Kötekli Sokak Hayvanları Cenneti Olamaz Mı?

Bu haber 03 Mart 2015 - 0:12 'de eklendi ve 880 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Daha 10 yıl öncesine kadar Kötekli’de (O Zamanlar henüz köy statüsünde) sokaklarda, sokak hayvanlarından çok büyük baş hayvanlar ve davarlar vardı. Geçiminin bir kısmını hayvancılıkla sağlayan Kötekli’de, iri bir besi hayvanını sokakta görmeniz pek şaşırtıcı olmaz; sabah erken veya akşama doğru bir keçi sürüsünün sokaklarda arz-ı ednan etmesini normal karşılardınız. Tek tük de olsa kedi-köpek görürdünüz sokaklarda. Onlar da mutlaka bir evin kedisidir veya köpeğidir; barınacağı ve besleneceği yerler beldir.

2002 yılından deri bu manzara yavaşa yavaş değişmeye başladı. Öğrencilerin kalacağı evler arttıkça, keçiler ve büyük başlar piyasandan çekilmeye başladı… Tek katlı evlerin ve ahırların yerlerini 4 katlı öğrenci apartları almaya başlayınca, köyün gelir kaynağı değişmeye yüz tuttu ve hayvancılık yavaş yavaş terk edildi. Eskiden neredeyse her sokakta bir kaç tane besi hayvanı varken şimdi koskoca mahalleden bir kaç besi hayvanı kaldı ama bu defa her taraf sokak hayvanı ile doldu. Öğrenciler Kötekli’ye sadece barınma ve beslenme amaçlı para getirmiyorlar; bir hayat tarzı da getiriyorlar ve bu hayat tarzının bir parçasını da kedi ve köpek sevgisi oluşturuyor.

Kötekli halkı da kedi ve köpeği seviyor elbette. Onların sevgili, hayatın bir parçası olan ve kendi evlerini de bir parçası gibi olan kediler ve köpeklerle bir arada olmak. Hiçbir köy çocuğu kedi ve köpeği yadırgamaz. Kötekli halkının da sevgisi böyle doğal bir sevgi ama o doğal sevgi, kedi ve köpeğin doğal sayısı ile sınırlıydı; şimdi “hobi özelliği taşıyan kedi-köpek sevgili Kötekli’deki kedi-köpek sayısını arttırdı. Hele tatillerde sokarlara bırakınla hayvancağızlarla bu sayı daha da artıyor.

Gençler, büyük bir sevgiyle kedi ve köpekleri alıyorlar; özenle evlerinde besliyorlar. Hatta kendileri yemeyip kedileri ve köpeklerine yediriyorlar ama bir süre sonra, tatil gelip çatınca zavallı hayvancağızlar sokaklarda kalıyorlar. Terk edilen bir köpeğin günlerce, terk edildiği yerde sahibini beklediğini daha önce yazmıştım. Geçtiğimiz ara tatilde de terk edilmiş 3 aylık sarman kedi yavrusunu, sokakta yağmur altında bulup eve almıştık.

Hayvana dayalı ekonomiden kiralık konuta dayalı ekonomiye geçen Kötekli’de, artık hissedilir bir şekilde sokak hayvanları trajedisi yaşanmaya başladı. Belediye birkaç yere yemlik ve su kapları koydu ama onlar da yağmurda çamurda mahvoldu.

Kötekli’nin sokak hayvanları meselesi gittikçe büyüyecek ve her gün biraz daha fazla kedi ve köpek sokağın trajedisinde rol alacaklar. Onları bu hayatın trajedisinde değil de pembe dizilerinde oynatmak lazım. Bunun için de başta Kötekli’nin duyarlı sakinleriyle sevgili öğrenciler el ele verip bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmeli; kedilere ve köpeklere saplıklı barınaklar ve evler yapılmasına önayak olunmalı; onlara yiyecek temini için lokantacı esnafın atıklarının toplanması için ekipler kurulup yavrucaklara verilmelidir.

Günlük, haftalık ve aylık takvimi belirlenmiş; ne yapılacağı gerçekçi bir şekilde anlatılmış bir proje ile yerel yönetimlere gidildiğinde Kötekli’deki sokak hayvanlarının trajedilerinin sona erdirilebileceğine inanıyorum. Ne dersiniz? Sorun büyümeden ele alınıp şimdiden gelecek belirlense de Kötekli’de insanlarla sokak hayvanları güzel güzel birlikte yaşasalar olmaz mı?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.