Kötekli’nin Erguvanları, Gülibrişimleri ve Hatm-i Gülleri

Bu haber 24 Temmuz 2018 - 2:45 'de eklendi ve 1.211 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 Kötekli’nin gülibrişimlerini ve erguvanlarını birkaç defa yazmış ve bu güzelliğin insanımıza verdiği heyecanı, şehrimize kattığı değeri dile getirmiştim. Üniversite öğrencisinin en yoğun olduğu mahallemiz olan Kötekli’nin güzelleşmesi için ayrıca gayret sarf ettiğim, cümlenin malumudur. O yüzden diğer mahallelerde yaşayan arkadaşların zaman zaman “Hocam bizim mahalleyi de yaz” sitemlerine de maruz kalmıştım ama ne yapayım ki pek çok açıdan en çok Kötekli’yi yazmak zorunda hissediyorum kendimi. Çünkü, Kötekli, 2000 yılından beri hızla değişmeye, köy özelliğinden mahalle ve şehir parçası olma özelliğine kavuşmaya başladı. Bu da yeni hizmetlerin gelmesi demekti. Yaklaşık 15 bin üniversite gencinin yaşadığı mahalle elbette önemli olmalıydı. Çünkü bu öğrenciler, birkaç yıl sonra ülkeyi yönetmeye başlayacaklardı. Ülke geleceğini şekillendirecek gençlerin de ideal şartlarda yetişmesi gerekirdi. Çamurlu günleri dahil, Kötekli yazılarımızın tamamı, yarın öbür gün Türkiye’yi yönetecek olan gençlerimizin yetişme şartlarına katkıda bulunmak amaçlıydı ve hâlâ da öyle…

Yapılaşması ve yol çalışmaları büyük ölçüde biten Kötekli’de birkaç yıldan beri ağaçlandırma çalışması yapılmaya başlandı. Menteşe Belediye’sinin bu konudaki yoğun çabası takdire değer. Park ve Bahçeler müdiresi Ebru Gürsel Akın hanımın ekibi, Kötekli’yi baştan başa geçen Sıtkı Koçman caddesinde çok güzel bir çalışmaya imza attı. KYK yurtlarından Pazar yerine kadar cadde sağlı sollu gülibrişim ağacıyla donatıldı. Pazar yerinden muhtarlık binasına kadar erguvan; oradan cadde sonuna kadar akasya dikildi. Harika bir tercihti bu ağaçlar. Gönül kaldırımlara yerleştirilen büyük saksılara dikilen mevsimlik çiçekler de istiyor ama inşallah zamanla o da olur.

Başlıktaki gülibrişimlere dönelim.

Dediğim gibi KYK yurtları ve Pazar yeri arasındaki gülibrişimler büyümeye ve gölge tutmaya başladı. Akşam saat 22. Gibi kokularını saldıklarında, ağaçların altında yürümenin zevki bir başka oluyor.

Gülibrişimler güzel… Çiçekleri güzeli kokuları güzel… Gülibrişimler altında akşam yürüyüşü yapmak da güzel ama söz konusu mahalde bazı yerlerde maalesef gülibrişim yok. Ya dikilmedi veya dikilen ağaçlar tutmadı. Buralarda ağaçların olmaması bazı dişleri dökülmüş insan ağzına benziyor. Gedik gedik yani… KYK yurtları ile Pazar yeri arasındaki ibrişimsiz yerlerin de bir an önce ağaçlandırılması çok iyi olur. Özellikle gençlerin Yoğurtçu Parkı dedikleri yerin kaldırımı ve içi gülibrişimlerle donatılırsa Kötekli’ye büyük bir güzellik katmış oluruz. Benzer durum erguvanlı kaldırımlar için de geçerlidir. Orada da bazı yerlerde gedikler var.

Ayrıca Kötekli’deki küçüklü büyüklü parklara ve uygun yeşillendirme alanlarına gülibrişim ve erguvan dikilmesi, buraya çiçekli ağaç karakteri kazandırır ki bu da Kötekli ve Muğla için bir farkındalık yaratır.

Bir de hatm-i güller…

Hatm-i gül, uzun süreli çiçek açan ve muhteşem bir görünüşü olan bir çiçektir. Uygun yerlere hatm-i gül tohumları serpmek, Kötekli’ye renk katacaktır.

Haydi hep beraber Kötekli’yi erguvanlar, gülibrişimler ve hatm-i güller mahallesi yapalım!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.