“Koyların kiralanması gasp edildi”

Bu haber 07 Ağustos 2015 - 18:33 'de eklendi ve 752 kez görüntülendi.

nurettindemir544554CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Dalaman-Göcek koylarının usulsüz kiralanmasını TBMM gündemine taşıdı. Dalaman-Göcek koylarının usulsüz kiralanması hakkında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Demir, “Dalaman-Göcek koylarının kiralama yetkisinin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde olması gerekirken, bu hak Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gasp edildi” dedi.

Özcan Özgür

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Dalaman-Göcek koylarının usulsüz kiralanmasını TBMM gündemine taşıdı. Dalaman-Göcek koylarının usulsüz kiralanması hakkında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Demir, “Dalaman-Göcek koylarının kiralama yetkisinin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde olması gerekirken, bu hak Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gasp edildi.” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Dalaman-Göcek koylarının usulsüz kiralanması hakkında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’nın yetki karmaşası doğurduğunu belirten Demir, Yasa gereği kiralama ve tesislerle ilgili iş ve işlerin Büyükşehir Belediyelerine verildiğine dikkat çekerek, yetki devrinin hukuki olup olmadığını sordu.

2012 yılında 6360 sayılı Büyükşehir Yasasının Yürürlüğe girmesiyle birlikte ormanlık alanlarda oluşabilecek karmaşanın önlenmesi için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Orman Kanunu’nun uygulama yönetmeliğinin değiştirildiğini anımsatan Muğla Milletvekili Demir, “Yönetmelik 18 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa gereği kiralama ve tesisler ile ilgili iş ve işlemler 14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, Orman ve Su İşleri Bakanlığının uygun görüşü ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne verildi.” diyerek şu görüşlere yer verdi:

“Ancak Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü, Muğla İli, Dalaman İlçesi, Kapıkargın Mahallesi, Akbük, Göbün, Küçük Sarlsala, Taşyaka Mevkilerindeki ormanlık alanlarda yapılacak tesisler için 29 yıl kiralama işlemi için 1 yıl sonra ihaleye çıktı. Bu kapsamda kiralama yetkisi yasa gereği Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde olması gereken Göcek-Dalaman koylarını kiralama yetkisi, Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gasp edildi. Bunun üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi Orman Kanunu’na dayanarak Muğla Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı. Kiralama yetkisinin kendisinde olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi, mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma istemini idarenin hangi gerekçe ile hukuka açıkça aykırı davrandığının ve idari işlemin uygulanması halinde doğacak telafisi güç ve imkansız zararların neler olacağını belirtilmediği gerekçesiyle reddedildi.”

Bunun üzerine 26 Mart 2015 tarihinde açıklama yapan Orman Genel Müdürlüğü’nün “Muğla İlinin Büyükşehir olması, İl Özel İdaresinin kapanması ve tüzelkişiliğinin bitmesi nedeniyle tesisler Özel İdare tarafından Dalaman Orman İşletme Müdürlüğüne 2014 yılı Mayıs ayında devredilmiştir” şeklinde açıklama yaptığını anımsatan Milletvekili Demir, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“30 Mart 2014 tarihi itibariyle tüzelkişiliği son bulan İl Özel İdaresi tarafından 2014 yılı Mayıs ayında devir işlemlerinin yapılması hukuken mümkün müdür? Eğer mümkün değilse bu konuda herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Orman Kanunu Uygulama Yönetmeliği gereğince Göcek-Dalaman koylarının kiralama yetkisi Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde iken kiralama işleminin Dalaman Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesi hukuka aykırı bir işlem değil midir? Bu konuda herhangi bir yasal işlem başlatılacak mıdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Yüksel yanmadık 09 Ağustos 2015 / 10:43

Bu konu hakkında orman bölge müdürlüğüne gelin biz anlatalım. Bu konuda size yanlış bilgi aktarılıyor. Devlet asla yanlış yapmaz. Orman bölge müdürlüğü olarak yapılan işlemin arkasındayız. Biz doğrusunu yapıyoruz. 1997-2014 Yılları arası valilik hiç bir yasal dayanağı olmadan bu koyları kiraya vermiş. Hiç bir kanun maddesine Dayalı olmadan biz kimseyi suçlamak istemiyoruz ama yeter artık . Valilik ile Dalaman orman işletme müdürlüğü Arasında bir protokol yapılmış. Bu protokol ile şu an mevcut Ahşap tesisler yapılmış 1997 yılından 30.03.2014 tarihine kadar kiraya verilmiş hiç bir yasal dayanak yoktur. Şu an hale aynı kişiler bu koyları işletmektedirler işgalci durumundadırlar. Bir Allah’ın kulu ey orman burada siz ne yapıyorsunuz diye soran yok. Muğla Büyükşehir Belediyesi 4adet yürütmeyi durdurma ara kararı aldırdı. Hepsini HAKLI olduğumuzu ispatladık ve kaldırıldı. Hiç kimse okumuyor gelin gerekli dökümanları verelim basına doğru bilgiler verin.