Koylar halka sorulacak ama…

Bu haber 27 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 796 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gökova Koyları, Datça Koyları, Marmaris Koyları, Fethiye Koyları, Göcek-Dalaman Koyları…
Hepsi bir başka cennet…
Bu dantel koylar olmasa Muğla’da turizm olur muydu?
Elbette olurdu.
Turizm, kum-güneş-deniz üçlemesinden ibaret değil.
Başka türlü turizm olurdu, ama bu günkü turizm ve turizm gelirleri olmazdı.
 
xx           xx           xx
Ses sanatçısı sesini korur.
Futbolcunun ayakları önemlidir.
Bacaklarını sigortalatan mankenleri duymuşsunuzdur.
Muğla’nın koylarını sigortalatabilir misiniz?
Böyle bir uygulama yok.
Bir kere yitirdiniz mi, yeniden kazanmanız mümkün değil gibi bir şey…
 
xx           xx           xx
Dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ı hep eleştirdik. Halen eleştirilecek icraatları olduğu gibi, “gelen gideni arattığından mı ne” pek çok icraatının ise değerini yeni yeni anlıyoruz!.. Tepkiyle karşılanan icraatlardan ÖÇK’lar bu gün de eleştiriliyor, ama kimse çıkıp, “Ölüdeniz, Göcek, Dalyan, Bozburun, Datça, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmemeliydi.” diyebilir mi?!!
Koruma kararlarına rağmen bu merkezlerin koy ve kıyılarında denizin, doğanın içine ettik…
Ya o koruma kararları olmasaydı?
 
xx           xx           xx
Muğla Valiliği de ÖÇKK ile bu cennet merkezlerimizden Göcek-Dalaman Koyları için yeni bir koruma önlemi getirdi. Bu önlem sadece Türkiye kamuoyunda değil, yabancılar tarafından da taktirle karşılanırken; böyle bir karara veya benzerine kaçınılmaz gereklilik varken, Fethiye kamuoyunda kıyamet koptu.
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın duyarlılığı ve çevrecilerin tepkileri sonucu Çevre ve Orman Bakanlığı ÖÇKK Başkanlığı’nca alınan ve “Göcek Körfezi ile Göcek-Dalaman Koylarının Koruma ve Kullanma Usul ve Esasları” başlığını taşıyan kararlar “koruma-kullanma dengesi içinde koyların sağlıklarına kavuşturulmasını” amaçlıyor.
1 Ağustos 2009 Cumartesi günü, tekneler Göcek Koyları’na “randevu alarak” gireceklerdi, olmadı…
 
xx           xx           xx
Çünkü Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ile siyasi partilerin temsilcileri ayağa kalktı. Günü birlik tekne sahipleri eyleme geçti…
Başkan Saatçı, koyların anayasal hak olarak herkesin kullanımına açık olduğunu ve kapatılmasının doğru olmadığını savunurken, dünyada ünlü koyların ücret karşılığında kullanıma açıldığına işaret ediyor, “Ancak” deyip, “Bu uygulama da böyle bir şeyin başlangıcı ise, o zaman bir şey demem. Bunun gerekçesini halka benimsetmeden, bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle görüş alışverişi yapmadan oldu bitti ile koyları kapatmak yanlış” diye devam ederken,  Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır ise, alınan kararların içinde güzel maddelerin bulunduğunu belirterek, ancak uygulama için erken olduğunu savunuyordu.
 
xx           xx           xx
Göcek Koylarını yasaklayarak değil yaşatarak korumak istediklerini belirten CHP Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu da MHP ve AKP İlçe Başkanlarını ziyaret ederek, Göcek Koylarının denetiminin, temizliğinin ve kontrolünün; Dalaman ve Göcek Belediyeleri ile Fethiye Deniz Ticaret Odası’na ve bölgede faaliyet gösteren beş kooperatife verilmesini önerdi.
Neden olmasın?
Hatta belediyelere Dalaman Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası’na da Ticaret Odası ve Esnaf Odaları eklenebilir.
Peki yerel yönetimlerin, odaların, kooperatiflerin böyle bir talebi var mı?!!
 
xx           xx           xx
1 Ağustos’ta uygulamaya geçilemeyince Vali Dr. Altıparmak ile görüşmüştüm. Kendileri o zaman, “Vaz mı geçildi?” soruma “Hayır. Vazgeçilen bir şey yok. Kesinlikle uygulanacak. Koylar herkesin ortak malıdır. Kullanıma kapatılan koylar ÖÇK bölgesi. Türkiye’nin güzellikleri bir kısım insana kapatılıp, sadece belirli insanlara açılamaz. Sanıyorum bu kararı iyi anlatamadık. O nedenle Fethiye Kaymakamlığımıza talimat verdim. Bölgede deniz turizmi yapanlara konu yeniden anlatılacak. Koylar elbette herkesin malı. O yüzden korumaya çalışıyoruz.” diye karşılık vermişti.
 
xx           xx           xx
Fethiye Kaymakamlığı’nın konuyu yeniden anlatması ve muhatapları iknası öyle kısa zamanda gerçekleştirilemeyecek galiba. AKP Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan’ın açıklamalarına bakılırsa, uygulama gelecek sezona kaldı!
Çünkü Türkkan’a göre, ÖÇKK Başkanlığı tekne işletmecilerine ve Deniz Ticaret Odası’na bir anket formu gönderdi. Anket sonuçlarına göre, uygulamanın kriterleri yeniden belirlenecek.
 
xx           xx           xx
Aslına bakarsanız, Vali Dr. Ahmet Altıparmak kadar Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ile CHP, MHP ve AKP ilçe başkanları da koyların korunmasından yanalar. Ancak günü birlik tekneciler, sanki “Bu gün kullanalım da yarın koruruz” der gibiler…
Oysa sadece Göcek ve Dalaman koylarını değil, Muğla’nın tüm koylarını ve hatta 1124 km uzunluğundaki kıyısını “koruma-kullanma dengesi” içine almanın zamanı geldi de geçiyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.