Köyceğiz AK Parti’nin

Bu haber 02 Nisan 2014 - 21:22 'de eklendi ve 1.150 kez görüntülendi.

koycegizakparti615165615165Köyceğiz’de itirazların ardından yapılan sayımda Belediye Başkanlığı CHP’den Ak Parti’ye geçti.

Haber Merkezi

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde itirazlar üzerine yeniden yapılan sayımda Belediye Başkanlığı CHP’den Ak Parti’ye geçti.

Köyceğiz’de CHP’li mevcut Belediye Başkanı Salih Erbay ile AK Partili Belediye Başkan Adayı Kamil Ceylan arasında ki çekişme seçimin bitmesine rağmen halen devam ediyor. Seçimler sonucu oyların sayılmasıyla AK Partili Kamil Ceylan’ın 10 oy farkla önde olduğu açıklandı. Bunun üzerine CHP, itiraz etti. Olası bir gerginliğin önüne geçmek için polis bölgede geniş çaplı güvenlik önlemi alırken, yeniden yapılan sayım sonrası CHP’li Salih Erbay’ın 4 oy farkla başkanlığı kazandığı açıklandı. Bu karara da Ak Partililer itiraz etti. Çarşamba gecesi yapılan itiraz sonucu açılan sandıkların yeniden sayılması ile Ak Parti adayı Kamil Ceylan’ın 17 oy ile seçimi kazandığı açıklandı. Karar üzerine CHP’liler Köyceğiz Adliyesi önünde protesto gösterisi yaparak, kendi itirazlarının değerlendirilmediğini belirttiler. Kararı veren Hakim’e yönelik slogan atan ve haklarının yendiğini belirten CHP’liler, sabah saatlerine kadar Adliye’nin önünden ayrılmadı. Gerginliğin tırmanması üzerine ilçeye Muğla’dan Çevik Kuvvet ve Toma ekipleri takviye edildi. Emniyet yetkilileri sık sık halkı Adliyenin önünden uzaklaşması ve slogan atmaması konusunda uyardı.

Köyceğiz Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Salih Erbay, Ak Parti’nin talebinin kabul edildiği ancak kendi taleplerinin kabul edilmediğini belirterek, “Süresi içinde Ak Parti’de, bizde itiraz etik. Ak Parti kendilerine göre iddia ettikleri sandıklarla ilgili geçerli oy sayılabilecek yerlere itiraz etti. 6 bin civarındaki oyda ciddi bir hata var, sandık başında bize verilen bilgi ile birleştirme tutanağa arasında 400 oy fark var. Bu 400 oy fark olan sandıkların bir araya getirilip sayılmasını talep ediyoruz. Başından beri itirazımızda şuydu, burada somut delil olmayan, tutanağı yapılmayan sandıkların sayılmamasını istedik. O’nu Ak Parti lehine kabul ettiği halde, bizim itiraz ettiğimiz sandıkların sayılması konusunda taleplerimizi kabul etmediği yönünde itirazımız var. Sandıklar mademki kabul edilmeyecekse, Ak Partinin’de talebi kabul edilmeyebilirdi. Burada tamamen yanlı bir uygulama var. İnsanlara da anlatıyoruz, gidin dağılın dedik ancak kimse dağılmıyor” dedi.

İçeriden yetkililerin herhangi birsonuç açıklamadığını ve 3 defa görüşme talep ettiğini belirten Salih Erbay, “298 sayılı yasa gereği benim orada taraf olarak bulunma hakkım var, ancak şifai görüşme neticesinde dilekçe ile de başvurduk, ancak olumsuz cevap verildi. Yani içerden de bilgi alamıyoruz. AKP’nin talebi yerine getirildi, bizim talebimiz yerine getirilmiyor gibi bir pozisyon var” dedi. Salih Erbay itirazlarını Muğla Yüksek Seçim Kurulu’na taşıyacaklarını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.