısıyla vatandaşta ceza yiyor.  Ekip arkadaşlarımız bütün köylerde dolaşıp devam eden inşaatlara yapmayın bakın bu sizin zararınıza, bunun sonu yok demelerine rağmen şimdi görüyoruz ki inşaatlar halen devam ediyor.  Dolayısıyla biz genel olarak değerlendirmelere devam ediyoruz, bizim kişisel olarak köylümüze vatandaşımıza zarar vermek gibi bir düşüncemiz yok ama önümüze gelen ve resmiyete giren konularla ilgili de tespitlerimizi değerlendirmelerimizi yapmak zorundayız.”

Başkan Acar daha sonra köy ihtiyar meclisinden acil çözüm bekleyen konular hakkında bilgi istedi.  Toplantının ardından köyde bir dizi incelemelerde bulunan Başkan Ali Acar ve beraberindekiler daha sonra Bozburun, Söğüt ve Bayır Köyü’nü de ziyaret etti. Başkan Acar, gezi sırasında vatandaşlar tarafından büyük ilgi ve coşkuyla karşılandı. Bozburun ziyaretinde Yeşilçam’ın ünlü isimlerinden Tarık Tarcan da Başkan Acar’ı yeni dönem için başarı dileklerini iletti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.