Köyceğiz’de seçim belirsizliği

Bu haber 06 Nisan 2014 - 19:48 'de eklendi ve 1.114 kez görüntülendi.

koycegizoylar5161166630 Mart tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerinde Muğla’nın Yatağan, Dalaman ve Köyceğiz’de ki sonuçlara yapılan itirazı İl Seçim Kurulu karara bağladı. İl Seçim Kurulu Dalaman ve Yatağan’da Ak Parti’nin yaptığı itirazları ret ederken, Köyceğiz’de CHP’nin yaptığı itirazı kabul ederek 39 sandıktaki oyların yeniden sayılmasına karar verdi. İl Seçim Kurulu’nun kararı üzerine Köyceğiz’de Cumartesi günü saat 15.00’de 39 sandığın sayımına başlanıldı. Ancak Köyceğiz’de başlayan oy sayımı Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından durduruldu. Oy sayımlarının hangi gerekçe ile durdurulduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmayınca Köyceğiz’de seçim sonuçlarında yaşanılan belirsizlik gazetemiz baskıya girdiği sıralarda da devam etti.
Kadir Tamer
30 Mart tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerin ardından İlçe Seçim Kurulları’na itiraz süresinin dolması nedeni ile Köyceğiz’de CHP, Dalaman ve Yatağan’da AK Parti İl Seçim Kurulu’na bölgelerinde yapılan seçim sonuçları ile ilgili olarak itirazda bulundular. İl Seçim Kurulu 3 ilçeyle ilgili olarak CHP ve Ak Parti’nin yaptığı itirazları değerlendirmek üzere Cuma günü saat 10.00’da toplandı. Cuma günü itirazları değerlendiren İl Seçim Kurulu kararını Cumartesi günü açıkladı. İl Seçim Kurulu Yatağan ve Dalaman’da Ak Parti’nin yaptığı itirazları ret ederken Köyceğiz’de CHP’nin yaptığı itirazı kabul ederek 93 sandıktan 39 sandıktaki oyların yeniden sayılmasına karar verdi. İl Seçim Kurulu’nun Cumartesi günü aldığı karar nedeni ile Ak Parti Yatağan ve Dalaman için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak itiraz ettiler.
Dalaman ve Yatağan için bu gelişmeler yaşanılırken Köyceğiz’de Cumartesi günü saat 15.00’de 39 sandığın sayımına başlanıldı. Oy sayımları Pazar günüde devam ederken YSK, Muğla İl Seçim Kurulu’ndan Köyceğiz’de devam eden oy sayımlarının durdurulması talimatını verdi. Bu talimatı İl Seçim Kurulu tarafından Köyceğiz İlçe Seçim Kurulu’nu bildirilmesinin ardından arayarak Cumartesi günü başlayan oy sayımları durduruldu. Oy sayımlarının durdurulduğu kararı ilçede herkesi şaşırtırken, Köyceğiz’de İlçe Seçim Kurulu önünde çıkacak kararı merakla bekleyen CHP’li sayısı her geçen dakika arttı.
Gerekçe açıklanmadı
CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, Cumartesi gününden bu yana devam eden oy sayım işlemlerinde 24 sandıktaki oyların sayıldığını 14 sandığın ise YSK’nın kararı üzerine sayılamadığını kaydederek, “İl Seçim Kurulu’nun kararı üzerine Köyceğiz’deki 93 sandıktan 39’nun sayılması Cumartesi günü sayılmaya başlandı. Pazar günüde devam eden oy işlemleri sırasında saat 11.00’de YSK’nın İl Seçim Kurulu’nu araması sonucu durduruldu. Oy sayımlarının durdurulması konusunda şu ana kadar bize her hangi bir gerekçe gösterilmedi. Oy sayımının neden durdurulduğunu bilmiyoruz. Konuyu Genel Merkezimiz ile görüştük. Bizde şu anda Köyceğiz’de bulunuyoruz. Hem Ankara’dan hem de buradan gerekli girişimleri yapıyoruz” dedi
AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, ise, “Yüksek Seçim Kurulu sayım işlemeni durdurdu. YSK’nın kararının ne olacağı konusunda bir açıklama yapmasını bekliyoruz” demekle yetindi.
Köyceğiz’de yaşanılanlar
Köyceğiz’de CHP’li mevcut Belediye Başkanı Salih Erbay ile AK Partili Belediye Başkan Adayı Kamil Ceylan, arasındaki yarış son sandıklar açılıncaya kadar sürdü. Gece yarısından sonra açılan sandıkların sayılmasından sonra AK Partili Kamil Ceylan’ın 10 oy farkla önde olduğu açıklandı. Açıklanan sonuçlara CHP’liler itiraz ettiler. Bu itiraz üzerine oylar yeniden sayıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında İlçe Seçim Kurulu’nda yeniden yapılan sayım sonrasında CHP’li Belediye Başkan Adayı Salih Erbay’ın 4 oy farkla başkanlığı kazandığı açıklandı. İtiraz işlemi sonrasında, Salih Erbay’ın 10 bin 217, Kamil Ceylan’ın ise 10 bin 213 oy aldığı öğrenildi. Bu sonuç üzerine Ak Parti seçim sonuçlarına itiraz etti. Bu itiraz üzerine oyların yeniden sayılmasının ardından Ak Parti Adayı Kamil Ceylan’ın 7 oyla kazandığı açıklanmıştı. Bunun üzerine CHP İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.