Koyların ihalesi tamam, söz hukukun

Bu haber 30 Mart 2015 - 0:23 'de eklendi ve 983 kez görüntülendi.

koyylarMuğla, Dalyan İztuzu’nda yaşananın bir benzeri ile karşı karşıya kaldı. Göcek Koyları içinde anılan Dalaman’ın Taşyaka (Bedri Rahmi) ve Akbük koyları ile Göbün ve Küçük Sarsala koylarının ihaleleri tamamlandı. İhaleye katılanlar ulaşılan rakamlar için “Bu paralar buradan kazanılmaz.” yorumu yaptılar. Küçük Sarsala’nın ihalesi yapılırken Bedri Rahmi Koyu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı geldi. Koyların tasarrufunun kendilerinde olması gerektiğini savunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, öteki üç koyla ilgili hukuk sürecinin de devam ettiğini söyledi.

Özcan Özgür

Muğla, Dalyan İztuzu’nda yaşananın bir benzeri ile karşı karşıya kaldı. Göcek Koyları içinde anılan Dalaman’ın Taşyaka (Bedri Rahmi) ve Akbük koyları ile Göbün ve Küçük Sarsala koylarının ihaleleri tamamlandı. İhaleye katılanlar ulaşılan rakamlar için “Bu paralar buradan kazanılmaz.” yorumu yaptılar. Küçük Sarsala’nın ihalesi yapılırken Bedri Rahmi Koyu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı geldi. Koyların tasarrufunun kendilerinde olması gerektiğini savunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, öteki üç koyla ilgili hukuk sürecinin de devam ettiğini söyledi.

Yürütmeyi durdurma umutlandırdı

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içinde yer alan Taşyaka ve Gübün adaları ile Küçük Sarsala ve Akbük koyları için Perşembe günü başlayan Cuma günü akşam saatlerinde sonuçlanan 4 koyun ihale sürecine 104 firma başvurdu. Merkez İşletme Şefi Mehmet Oruç’un komisyon başkanlığında gerçekleşen ihale süreci bugün sorunsuz olarak tamamlandı.

İhalenin yapıldığı İşletme Müdürlüğü önünde ihalenin iptali için seslerini duyurmaya çalışan kalabalık, ihalenin ikinci gününde de şiddetli yağmura rağmen eylemlerini sürdürdü. Muğla’dan gelen Çevik Kuvvet ve çevre ilçelerden görevlendirilen polis ekipleri, alınan güvenlik önlemlerini ihale tamamlanıncaya kadar sürdürdü. İlk gün slogan ve pankartlarla ihaleye tepki gösteren topluluk, ihalenin son günü yağmur altında sessizce süreci takip etti.

Küçük Sarsala Koyu’nun ihalesi sürerken geç saatlerde Muğla 2. İdare Mahkemesi’nden Bedri Rahmi Koyu ile ilgili gelen yürütmeyi durdurma kararı Müdürlük önünde bayram havası estirdi. Karar yöre halkını ve çevrecileri umutlandırdı.

Rakamlar çok uçuk

Koşulları internetteki duyuruda belirtilen ihaleye göre koylar yeni sahipleri tarafından 29 yıl restoran ve günübirlik konaklama alanı olarak işletilecek. Kira bedelleri ise yıllık olarak 4 taksit üzerinden tahsil edilecek.

İlk gün Akbük ve Taşyaka (Bedri Rahmi) Koylarının ihaleleri yapıldı. 70 kişinin teklif verdiği belirtilen ihalelerde, Akbük’ü 1 milyon 250 bin liraya kiralayan Hüseyin Gülen, Bedri Rahmi Koyu’nu da KDV hariç 902 bin liraya aldı. Gülen’in Dalaman Sevgi Yolu’nda faaliyet gösteren Barkod Kafeterya’nın işletmecisi olduğu öğrenildi.

İkinci gün önce Göbün Koyu’nun ihalesi yapıldı. 12 kişinin katıldığı ihalede en yüksek üç teklifi veren Gülen ile Küçük Sarsala Koyu’nun mevcut işletmecilerinden İlyas Kaba ve Göbün Koyu’nun mevcut işletmecilerinden İlyas Önder açık arttırmaya girdi. İhaleyi, KDV hariç 1 milyon 900 bin liralık teklif veren Kaba kazandı. Önder 1 milyon 870 bin liraya, Gülen ise 1 milyon 890 bin liraya kadar çıktı.

25 yıldır üç ortağıyla birlikte işlettiği Göbün Koyu’nun ihalesini kaybeden İlyas Önder, “İhaleyi kazanan kişiye hayırlı olsun. Bu parayı zor çıkartır.” dedi.

“Rakamlar 29 yıl için değil, her yıl için geçerli”

Aynı gün sekiz kişinin teklif verdiği Küçük Sarsala Koyu ihalesini KDV hariç yıllık 1 milyon 700 bin lira veren mevcut işletmecilerinden Ramazan Çil kazandı. İhaleyi kazanan Ramazan Çil, çıkışta herhangi bir açıklama yapmadan, ağlayarak otomobiline binip uzaklaşırken, Göbün Koyunu işleten ve Küçük Sarsala Koyu’nun da ihalesine katılan ancak kazanamayan İlyas Önder ise yaptığı açıklamada, “Bu tür ihalelere birçok kişi katılır ve bir kişi kazanır. Kazanan arkadaşa ve devletimize milletimize hayırlı uğurlu olsun. Bu paraların buralarda çıkması mümkün değil. Çok uçuk rakamlar.” diyerek şunları söyledi:

“İhalede bu rakamı verenler, neye göre bu paraları vermeyi göze aldılar anlamış değilim. Biz daha önce buralara 45- 50 bin gibi yıllık kira ödüyorduk. Bu koylarda mevcut olan bir kır lokantası, mescit ve tuvaletten ibarettir. Ayrıca, buralarda yol, su ve elektrik de yoktur. Buralardaki bütün koyların kapasitesi bellidir. Buraları marina zannediyorlar. Ülke çapında çok büyük firmaların ve paralı kişilerinde buralara talip olması çok düşündürücü. Bir de kamuoyu yanlış bilgilendirilmesin. Bu rakamlar bir yıllık kira bedelidir. Yüzde 20 stopaj yüzde 18 KDV, yüzde 5 ağaçlandırma bedeli ve yüzde 2 de kullanım bedeli açıklanan rakamların üzerine eklenecek.”

Yerel yönetimlerden kaçırılmak isteniyor

Bu arada Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin koylarla ilgili hukuk mücadelesi başlatacaklarını açıkladığında zaten Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş oldukları anlaşıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 4 koy ihalesi için ayrı ayrı yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali istemiyle başvuruda bulunduğu öğrenilirken, ihale sürecinin ikinci gününde Küçük Sarsala ihalesi devam ederken Muğla Belediyesi’nden yazılı bir açıklama yapılarak Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin Bedri Rahmi Koyu ile ilgili yürütmenin durdurulması kararı verdiği bildirildi.

Bu konuda bir ajansa açıklamada bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Muğla Büyükşehir olunca İl Özel İdaresi’ne tanınan hakların hepsi bize geçti. Koylarımız yasal şekilde Büyük Şehrin olması gerekiyor. Bu alanlar yerel yönetimlerden kaçırılmak isteniyor. Bu ahlaka ve hukuka aykırıdır. Her türlü hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Hükümet ve ona bağlı bakanlıklar, Büyükşehir’e zırnık koklatmak istemiyor. Bundan hiçbir kimsenin şüphesi olmasın. Kapı önüne çıkıp Orman Bölge Müdürlüğü’nün önünde eylem yapacak halimiz yok. Hukuka güveniyoruz.” dedi.

Uygulama hukuka ve kamu vicdanına aykırı

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden daha önce yapılan yazılı açıklamada, hukuk mücadelesi başlatılacağı belirtilirken, “Bakanlıkça yapılan açıklamada adı geçen koylarının 2014 yılı Mayıs ayında Özel İdare tarafından Dalaman Orman İşletme Müdürlüğüne devredildiği bildirilmiştir. Ancak, 31 Mart 2014 tarihi itibariyle Muğla ili Büyükşehir Statüsü kazanmış ve o tarih itibariyle Muğla İl Özel İdaresi’nin tüzel kişiliği sona ermiştir. 2014 Yılı Mayıs ayında İl Özel İdaresi tarafından böyle bir devrin yapılması hukuken mümkün değildir.” denilerek şu görüşlere yer verilmişti:

“Dalaman İlçesi, Kapıkargın Mahallesinde bulunan Akbük, Taşyaka, Göbün ve Küçük Sarsala Koyları Muğla İli Büyükşehir Statüsü kazanmadan önce Muğla İl Özel İdaresine tahsisli olup, Muğla Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun 20 Mart 2014 tarihli kararıyla orman ve su işleri bakanlığına devredilmiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde, 1. derece doğal sit alanı olan ve daha önce yat mola noktası olarak kullanılan bu koylar 9 Nisan 2014 tarihinde C Tipi Mesire Yeri olarak tescil edilmiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bu alanları 9 nisan 2014 tarihinde yat mola noktası statüsünden çıkararak mesire yeri olarak tescil etmiş olması, kendilerine 2014 yılı mayıs ayında devredildiği ifadesiyle çelişmekte ve yapılan işlemlerin hukuka uygunluğu hakkında da kuşku uyandırmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bu alanlar üzerinde yaptığı tescil işlemini iptal ederek Muğla Büyükşehir Belediyesine kapanan İl Özel İdaresine tanınan aynı haklar ile devrini yapması gerekirken, bu alanları ihale yoluyla kiralamak istemesi hem hukuka aykırılık teşkil etmekte hem de kamu vicdanını derinden yaralamaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.