Köyceğiz’de fidanlar fidanlarla büyüyecek

Bu haber 15 Kasım 2018 - 1:06 'de eklendi ve 564 kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ kampanyası kapsamında Köyceğiz’de fidan dikimi yapıldı. 

Sultan Kocakulak

Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen ‘Fidanlar fidanlarla büyüyecek’ kampanyası kapsamında Köyceğiz’de fidan dikimi yapıldı. Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğünce gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğinde öğrenciler ve il protokolü birlikte fidan dikti.

Fidan dikim etkinliğine Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Garnizon Komutanı İbrahim Baştürk, Emniyet Müdürü Yılmaz Lima, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Ten, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ, Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, Müdür Yardımcısı Cengiz Cihan, Köyceğiz İşletme Şefi Mehmet Ali Şahin, müdürlük personeli ile Balcılar Muhtarı Muzaffer Tepe ile 185 öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

Etkinlikle konuşan Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, “Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında 22.10.2018 tarihinde ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolünün imzalanması neticesinde Köyceğiz Orman İşletme Şefliğine bağlı Balcılar Mahallesi Karacaağaç mevkiinde düzenlenen fidan dikim etkinliğinde 1000 ağaç fidanımız 200 minik öğrencinin elleriyle toprakta hayat buldu. Bizler hepinizi fidanları biran önce toprakla buluşturmak için her birinizin çok heyecanlı olduğunu görüyorum. Fidanlarımız sizlerle büyüyecek sizler ise bizim için birer fidansınız. Sizler geleceğimizin mimarları olarak ne kadar güzel büyürseniz, ne kadar güzel yetişirseniz ülkemiz o kadar güzel bir geleceğe sahip olur. Kentleşme ve sanayileşme ile doğayı ve doğallığı terk eden toplumlarda insanların bedensel ve ruhsal olarak bir çöküş yaşaması kaçınılmazdır. Bunun önüne geçmek ve doğaya, ormanlara önem kazandırmak için bu işe toplumun en küçük yapı taşları olan siz kıymetli çocuklarımız sevgili öğrencilerimizden başlanmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Öyle ki Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisi şerifinde  ‘Elinizde bir ağaç fidanı varsa kıyamet kopmaya başlasa bile eğer onu dikecek kadar vaktiniz varsa mutlaka dikin’ buyurarak manevi anlamda bizlere rehberlik ederek fidan dikmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Sizler anne ve babalarınız nazarında ne kadar kıymetli birer servet iseniz toprağın nazarında fidanlar da kıymetli birer servettir. Ağaçlar geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, faydalı olmanın zevkini verir. Bu noktadan hareketle Her Çocuk Bir Fidan Bir Fidan Bir Orman anlayışı içerisinde toprağa dikeceğiniz her bir fidan sizlerle beraber büyüyüp gelişecek, sizler ve fidan arasında sıkı bir bağ ve derin bir sevgi kurulmasını sağlayacak, böylece yeşil bir doğa ve temiz bir dünya sorumluluk bilincinin gelecek nesillerimize taşınmasını sağlayacaksınız” dedi. Ağaç dikme töreninin ardından katılımcılara börek ve ayran ikramı yapıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.