Köyceğiz’e teknik gezi « Hamle Gazetesi

Köyceğiz’e teknik gezi

Bu haber 09 Haziran 2016 - 20:35 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

Köyceğiz’e teknik gezi  (2)Muğla İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ipek böceği yetiştiriciliğinde 4,5 ton üretim ile ülke yetiştiriciliğinde üçüncü sırada yer alan Köyceğiz İlçesi çiftçilerine teknik gezi düzenledi.

Haber Merkezi

Çiftçilerin, sadece koza üretimi ile yetinmeyip ipek bez dokumacılığını geliştirmeleri ve   bölgede kırsal sosyolojide var olan yaşamı güçlendirmek amacı ile ‘İpeklere Dokunuş’ adı altında İzmir Ödemiş ve Denizli Buldan  ilçelerine teknik gezi düzenlendi. Köyceğiz İlçesi  Beyobası Mahallesinden 20 üretici Köyceğiz İlçe Müdürlüğünden Mehmet Acar ve  Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Dr. Songül Topal’ın katılımı ile Ödemiş Kadın Kooperatifine ve Buldan Dokuma atölyelerine inceleme gezisi yaptı.

Ödemiş Yöresi Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi ortakları  ile ipekböcekçiliğini ve ipek dokumacılığını geliştirmek için dokuma ve el sanatlarında yapılan çalışmalar konusunda  bilgi alış verişleri yapıldı, yeni proje çalışmaları gündeme getirildi. Üreticiler,  kooperatif atölyesinde dokuma tezgâhlarında ipek dokumacılığını izleme fırsatı buldu.  Daha sonra Denizli Buldan İlçesine devam edilerek, orada ipek ve bez dokumacılığı, satış ve pazarlamalar hakkında da bilgi edindiler. Tarımın turizm ayağını oluşturan bu çalışmaların bölge ekonomisine katkı sunacağı beklenmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.