Koyların ihalesine Demir’den tepki

Bu haber 25 Mart 2015 - 0:03 'de eklendi ve 1.243 kez görüntülendi.

koylari ihalesiDalaman Koylarının ihalesine CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve çevreciler tepki gösterdi. Milletvekili Demir, Muğla’da talanın koruma alanlarında yoğunlaşmasına dikkat çekerek, “Bunlar sadece Cumhuriyet’i değil, doğal ve tarihi çevreyi de tahrip ediyorlar.” derken, bölgenin geçmişte koruma altına alınmasında etkili olan Gazeteci Can Pulak, “Rahmetli Turgut Özal buraları kendisinden sonra talan edilsin diye korumaya almamıştı” dedi.

Özcan Özgür

Dalaman Koylarının ihalesine CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve çevreciler tepki gösterdi. Milletvekili Demir, Muğla’da talanın koruma alanlarında yoğunlaşmasına dikkat çekerek, “Bunlar sadece Cumhuriyet’i değil, doğal ve tarihi çevreyi de tahrip ediyorlar.” derken, bölgenin geçmişte koruma altına alınmasında etkili olan Gazeteci Can Pulak, “Rahmetli Turgut Özal buraları kendisinden sonra talan edilsin diye korumaya almamıştı” dedi.

“Kaçakçılığın önü açılır”

Muğla kıyıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği tarafından kurulan MUÇEV şirketi tarafından kiraya verilirken, koylarda Orman Bakanlığı tarafından kiraya çıkarılmaya başladı. Muğla’da Göcek Koyları diye anılan koylardan Bedri Rahmi Koyu (Taşyaka), Akbük, Göbün ve Küçük Sarsala koyları “Mesire alanı” adı altında yarın 26 Mart Çarşamba günü ihaleye çıkıyor. 80.000.00 tl ile 120.000.00 tl arasında ihaleye çıkarılan koylarla ilgili olarak açıklamada bulunan CHP’li Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz bu koylarda kaçakçılık yapılması endişesi taşıdıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu koylarda 20’ye yakın salaş işletme var. İşletme sahiplerinin tamamı Dalaman’ın yerli halkı. Buralardan doğal yapı ile oynanmadan yatlara hizmet veriliyordu. İl Özel İdaresi kiraya veriyordu. Muğla Büyükşehir olunca İl Özel İdaresi’nin tasarrufunun Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesi gerekiyordu. Ormanda bıraktılar. Ormanda şimdi bu koyları ‘mesire yeri’ adı altında pazarlıyor. İhaleden mevcut yerli işletmelerin hiç birinin haberi olmadı. İhale 80, 100 milyar ile açılıyor. Kimlerin alacağı belirlenmiş değilse rakamlar büyür. Bu paralar buradan çıkmaz. Malikane mi yapacaklar bilmiyoruz. Endişeliyiz. Buralarda başta insan kaçakçılığı olmak üzere kaçakçılığın önünün açılmasından rahatsızlık duyuyoruz.”

“Mesire yeri adı altında imara açıyorlar”

TEMA Vakfı Muğla İl Temsilcisi Doç. Dr. Sergender Sezer, koyların restoran ve benzeri işletmelere açılmasının o yerlerin imara açılması anlamına geldiğini belirtirken, “Kıyılarımızda talanın bu boyutlara ulaşacağını tahmin etmiyorduk. İhaleye çıkarılan yerlere deniz kenarı olarak bakmak bile doğru değil. Bu koylarda çok önemli habitatlar var. Bilindiği gibi oralar özel çevre koruma alanları. Bunun bir anlamı var. Bu yerler ancak günü birlik kullanıma uygun düşer. Bu yerleri mesire yeri adı altında kiraya verip betonlaştıramazsınız. Buna izin vermeyiz. İztuzu’nda ayağa kalktığımız gibi burada da ayağa kalkarız” dedi.

“Sadece Cumhuriyeti değil, doğal ve tarihi çevreyi de tahrip ediyorlar”

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de Muğla’da talanın koruma alanlarında yoğunlaşmasına dikkat çekerek, “Bunlar sadece Cumhuriyet’i değil, doğal ve tarihi çevreyi de tahrip ediyorlar.” dedi. Önümüzdeki genel seçimi Cumhuriyetin, doğal ve tarihi çevrenin tahribinin önüne geçilmesi için iyi bir fırsat olduğunu belirten Milletvekili Demir şunları söyledi:

“Çok gariptir Muğla’da hala korunabilen alanların büyük bölümü rahmetli Turgut Özal’ın döneminde koruma altına alınmıştır. Bunlar rahmetliyi de arattılar. Güzel olan, insanlık için olan ne varsa tahrip ve yok ediyorlar. Sahillerdeki günübirlik alanlardın kiralanmasında hukuğa tosladılar. Ancak durmak bilmiyorlar. Önümüzde seçim var. Seçimin masraflarını çıkarmak için galiba koyları da gözden çıkardılar. Her şeye para gözüyle bakıyorlar. Eğer o 4 koyu kiraya vermeyi başarırlarsa, bunun sonu gelmez. Öteki koyları da pazarlarlar. Cumhurbaşkanı Abdullah Göl bayram tatillerinde bu koylara geliyordu. Şimdi o güzelliklerin yok edilmesine ne diyecek merak ediyorum. Birde bakalım kimlere kiraya verecekler, onu da merak ediyorum. Ancak ne cumhuriyet ne de Muğla koyları babalarının çiftliği değil. Gereken her türlü mücadeleyi vereceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.