Koylar için bir iyi haber daha

Bu haber 07 Nisan 2015 - 0:14 'de eklendi ve 949 kez görüntülendi.

koylarrrrDalaman’da geçen ay çevrecilerin ve yöre halkının tepkilerine rağmen Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ihale edilen Dalaman’ın 4 koyundan Bedri Rahmi (Taşyaka) Koyu ile ilgili daha önce yürütmeyi durdurma kararı veren Muğla 2. İdare Mahkemesi Göbün Koyu için de yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Özcan Özgür

Dalaman’da geçen ay çevrecilerin ve yöre halkının tepkilerine rağmen Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ihale edilen Dalaman’ın 4 koyundan Bedri Rahmi (Taşyaka) Koyu ile ilgili daha önce yürütmeyi durdurma kararı veren Muğla 2. İdare Mahkemesi Göbün Koyu için de yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Dalaman İlçesi, Kapıkargın Mahallesi, Göbün Mevkii’ndeki ormanlık alanda yapılacak tesisler için Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’nün yapmış olduğu ihalenin iptali için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı başvuru sonucunda, Muğla 2. İdare Mahkemesi ihaleyi durdurma kararı aldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı çok büyük rakamlarla ihale edilen Bedri Rahmi, Göbün, Küçük Sarsala, Akbük koyları için yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali için Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Dava dilekçesinde Büyükşehir Yasası ile Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçince kapanan İl Özel İdaresi’nin taşınır ve taşınmazlarının Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerektiğini, o nedenle söz konusu koylarla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tasarrufu olamayacağı savunulmuştu.

Mahkeme tarafından Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusundan iki gün sonra Taşyaka (Bedri Rahmi) Koyunda yapılacak tesislerin ihalesinin yürütmesi durdurulmuştu. Mahkeme son olarak ta Göbün Koyu için aynı kararı verdi.

Mahkemenin Sarsala ve Akbük koyları için de aynı kararı vermesi beklenirken, Göbün ile ilgili verilen karar Dalaman’da sevinçle karşılandı.

Çevreciler ve köylüler Dalaman’ın Mehmetçik Parkı’nda imza kampanyası başlatan Dalamanlılar ve çevreciler, diğer iki koyla ilgili kararların çıkması halinde eylemlerine son vereceklerini açıkladılar. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, halen, her şeye rağmen hukuka güvendiklerini belirterek şunları söyledi:
“Biz her zaman hukuka güvendik. Bunun doğruluğunu Dalyan’da İztuzu Kumsalında verilen mücadelede gördük. Orada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da doğru bir iş yaptı. Şimdi Hukuk Dalaman koylarında yaşanan olumsuzluğun doğru olmadığını söylüyor. Umarız Orman ve Su İşleri Bakanlığı da inatlaşmadan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi doğru olanı yapar ve böylece herkes rahatlar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.