Köşk’te gölge kadın olduğunu sanıyorsanız…

Bu haber 15 Ağustos 2014 - 0:53 'de eklendi ve 1.054 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Öğrendiğim zaman çok şaşırmıştım. 18 Ağustos doğumlu ve Aslan Burcuydu… Sonrasında, ilgi alanımdan çıkmadı.

Tebessümü yüzünden hiç eksik olmaz. Duruşu ve temsili rahattır.

Klasik kadın profilinden farklı. Sanırım onunla bazı düşüncelerimiz örtüşmekte.

Aramızdaki en belirgin fark saçların kapalı veya açık olması. Buna hiç takılmadım.

Aslan burcunu Güneş yönetiyor. Güneş en önemli hayat kaynağı. Bu burcun insanı da çevresine hayat verir. Bu burcun insanı; duruşuyla, edasıyla, tavrıyla bambaşkadır… Anaç ve korumacıdır.

Huzurlu ve güvenli limanları sever, aslan insanı…

Düşünür, hem de derinlemesine. Kendi iç dünyasında çok zengindir. Dünya onların sahneleridir. Yaratıcılık ruhunda var. Sanatçılar yani yaratmayı sevenlerin çoğu bu burçtandır.

Disiplinden hoşlanmıyoruz. Zirve konusunda, sorumlulukları konusunda görevini suistimal etmez. İş yaşamına sıkı sıkıya bağlı. Kurallı, baskın kişilikli işyerleri, yönetirim diyen aslan burcu insanına boğucu gelmekte.

Bulunduğumuz alanda egemenliğimizi hissetirmeyi severiz. Krallığımızı ilan edebiliriz. Yönetirim demek bizim en önemli meziyetimiz.

Kabul etmek gereklidir ki yönetim becerilerimiz yüksektir. Koordinasyonu hızla başarılı bir şekilde yaparız.

Aslan burcu kadınları Güneşin kızı sıfatı ile her zaman parlarlar.

18 Ağostos …. doğumlu, dikkat çekici bir lider eşi idi Sayın Hayrinüsa Gül.

Eşi sayın Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olurken Hayrinüsa Gül’ün de nasıl First Layd olacağı merak kunusu olmuştu. Köprülerin altından çok sular aktı ve artık köşke elveda deme vakti geldi…

Yakında veda edecekler.

Köşk’e izler bıraktığı kadar, bizlerede izler bıraktı.

Ben temsilde olan tüm kadınlarımızı destekliyorum. Onların başarılı olmalarını yürekten istemekteyim.

Hayrinüsa Gül’de lider eşi olmasından dolayı dikkatleri her zaman üzerine topladı.

Ortaokul 3 sınıfta, 9’un altında dersi yoktu Hayrinüsa Gül’ün. Öğretmen çok başarılı ve lider olabilir demişti. Lider olamasa da lider eşi olmuştu.

Her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır denir. Sayın Hayrinüsa Gül’de bunlardan. Sayın Cumhurbaşkanı bir keresinde herkesi memnun ettim, yalnızca eşime yaptıklarını beğendiremedim demişti. Mükemmeliyetçi bir ruha sahipti ve eşinin daha başarılı olmasını istiyordu Hayrinüsa Gül.

Sayın Hayrinüsa Gül, erken yaşta evlenince lise eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmıştı. Lakin bir öğretmeni dışardanda liseyi bitirebilirsin telkinleri ile eğitiminden kopmadan liseyi dışardan tamamlamıştı.

Evlilik sarmalı içinde geçen yıllar…

Gül ve ailesi Cidde’ye taşınır ve orada yaşamaya başlar.

Yerinde duramayan yaratıcı kadın boş durmaz. Kurslardan kurslara gider. İngilizcesini geliştirir. Bilgisayar öğrenir… Yasak olmasına rağmen araba kullamayı Cidde’de halleder…. Türkiye’ye ilk geldiğinde ehliyet sınavına girerek belgesini kazanır. Bununlada kalmayıp Arapça öğrenir. Okuma sevdası içinde, bir aslan gibi yatmaktaydı ve bunun da hayalini gerçekleştirecekti. Arapçada öğrenmişken üniversite sınavına girdi ve Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. Malum sonu hepimiz biliyoruz.

Çok iyi yabancı dil bildiğini hepimiz biliyoruz…

Yaratıcı insanlar kabuklarına sığamıyorlar. İçlerinden gelen bir dürtü ile üretmeyi, var etmeyi seviyorlar. Üreten ve yaratan bireylere zincir vurmamak lazım. Onların önlerini, engin denizler gibi açmalıyız.

Bayan GÜL cesur bir kadın. Aynı zamanda klasik kadın profilinden farklı. Eşi Abdullah Gül’ün Bakanlığı döneminde, bakanlar kurulu toplantısına ansızın giderek, yabancı konukları gezdirdiği mekanların bakımsız olduğunu ve bu mekanların düzeltilmesi için gereğinin yapılmasını isteyecek kadar sıradışı bir kadındı. İstediğini söke söke almıştır. Yaratıcı ve farklı bir birey olduğunun en güzel kanıtıdır bu yaptıkları.

Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı tüm çalışmalarını eşi ile paylaşır ve bir konuşmasında der ki; yaptığım icraatlardan tek seni memnun edemedim yahu der. Hayrinüsa Gül’ün bakış açısına ve yorumlarına güvenmektedir sayın Abdullah Gül.

Zaman zaman yüksek topuklarılarından dolayı eşinde azar işitti bayan Gül. Hiç aldırmadı. Tebessümle yanıt verdi. Dikkat çekiciydi. Kullandığı aksesüarlar, yabancı konuklara götürdüğü hediyeler adım adım takip edildi ve moda oldu.

Can Dündar bir kez şöyle demişti; Hayrünnisa Gül Köşk’te kocasının ardına saklanmış, kendi halinde bir gölge kadın olacağını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü yaptıkları yapacaklarının garantisidir dedi…

Evet Hayrinüsa Gül köşkte durmadı. Projelerden projelere koştu. Konuşan Kitap Şenliği projesi ile toplumda okuma bilincini geliştirmek, özellikle çocuklara ve gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak istemişti. Bu projeye emek verdi…                                                             81 İlden 81 Yıldız projesi ile, 81 ilden eğitimlerinde ve/veya sporda başarılı, maddi imkânsızlık içinde bulunan gençlerimizin eğitimine destek olunmak ve eğitime katkı konusunda toplumsal bilinçlendirmeyi arttırmaktı. İllerde valilikler koordinasyonu ile Eğitim Her Engeli Aşar projesi ile eğitim kurumlarının, engellilerin eğitimlerine devam etmelerini mümkün kılacak fiziki şartlara kavuşturulması ve eksiklerinin giderilmesi planlanmaktaydı. Ayrıcada engellilerin eğitim görebilecekleri ve sosyal yaşamın her alanında etkin olabilecekleri konusunda toplumumuzun tüm kesimlerini bilinçlendirmeyi amaçlamaktadıydı ve bence çok başarılı olmuş bir proje.

Diyabeti Durduralım Projesi ile sağlıklı yaşam konusunda eğitim vererek kamuoyunun bilgi birikimini artırmak, beslenme bilinci oluşturmak, spor ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmek, diyabet ve diyabetin sebep olduğu hastalıkların bakım ve tedavi hizmetleri nedeniyle ülke ekonomisi üzerinde oluşan yükün geleceğe dönük olarak azalmasını sağlamak hedefleniyor. İnsanımızın bilinç düzeyini arttırmıştır.

Emekliyiz Gönüllüyüz Projesi ile devlet koruması altındaki yurt ve yuvalarda kalan çocuklara, kuruluşların belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda, emekli öğretmenlerin kendi branşlarında ya da sosyal, kültürel, spor, sanat vb. alanlarda gönüllü hizmet vermelerine ilişkin bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi. Öğretmenlerimizle koruma altındaki çocuk ve gençlerimizin buluşturulması hedeflenmektedir. Özellikle Ankara’da çok başarılı olmuş bir projedir bu.

Aslan burcu kadının estetik algısı yüksektir. İsteriz ki mekanlar yaşam alanları tam bir saray havasında olsun. Sanat ve sanat eserleri yaşamın tam merkezinde olmalıdır.

Sayın Hayrinüsa Gül durur mu? İyi ki durmadı. Köşk için çok anlamlı bir çalışma yaptı. KÖŞK ARŞİVİ İLK KEZ DİJİTAL ORTAMA aldırarak, envanterine kayıtlı tabloların ve diğer sanat eseri ürünlerin restorasyon çalışmalarını çok titiz bir şekilde yaptırarak köşke kazandırdı. Köşk ‘ün depolarında çürümekte olan eşyalarını elden geçirtti. Bunlar güzel çalışmaları. Can Dündar’ın da dediği gibi eşinin gölgesine sığınacak bir kadın değildi ve gölgede durmadı. İcraatları ve söylemleri ile dikkatleri üzerine çekti.

”İnsanlara ‘bu şöyle olmalı’ diye bir empozeye karşıyım. Özgürlüğüme düşkünüm…’dedi. ‘Gezi olaylarında acaba geri mi gidiyoruz diye endişelendim diyerek fikrini beyan etti. Kadınlarımız karar mekanizmalarında aktif değiller, olmalıdır diye belirti.

Çocukları ve kadınları şiddet sarmalından çıkarmalıyız dedi.

Kızlı-erkekli ev tartışmaları sorusuna yanıt olarak, bu iş ailede biter diyerek tüm dikkatleri üzerine topladı. Fikirlerini özgürce söyledi. Fikir sahibi olmak için, bir meziyet sahibi olmalıyız. Sayın Hayrinüsa Gül’de çok ama çok kitap okumakta ve kitabı elinde düşürmemekte…

Kadınlarımız başarılı olsun ve biz kadınlar, onların destekçisi olalım. Gurur duymaktayım kadınlarımızın başarılarından. Ve bu yazının doğmasına neden olan doğum günümüzün ortaklığıdır. İyiki doğmuşuz ve de aslan burcu olmuşuz………. Sayın Hayrinüsa Gül’den bir isteğim var. Lütfen çok geç değil. Okumanın yaşı yoktur gerçeğinden yola çıkarak, üniversite eğitiminizi tamamlayınız ve ülkemiz insanına bu konuda da çok güzel bir, rol model olabilirsiniz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.