Köyceğiz’de kültür atağı

Bu haber 06 Eylül 2014 - 0:26 'de eklendi ve 782 kez görüntülendi.

köyceğizkulturKöyceğiz Hanım Eli Pazarı ile ev hanımlarına iş imkanı tanıyor.

Haber Merkezi

Köyceğiz Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü Aykut Oray Kültür ve Sanat Evi’nde 2014 Karma ‘Sanat sergisi’ kapsamında birçok sergiyi ve aktiviteyi aynı anda Kültür bahçesinde buluşturdu. Tarihi konağın bahçesi sanatçı ve eserleri ile doldu.

Açılışa Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Belediye Başkanı Kamil Ceylan, İlçe Jandarma Komutanı Evren Kaplan, Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ ve birçok daire müdürlerinin yanında Türkiye’nin en yaşlı yönetmeni Mehmet Dinler ve öğrencileri ünlü yönetmen Aykut Düz ve Umur Özlüer, Sinema ve tiyatro sanatçısı Selma Sonat, Sanat Danışmanı Koro Şefi Dicle Deman, Arkeoğrafik Kolaj sanatçısı araştırmacı yazar Raşit Öztürk, yazar Süleyman Şahin ve Köyceğiz’de yaşayan yerli ve yabancı katılan tüm misafirlerini farklı dünya ülkelerinin milli kıyafetini giyen hanımlar tarafından karşılandılar.

Karma sergiye katılımları ile destek olan 60 ve 70’li yılların ünlü moda kralı kreatör Nail Yurdakul ‘un nostalji albümü sergisi ve ‘’Kuran’ın Öğrettiği Dualar’ adlı kitabını ücretsiz imzaladı ve karşılığında dua talep etmesi katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Köyceğiz’li sanatçıların bir araya gelerek oluşturdukları karma sergide ise Şair Ali Ulvi Öztürk ‘ün Şiir kitabının tanıtımını, tasarım sanatçısı ve usta öğretici Esin Pirci’nin Taş atölyesi ve Karma el işi sergisi, ev hanımlarına el sanatının ve ev ekonomisine katkı sağlayacak üretim ve iş atölyesinin de açılışı kültür şöleni içerisinde gerçekleşti. Ressam Nazan Türk ve Selma Şahin’in resim sergisi ve iş atölyesi, tasarım sanatçısı İranlı Nanaz Bahram’ın tasarım ve boyama sanatı yanında gerçekleştirdiği mum ve sabun sanatı sergisi ve çalışma atölyesi büyük ilgi gördü. Özel Koleksiyoncu ve araştırmacı Ülker Gündoğan’ın dünya ülkeleri milli kıyafetler sergisi ve özellikle ülkelerin kıyafetini o ülkenin vatandaşları tarafından giyilerek sergilenmesi farklılık yarattı. Ev hanımlarının el işleri ve ev maharetleri ile oluşturdukları stantlar büyük ilgi gördü.

Köyceğiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil Karanfiloğlu, törende yaptığı konuşmasında, “Hanımeli pazarı yıl boyunca açık tutulacak. Çünkü ev hanımlarına yönelik el becerileri eğitim kursları verilerek, bu kurslarda yetişen kadınlar iş atölyelerimizde üretim yapabilecekler. Ürettiklerini hanımeli pazarında satabileceklerdir. Böylelikle ev ekonomilerine katkı sağlayacaklardır. Bunun yanında gençlerimize yönelik sosyal projelere de merkezimizde yer alacaktır. Köyceğiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak her sanat dalında en az bir etkinlikle merkezimiz yıl boyunca hizmet verecektir. Ayrıca kültür evimizin içerisinde Yörük çadırımızda çeşitli fuarlara da ev sahipliği yapacaktır. Sanat bahçemiz ve konağımız her gün halkın hizmetinde olup misafirlerini ağırlayacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.